Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лекарите протестират срещу Здравната каса, пациентски организации не искат оставки

И лекарите излизат утре на протест, недоволни от Здравната каса. За това е днешната ни тема в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН. Протестът на лекарите ще бъде под мотото "За здравето и оцеляването на нацията!" Отнема ни се правото на труд, а на хората- на лечение, каза д-р Владимир Велков, председател на лекарския съюз в Монтана:

"Протестът ще бъде срещу т. нар. методики, които се въвеждат от Надзорния съвет на Здравната каса. С тях се определят лимити за извършвани дейности. Когато този лимит се надвиши, лекарят или управителят на болницата, трябва да решат дали да лекуват без това да се заплати или да се конфронтират пряко с пациента. ... Искаме промяна на методиките или оставката на Надзорния съвет на Касата."


Много въпроси възникват и те са свързани с разпределението на ресурса за направления и за изследвания през първите три месеца на годината. Хората се оплакват, че не могат да си вземат направления от лекарите специалисти. Йорданка Петрова се срещна с един такъв пациент.

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

"Искам жена ми да мине на скенер, но лекарят ми каза, че ще може да ми даде направление след 1-ви април. А състоянието й е спешно",
оплаква се човекът. Повишението на цените на някои медицински дейности, допълнителните разходи за нови дейности при джипитата и лекарите специалисти оказват влияние върху стойонстите, които се разпределят на национално и регионално ниво, обясни Десислава Петрова, от отдел връзки с обществеността към Здравната каса във Видин.

"За джипитата, лекарите специалисти с индивидуални лекарски практики и тези, които работята в ДКЦ-тата и медицинските центрове ще бъдат отпуснати допълнителни средства. ... Разпределението на ресурса е на базата на реално изработената дейност на лекаря през изминалата година. През 2013 година положението обаче е по-различно, защото в Районните каси вече не се заделя резерв, който да се преразпределя между нашите лечебни заведения. Сега това се прави на национално ниво. ..."

Управителят на Здравната каса трябва да остане на поста си е мнението на Владимир Томов, председател на Конфедерация "Защита на здравето":

"За да станат промените, институцията, която ще ги прави трябва да е стабилна. Това може да стане, ако управителят й си остане на мястото, както и Надзорният съвет. ... За да се изпълнят исканията ни, трябва да има стабилна държава, а това сега не виждам как ще стане. ... Трябва да се вземат отново решения от Надзорния съвет, ако се наложи да бъдат подкрепени от Народното събрание в дните, които остават до разпускането му. ... При дестабилизация на държавата има един период, в който всичко замира и този отрязък от време е много опасен за хронично болните хора. ..."
По публикацията работи: Лилия Димитрова и Пламен Коцев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..

публикувано на 11.11.24 в 11:00
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14