Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лекарите протестират срещу Здравната каса, пациентски организации не искат оставки

И лекарите излизат утре на протест, недоволни от Здравната каса. За това е днешната ни тема в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН. Протестът на лекарите ще бъде под мотото "За здравето и оцеляването на нацията!" Отнема ни се правото на труд, а на хората- на лечение, каза д-р Владимир Велков, председател на лекарския съюз в Монтана:

"Протестът ще бъде срещу т. нар. методики, които се въвеждат от Надзорния съвет на Здравната каса. С тях се определят лимити за извършвани дейности. Когато този лимит се надвиши, лекарят или управителят на болницата, трябва да решат дали да лекуват без това да се заплати или да се конфронтират пряко с пациента. ... Искаме промяна на методиките или оставката на Надзорния съвет на Касата."


Много въпроси възникват и те са свързани с разпределението на ресурса за направления и за изследвания през първите три месеца на годината. Хората се оплакват, че не могат да си вземат направления от лекарите специалисти. Йорданка Петрова се срещна с един такъв пациент.

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

"Искам жена ми да мине на скенер, но лекарят ми каза, че ще може да ми даде направление след 1-ви април. А състоянието й е спешно",
оплаква се човекът. Повишението на цените на някои медицински дейности, допълнителните разходи за нови дейности при джипитата и лекарите специалисти оказват влияние върху стойонстите, които се разпределят на национално и регионално ниво, обясни Десислава Петрова, от отдел връзки с обществеността към Здравната каса във Видин.

"За джипитата, лекарите специалисти с индивидуални лекарски практики и тези, които работята в ДКЦ-тата и медицинските центрове ще бъдат отпуснати допълнителни средства. ... Разпределението на ресурса е на базата на реално изработената дейност на лекаря през изминалата година. През 2013 година положението обаче е по-различно, защото в Районните каси вече не се заделя резерв, който да се преразпределя между нашите лечебни заведения. Сега това се прави на национално ниво. ..."

Управителят на Здравната каса трябва да остане на поста си е мнението на Владимир Томов, председател на Конфедерация "Защита на здравето":

"За да станат промените, институцията, която ще ги прави трябва да е стабилна. Това може да стане, ако управителят й си остане на мястото, както и Надзорният съвет. ... За да се изпълнят исканията ни, трябва да има стабилна държава, а това сега не виждам как ще стане. ... Трябва да се вземат отново решения от Надзорния съвет, ако се наложи да бъдат подкрепени от Народното събрание в дните, които остават до разпускането му. ... При дестабилизация на държавата има един период, в който всичко замира и този отрязък от време е много опасен за хронично болните хора. ..."
По публикацията работи: Лилия Димитрова и Пламен Коцев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще задоволят ли фотоволтаичните системи енергийните нужди на домакинствата?

Според най-новата статия на информационната платформа за отразяване на климатичните промени на достъпен език "Климатека", фотоволтаиците за балкони могат да задоволят до 30% от годишното потребление на едно домакинство. В съвместен проект "Достъп до енергийно обновяване" бяха представени възможностите да бъдат създадени облекчени условия и за..

публикувано на 18.09.24 в 10:45

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42

Грамотността днес - знания, умения и способности

На първия учебен ден отделяме внимание на грамотността, за да разберем какво означава да си грамотен днес и защо е важно да сме грамотни.  Според Димитър Тодоров - учител по български език и литература, сега пенсионер, г рамотността основно се разделя на две части- едната е базовата, която се определя като умения, способност за четене, писане и..

публикувано на 16.09.24 в 15:24

Полетковци- поредното изчезващо село в Северозапада

Село Полетковци е разположено в хълмиста местност, близо до едноименния язовир. То е най-малкото село в община Кула.  Природата тук е дала много, но дори това не е спомогнало за задържане на хората. Както и в други села от Кулския край, така и тук, жителите му са преселници от Централния Балкан. Знае се, че в края на XVIII и началото на XIX век в..

публикувано на 13.09.24 в 17:05
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Партиите да мислят за победа, а не за по-следващия мач

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, задълбочаващи партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 12.09.24 в 10:00

Забавят ли ръст цените на хранителните продукти?

Пазарът на хранителни продукти на едро в момента е "доста стабилен и равновесен", а пазарът на дребно е по-раздвижен и има своите регионални особености. Това каза в интервю за БНР Владимир Иванов , председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. В големите магазини може да се видят трендове, които не са обосновани..

публикувано на 11.09.24 в 10:45

Проблеми с финансирането затрудняват автобусния бранш

Пред множество затруднения е изправен автобусният бранш. Най-актуален към момента е проблемът с финансирането. Липсват компенсациите, с които трябва да бъдат подпомогнати превозвачите за безплатното пътуване на деца до 14-годишна възраст и други правоимащи граждани (ветераните от войните, военноинвалидите, военнопострадалите) в градския транспорт...

публикувано на 10.09.24 в 11:00