Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо се разминават католическият и православният Великден

Тази година католиците ще посрещнат Великден с около един месец по-рано от православните християни. Основната причина за тази голяма разлика във времето е, че православната църква определя датата за празнуване според Юлианския календар, а католическата църква- според Григорианския. И при двете църкви периодът, в който може да се чества Великден, е петседмичен, но за католическата църква този период започва по-рано.

"Отбелязването на Възкресение Христово възниква като правило през 325 година с учредяването на Вселенския събор в Никея. Дотогава християните са преследвани заради вярата си и не е било възможно на една и съща дата да се чества Великден- празникът е отбелязван хаотично. Знаело се е, че Възкресението е станало на 25 март, когато Христос е бил разпънат на кръста и до 325 година се е съблюдавал този момент",
разказа архимандрит Поликарп в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН. В Никея е решено празникът да се отбелязва в неделята след първото пролетно пълнолуние.

"Понеже понякога еврейският Великден съвпада, според това правило, с християнския, на Вселенския събор е решено никога да не се отбелязват в един и същи ден. Еврейският календар е лунен, а християните възприемат този на римската империя- слънчевия или Григориански, тъй като именно римляните им дават вече свободата да изповядват религията си. Ако православното пасхално пълнолуние настъпи преди 3 април, то православната църква не го приема за пролетно, и православният Великден се празнува цял месец по-късно от католическия, както тази година. Ако денят е след 2 април и астрономическото пълнолуние се падне в дните неделя, понеделник или вторник православният и католически Великден съвпадат. Ако обаче православното пасхално пълнолуние настъпи след 2 април, а астрономическото пълнолуние е в дните сряда, четвъртък, петък или събота тогава католическият Великден се отбелязва една седмица по-рано от православния. Проблемът е, че православната църква държи на правилото от Никейския събор, а католическата църква прави реформата на календара и гледа кога настъпва астрономическото пълнолуние", обясни архимандрит Поликарп.

След като всички християни по Земята посрещаме Рождество на 25 декември всяка година, то би следвало отново всички християни на един и същи ден да се поздравяваме с "Христос Воскресе!" Защото освен в своята християнска и религиозна същност, Великден е един много хубав пролетен празник. С него се заражда желанието за живот, природата се възражда и хората се надяват на по-добри и по-честити дни. Така или иначе католиците ще празнуват Възкресение Христово или Великден тази неделя, на 31 март. Оказва се, че между католическият и православният Великден има разлики и в традиционното празнуване. Тях ще ги научим от Анюта Каменова, етнограф в Чипровския музей. В Чипровци голяма част от населението на града, до потушаването на Чипровското въстание от 1688 г., изповядва католицизма.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

"Православните повече обръщат внимание на религиозната част от празника, а при католиците преобладават традиционните вярвания, редом с религиозните обреди. Има разлика в обредните ни хлябове. В тях ние, католиците, слагаме яйца и ги печем след това във фурната. Така се получават великденските краваи. Боядисаните яйца, перашките, както ги наричаме в Северозапада- тях ги носим на кръстника, за да искаме прошка",
разказа Анюта Каменова.

В плевенското село Асеново първите заселници са етнически българи- католици от областта Банат. Хората там вече се подготвят за празника в неделя. Това съобщи Маринела Ангелова от Дружеството на банатските българи в селото:

"В момнента сме в т. нар. постно време. При нас обаче постът не е толкова строг. Той се изразява по-скоро в това да се въздържаме от неща, към които проявяваме пристрастие- като храна, действие и поведение. Подготовката за Великден се състои в боядисването на яйца и правенето на козунаци."
По публикацията работи: Лилия Димитрова и Пламен Коцев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Георги Драганов: Няма значение какъв цвят е котката, а дали лови мишки

Ще сложи ли край на партийната и политическата криза в страната предстоящия вот?  Възможно ли е да бъде постигнато джентълменско споразумение между формациите за редовно управление в следващото Народно събрание?  Ще има ли нова Сглобка или екзотиката на роден терен ще продължи?  Статуквото дискутираме с  Георги Драганов , създател и редактор на сайта..

публикувано на 19.09.24 в 10:00

Ще задоволят ли фотоволтаичните системи енергийните нужди на домакинствата?

Според най-новата статия на информационната платформа за отразяване на климатичните промени на достъпен език "Климатека", фотоволтаиците за балкони могат да задоволят до 30% от годишното потребление на едно домакинство. В съвместен проект "Достъп до енергийно обновяване" бяха представени възможностите да бъдат създадени облекчени условия и за..

публикувано на 18.09.24 в 10:45

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42

Грамотността днес - знания, умения и способности

На първия учебен ден отделяме внимание на грамотността, за да разберем какво означава да си грамотен днес и защо е важно да сме грамотни.  Според Димитър Тодоров - учител по български език и литература, сега пенсионер, г рамотността основно се разделя на две части- едната е базовата, която се определя като умения, способност за четене, писане и..

публикувано на 16.09.24 в 15:24

Полетковци- поредното изчезващо село в Северозапада

Село Полетковци е разположено в хълмиста местност, близо до едноименния язовир. То е най-малкото село в община Кула.  Природата тук е дала много, но дори това не е спомогнало за задържане на хората. Както и в други села от Кулския край, така и тук, жителите му са преселници от Централния Балкан. Знае се, че в края на XVIII и началото на XIX век в..

публикувано на 13.09.24 в 17:05
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Партиите да мислят за победа, а не за по-следващия мач

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, задълбочаващи партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 12.09.24 в 10:00

Забавят ли ръст цените на хранителните продукти?

Пазарът на хранителни продукти на едро в момента е "доста стабилен и равновесен", а пазарът на дребно е по-раздвижен и има своите регионални особености. Това каза в интервю за БНР Владимир Иванов , председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. В големите магазини може да се видят трендове, които не са обосновани..

публикувано на 11.09.24 в 10:45