Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Йорданка Манкова, етнограф: "Нацията се обезличава по отношение на имената"

На изчезване ли са българските имена? Чужди лични имена амбициозно и тенденциозно навлизат в българския език и изместват родните.

"Обезличава се нацията ни по отношение на именната ни система. Имената дават етническата окраска на човека. Именуването на децата на техните родители и предци е знак на почит към хората, които са ни дали живот. Може би трябва да се наложат законови норми, които да задължават родителя да избира от българския именник", предложи в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН ст.н.с. д-р Йорданка Манкова, завеждащ отдел "Етнография" във врачанския исторически музей. Всеки родител има право сам да избира имената на децата си. Друг е въпросът, замисля ли се дали това име би подхождало на фамилията му. Все повече двойки, които очакват дете, избират име с интернационално звучене.

"Много е различна тенденцията. Една група родители предпочитат да продължат традицията, като кръщават детето на бабата, дядото или друг член на семейството. Другата група предпочитат имена от турските или латиноамерикански сериали, които гледат. Трети, които работят в чужбина, предпочитат да кръщават децата с имена, които са характерни за страната, в която се трудят. Според друга тенденция, която е от последните 10 години, е момчетата да се кръщават с английски и американски имена, като Стивън и Майкъл. В Монтанско се използват често българските имена Георги, Иван, Румен, Камен, Димитър. По-нетрадиционните са Люсиен, Мелани, Исус, Ихтиандра. Преди време бях приятно изненадана, когато жена от ромски произход си кръсти детето Сладун- името, което е много гальовно, е със славянски произход", каза д-р Антоанета Блажева, началник на неонатологичното отделение в Монтана. Често се случва родители, които са записали името на новороденото в отделението, да се връщат няколко пъти и да го сменяват, заради недоволни роднини. Получава се объркване на документацията, докато сдобилите се с рожба решат окончателно как да кръстят детето, разказва с усмивка началникът на отделението. Д-р Блажева вярва и, че традиционните български имена няма да се забравят.

В Мездра, от родените 11 деца в новата 2013-та година, има 2-ма Ивановци и 1 Йоан. В региона обаче се наблюдава тенденцията името Георги да се дава все по-рядко на новородените. Иван намалява, но все още се среща както и Преслав, и Бойко. Модата при момичетата е да се дават двойни имена, като Анна- Мария, Анна- Киара, Емма- Александра. По няколко пъти годишно се срещат и Дария, Иванеса. По- необичайните при момчетата са Клавдио, Кевин, Силвестър, Данимир, Раян при момичетата- Марая, Галена, Памела, Меган, Беатрис, Никуела, Данимира, Елинор, Мата.

Напоследък, освен личните и фамилните имена се измениха. Тенденцията сега е традиционните за нашенските фамилии окончания -ов, -ова, -ев, -ева да изчезват. Или пък- бащиното име също да е без окончание, а да е само първото име на бащата. Ако едно дете, което по нашите традиции би трябвало да се казва Мария Стефанова Георгиева, то сега ще бъде записано като Мария Стефан Георгиева.
По публикацията работи: Лилия Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Необходима е всеобща реформа във всички области от безопасността на движението

По-малко ранени и загинали по пътищата на страната през настоящата година, но повече катастрофи, отчита статистиката. Намалява пътният травматизъм в област Видин, но тежките пътни инциденти в Монтана се увеличават.  МВР обяви засилване на контроа и административнонаказателната дейност.  Мисия възможна ли е пътната безопасност в България?  Качествена..

публикувано на 03.10.24 в 10:00

Българите избират да живеят самостоятелно, когато са на 30, сочи проучване

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, сочат данните на Евростат за миналата година. С редната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно, за страните от Евросъюза, е 26,3 години. Според психолога Николай Нетов , изследването дава един по-широк поглед, при който важните детайли често се губят...

публикувано на 02.10.24 в 15:48

На добра воля

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности. Това е близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. На фона на..

публикувано на 01.10.24 в 11:53

За съживяване на региона във Видин възлагат надежди на бизнеса

Общо 18% от българите през миналата година са били изправени пред тежки материални и социални лишения, сочат данните на Евростат. По този показател България е на второ място в дъното на класацията, след Румъния. У нас делът на хората, живеещи в лишения, е почти три пъти по-голям от средния за страните от Европейския съюз, който е 6,8%. В..

публикувано на 30.09.24 в 15:07
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45

Какво целят новите изисквания в кредитирането за покупка на жилище

Управителният съвет на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити. Изискванията обхващат сектор "Домакинства" и се прилагат спрямо кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Влизат в сила от 1 октомври 2024 година, като банките и клоновете на чуждестранни банки следва да..

публикувано на 23.09.24 в 11:43