Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Йорданка Манкова, етнограф: "Нацията се обезличава по отношение на имената"

На изчезване ли са българските имена? Чужди лични имена амбициозно и тенденциозно навлизат в българския език и изместват родните.

"Обезличава се нацията ни по отношение на именната ни система. Имената дават етническата окраска на човека. Именуването на децата на техните родители и предци е знак на почит към хората, които са ни дали живот. Може би трябва да се наложат законови норми, които да задължават родителя да избира от българския именник", предложи в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН ст.н.с. д-р Йорданка Манкова, завеждащ отдел "Етнография" във врачанския исторически музей. Всеки родител има право сам да избира имената на децата си. Друг е въпросът, замисля ли се дали това име би подхождало на фамилията му. Все повече двойки, които очакват дете, избират име с интернационално звучене.

"Много е различна тенденцията. Една група родители предпочитат да продължат традицията, като кръщават детето на бабата, дядото или друг член на семейството. Другата група предпочитат имена от турските или латиноамерикански сериали, които гледат. Трети, които работят в чужбина, предпочитат да кръщават децата с имена, които са характерни за страната, в която се трудят. Според друга тенденция, която е от последните 10 години, е момчетата да се кръщават с английски и американски имена, като Стивън и Майкъл. В Монтанско се използват често българските имена Георги, Иван, Румен, Камен, Димитър. По-нетрадиционните са Люсиен, Мелани, Исус, Ихтиандра. Преди време бях приятно изненадана, когато жена от ромски произход си кръсти детето Сладун- името, което е много гальовно, е със славянски произход", каза д-р Антоанета Блажева, началник на неонатологичното отделение в Монтана. Често се случва родители, които са записали името на новороденото в отделението, да се връщат няколко пъти и да го сменяват, заради недоволни роднини. Получава се объркване на документацията, докато сдобилите се с рожба решат окончателно как да кръстят детето, разказва с усмивка началникът на отделението. Д-р Блажева вярва и, че традиционните български имена няма да се забравят.

В Мездра, от родените 11 деца в новата 2013-та година, има 2-ма Ивановци и 1 Йоан. В региона обаче се наблюдава тенденцията името Георги да се дава все по-рядко на новородените. Иван намалява, но все още се среща както и Преслав, и Бойко. Модата при момичетата е да се дават двойни имена, като Анна- Мария, Анна- Киара, Емма- Александра. По няколко пъти годишно се срещат и Дария, Иванеса. По- необичайните при момчетата са Клавдио, Кевин, Силвестър, Данимир, Раян при момичетата- Марая, Галена, Памела, Меган, Беатрис, Никуела, Данимира, Елинор, Мата.

Напоследък, освен личните и фамилните имена се измениха. Тенденцията сега е традиционните за нашенските фамилии окончания -ов, -ова, -ев, -ева да изчезват. Или пък- бащиното име също да е без окончание, а да е само първото име на бащата. Ако едно дете, което по нашите традиции би трябвало да се казва Мария Стефанова Георгиева, то сега ще бъде записано като Мария Стефан Георгиева.
По публикацията работи: Лилия Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55

Предлагат промени в обучението по математика

Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...

публикувано на 14.07.25 в 13:23