Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо се разминават католическият и православният Великден

Тази година католиците ще посрещнат Великден с около един месец по-рано от православните християни. Основната причина за тази голяма разлика във времето е, че православната църква определя датата за празнуване според Юлианския календар, а католическата църква- според Григорианския. И при двете църкви периодът, в който може да се чества Великден, е петседмичен, но за католическата църква този период започва по-рано.

"Отбелязването на Възкресение Христово възниква като правило през 325 година с учредяването на Вселенския събор в Никея. Дотогава християните са преследвани заради вярата си и не е било възможно на една и съща дата да се чества Великден- празникът е отбелязван хаотично. Знаело се е, че Възкресението е станало на 25 март, когато Христос е бил разпънат на кръста и до 325 година се е съблюдавал този момент",
разказа архимандрит Поликарп в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН. В Никея е решено празникът да се отбелязва в неделята след първото пролетно пълнолуние.

"Понеже понякога еврейският Великден съвпада, според това правило, с християнския, на Вселенския събор е решено никога да не се отбелязват в един и същи ден. Еврейският календар е лунен, а християните възприемат този на римската империя- слънчевия или Григориански, тъй като именно римляните им дават вече свободата да изповядват религията си. Ако православното пасхално пълнолуние настъпи преди 3 април, то православната църква не го приема за пролетно, и православният Великден се празнува цял месец по-късно от католическия, както тази година. Ако денят е след 2 април и астрономическото пълнолуние се падне в дните неделя, понеделник или вторник православният и католически Великден съвпадат. Ако обаче православното пасхално пълнолуние настъпи след 2 април, а астрономическото пълнолуние е в дните сряда, четвъртък, петък или събота тогава католическият Великден се отбелязва една седмица по-рано от православния. Проблемът е, че православната църква държи на правилото от Никейския събор, а католическата църква прави реформата на календара и гледа кога настъпва астрономическото пълнолуние", обясни архимандрит Поликарп.

След като всички християни по Земята посрещаме Рождество на 25 декември всяка година, то би следвало отново всички християни на един и същи ден да се поздравяваме с "Христос Воскресе!" Защото освен в своята християнска и религиозна същност, Великден е един много хубав пролетен празник. С него се заражда желанието за живот, природата се възражда и хората се надяват на по-добри и по-честити дни. Така или иначе католиците ще празнуват Възкресение Христово или Великден тази неделя, на 31 март. Оказва се, че между католическият и православният Великден има разлики и в традиционното празнуване. Тях ще ги научим от Анюта Каменова, етнограф в Чипровския музей. В Чипровци голяма част от населението на града, до потушаването на Чипровското въстание от 1688 г., изповядва католицизма.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

"Православните повече обръщат внимание на религиозната част от празника, а при католиците преобладават традиционните вярвания, редом с религиозните обреди. Има разлика в обредните ни хлябове. В тях ние, католиците, слагаме яйца и ги печем след това във фурната. Така се получават великденските краваи. Боядисаните яйца, перашките, както ги наричаме в Северозапада- тях ги носим на кръстника, за да искаме прошка",
разказа Анюта Каменова.

В плевенското село Асеново първите заселници са етнически българи- католици от областта Банат. Хората там вече се подготвят за празника в неделя. Това съобщи Маринела Ангелова от Дружеството на банатските българи в селото:

"В момнента сме в т. нар. постно време. При нас обаче постът не е толкова строг. Той се изразява по-скоро в това да се въздържаме от неща, към които проявяваме пристрастие- като храна, действие и поведение. Подготовката за Великден се състои в боядисването на яйца и правенето на козунаци."
По публикацията работи: Лилия Димитрова и Пламен Коцев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12

Радио ВИДИН отвътре

Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..

публикувано на 26.12.24 в 10:05

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45