Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В село Моравица се борят да запазят училището си

 

      Самолет и оръдие, разположени в селото привличат вниманието на гостите в Моравица.

Моравица е село, което се намира на 4 км от град Мездра. Населението наброява около 800 души. Там са изградени напълно електропреносната и водоснабдителната системи. Имат си прекрасна църква от XII век, която е ремонтирана наскоро. Тук функционират Основно училище "Васил Кънчов", целодневна детска градина, има и футболен отбор. Начело на кметството стои вече пет мандата Коно Жилковски.

Посрещна ни в скромния си кабинет, отрупан с грамоти и купи на футболния отбор и фолклорния състав към местното читалище. Успехите в дългогодишната си работа, кметът смята, че дължи на доброто сътрудничество с управата на община Мездра.

"Моравица- името идва от двете морави- Средна поляна и Радово поле, където е основано селото ни. То е със стари корени. Сега по постоянен адрес тук са 750 души, но реално сме около 1 000. Като кмет, от години се грижа да направя селото ни по-добро място за живеене. Когато започнах работа, тук светеха няколко улични лампи, сега са над 60. В момента се довършва паркът с игрище за футбол на малки врати, с навес за зрителите. Очакваме неговото откриване. Всичко това се дължи на добрата ни комуникация с общинското ръководство, имаме си доверие."

Коно Жилковски продължи разказа си с грижите около гробищните паркове- извършено е било косене и почистване в двата парка- ромски и български. В ромското гробище идват да погребват покойниците си и жители на Мездра. Местното малцинствено население е около 180 души, като почти всички семейства имат гурбетчии, от които идват постоянни приходи. С кражбите проблемът също не стои на дневен ред в Моравица. Имало е период, в който набезите били зачестили, заради отсъствието на кварталния полицай, но след намесата на районния инспектор секнали.

Въпреки, че демографският срив оказва влияние и тук, в селото се радват на млади хора, заради които все още действат читалището, младежкият клуб и училището. А футболният отбор играе в "А" областна група.

"Имаме неразбории около основното училище. Децата в училище са 56. Но на политическа основа започнаха нападки към нас. В община Мездра, освен в Елисейна и Зверино, ние сме другото населено място с училище. Беше гласувано паралелките да станат слети. Сега са ни дали срок до 15 септември да видим колко деца ще останат и да се реши дали ще бъдат слети или самостоятелни паралелки. Аз мисля, че не е моментът в тази криза да се отнемат от хората социални придобивки"- категоричен е кметът.

Църквата "Свети Николай" се намира се в центъра на селото и датира от XII век. Наскоро е направен пълен ремонт. Към нея функционира и църковен хор. И нещо любопитно- в мездренското село имат самолет и оръдие, но искат да имат и танк.  

"Самолетът ни е докаран по инициатива на един местен летец, който е все още жив и здрав. Едно време като минаваше със самолета покрай село, минаваше ниско над игрището, да го познаем, че е той. С тогавашния кмет са докарали самолетчето тук. А оръдието е докарано с помощта на един местен лекар- полк. Войнов. Имаме си паметник на местните, загинали във войните. Липсва ни танк. Написахме писмо, но ни отговориха, че няма проблем за танка, само да преведем 36 000 лв. Аз исках да го сложа танка от другата страна на реката, до самолета, но нямаме тези пари. Не съм се отказал от идеята, само да се намери някой високопоствен да лобира за нас"- допълни сладкодумният кмет. И ни изпрати с покана да отседнем в някое от местните 9 заведения, които, макар да не са с няколко звезди, са гостоприемни към всеки.

По публикацията работи: Ани Цекова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще задоволят ли фотоволтаичните системи енергийните нужди на домакинствата?

Според най-новата статия на информационната платформа за отразяване на климатичните промени на достъпен език "Климатека", фотоволтаиците за балкони могат да задоволят до 30% от годишното потребление на едно домакинство. В съвместен проект "Достъп до енергийно обновяване" бяха представени възможностите да бъдат създадени облекчени условия и за..

публикувано на 18.09.24 в 10:45

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42

Грамотността днес - знания, умения и способности

На първия учебен ден отделяме внимание на грамотността, за да разберем какво означава да си грамотен днес и защо е важно да сме грамотни.  Според Димитър Тодоров - учител по български език и литература, сега пенсионер, г рамотността основно се разделя на две части- едната е базовата, която се определя като умения, способност за четене, писане и..

публикувано на 16.09.24 в 15:24

Полетковци- поредното изчезващо село в Северозапада

Село Полетковци е разположено в хълмиста местност, близо до едноименния язовир. То е най-малкото село в община Кула.  Природата тук е дала много, но дори това не е спомогнало за задържане на хората. Както и в други села от Кулския край, така и тук, жителите му са преселници от Централния Балкан. Знае се, че в края на XVIII и началото на XIX век в..

публикувано на 13.09.24 в 17:05
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Партиите да мислят за победа, а не за по-следващия мач

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, задълбочаващи партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 12.09.24 в 10:00

Забавят ли ръст цените на хранителните продукти?

Пазарът на хранителни продукти на едро в момента е "доста стабилен и равновесен", а пазарът на дребно е по-раздвижен и има своите регионални особености. Това каза в интервю за БНР Владимир Иванов , председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. В големите магазини може да се видят трендове, които не са обосновани..

публикувано на 11.09.24 в 10:45

Проблеми с финансирането затрудняват автобусния бранш

Пред множество затруднения е изправен автобусният бранш. Най-актуален към момента е проблемът с финансирането. Липсват компенсациите, с които трябва да бъдат подпомогнати превозвачите за безплатното пътуване на деца до 14-годишна възраст и други правоимащи граждани (ветераните от войните, военноинвалидите, военнопострадалите) в градския транспорт...

публикувано на 10.09.24 в 11:00