Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Снимка: Радио Видин

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации. Растителни мазнини вместо мляко в сиренето, палмово масло, подвеждащи етикети с дребен шрифт или съставки, които остават скрити за потребителя - това са част от схемите, с които производители или търговци се опитват да привлекат клиенти, но често за сметка на качеството. Получават ли често сигнали от Българската агенция по безопасност на храните във връзка с некачествени продукти на пазара и опасни ли са имитиращите продукти? Отговорите на тези и още въпроси научаваме от д-р Иванка Делева, началник отдел "Контрол на храните" към Областната дирекция на Българската агенция по безопасност на храните в Монтана.

"Има ясна граница между нарушение и просто лошо качество... Независимо дали един продукт е с по-високо качество, или е с по-нисък клас продукт, те всички се произвеждат от одобрени и регистрирани обекти. Те са безопасни за потребителя, но съответно всеки, според това, което може да си позволи, си купува по-качествен или по-нискокачествен продукти..."

Д-р Иванка Делева разясни дали в момента на територията на област Монтана текат проверки и има ли засилени инспекции.

"Във връзка с този туристически сезон заведенията за обществени хранене - всички те са със засилена честота на контрол, защото тези проверки са извън официалния план за контрол... Почти пълни инспекции се правят..."

Има ли начин потребителят да разграничи кои млечни продукти са качествени и как да се предпазим от некачествени такива, коментира още д-р Делева:

"В последните десетина години е много суров контролът за тези палмови мазнини, особено в млечните продукти... Хората трябва да наблюдават външния вид на продуктите..."

Богомил Николов е изпълнителен директор на Асоциация "Активни потребители". Организацията от години следи качеството на храните на българския пазар и често сигнализира за подвеждащи етикети и нелоялни търговски практики.

"Компромиси с качеството и влагане на евтини, по-евтини съставки и заместители може да намерим при много храни... Един от признаците е нереалистично ниската цена..."

Достатъчно ясно ли са обозначени имитиращите продукти на етикета и има ли нужда да бъдат наложени по-строги правила - ето как коментира Богомил Николов.

"В магазинната мрежа, мисля че обозначенията свършиха работа... За съжаление, обаче, не е така, когато те се предлагат в заведенията или в болници, или в училищни столове и т.н., или когато се влагат в други продукти. Например, ако вземете една баничка със сирене, вие няма как да знаете това нещо, което се нарича сирене, дали всъщност не е имитиращ продукт..."

Лилия Вълчева и нейният баща са собственици на козеферма в берковското село Ягодово. Според нея вкусът на сиренето е определящ и той е основният индикатор за качеството на продукта.

"Може би, по-скоро, по вкус бих го познала... На етикетите аз не вярвам, честно да Ви кажа... За мен трябва да се усеща най-вече млякото, да има вкус на мляко..."

Допитахме се и до видинчани какво мислят за качеството на продуктите, които се предлагат на българския пазар. 

"Нормално, не мога да се оплача... Според мен има още какво да се желае, но като цяло, нямам сериозни оплаквания... Критерият за качество е малко относителна работа... Една стока се познава по външния вид..."

Чуйте повече в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Нашето драгоценно отечество ще се нуждае от достойни хора..."

" Заклевам се пред нашето отечество България, че ще изпълнявам точно длъжността си ": крилатите думи на личността, която и до днес не спира да вълнува и да вдъхновява .  Преди 188 години е роден най-великият син на нашата страна .  Самоотвержен и горд, спокоен и неуморим, най-деятелният българин е емблемата на всичко онова, което..

публикувано на 24.07.25 в 10:00

600 евро минимална заплата обещават управляващите - изпълнимо ли е?

Ако се запази сегашният механизъм за определяне на минималната работна заплата (МРЗ), за следващата година тя ще бъде около 1200 лв. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов относно транспонирането на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС и механизъма за минималната работна заплата у нас. Той..

публикувано на 23.07.25 в 10:45

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55