Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кой спира на автобусните спирки във Видин?

Една популярна китайска поговорка гласи: "А дано ти се падне да живееш в интересни времена!" Казват още, че китайците използват това пожелание и като проклятие...
 
Почти както заклинателно звучи и: "А дано ти се падне да си пешеходец във Видин!"... Тема стара, но я отпочваме пак, защото "ще му се на человека това да не трае от века до века..." (отправка от Валери Петров и неговата поема "Хождение по буквите").

Обиколката из Видин реших да започна от автобусната спирка пред болница "Света Петка". Място, на което да чакаш автобус, или да пресечеш спокойно булеварда в кръстовището, си е направо мисия невъзможна- клоните на крайпътните дървета са затворили платното като тунел; маркировката на пешеходните пътеки не е обновявана от "на мама сватбата", а на мястото, където би трябвало да спират автобусите, денонощно има паркирани джипове, скъпарски леки коли, а понякога дори скромни соцавтомобили...

Явно никой не санкционира водачите и те най-безгрижно си нарушават закона, когато и както им падне... Успявам почти като стопаджия, застанал на средата на уличното платно, да "сигнализирам", че искам да се кача на автобуса и той спира- също по средата на платното, като затваря движението и в двете посоки... Качвам се и питам пътниците и дежурния кондуктор често ли се случва на тази спирка да има паркирани коли?

"Винаги... То май няма спирка без спрени на нея коли!"- категорични са и пътниците, и водачите на автобуси.

За да е картината пълна, Весела Асенова учтиво попита произволно избрани водачи на леки коли паркират ли по спирките:

"Когато бързам, спирам. Не ме интересува, че е забранено... Никога не спирам на автобусни стоянки!... Забранено е, но май в нашия град това не тревожи никого..."- казват видинчани.

А сега да си припомним какво казва Законът за движение по пътищата, Глава втора, Чл. 98:

(1) Престоят и паркирането са забранени:
1. на място, където превозното средство създава опасност или е пречка за движението, или закрива от другите участници в движението пътен знак или сигнал;
2. до престояващо или паркирано пътно превозно средство от страната на движението;
3. в тунели и подлези, на мостове, надлези, стеснени участъци от пътя и в участъци с ограничена видимост;
4. върху трамвайни и железопътни линии или в такава близост до тях, която може да затрудни движението на релсовите превозни средства;

 
5. на пешеходни или велосипедни пътеки и на разстояние по-малко от 5 метра преди тях;
6. на кръстовище и на по-малко от 5 метра от тях;
7. на платното за движение, където разстоянието между пътното превозно средство и пътната маркировка, забранена за пресичане, е по-малко от 3 метра или с пътен знак е забранено изпреварването:
8. върху пътна лента, предназначена за движение на бавно движещи се пътни превозни средства, обозначена с пътен знак.
(2) Освен в посочените в ал. 1 случаи, паркирането е забранено:
1. пред входовете на паркове, училища, театри, кина, предприятия, както и на други места, където е възможно да влизат или да излизат пътни превозни средства;
2. на платното за движение и на тротоара непосредствено пред входовете на жилищни сгради и гаражи, когато това затруднява достъпа до тях;

 
3. на спирките на превозните средства от редовните линии за обществен превоз на пътници;
4. на места, определени за инвалиди.

Глобата за неправилно паркиране в кръстовище, нарушаване на знак, в района на спирка или тротоар варира от 20 до 50 лева и се отнемат до 5 контролни точки.
 
Ами това е- припомнянето на Глава втора от Закона за движение по пътищата, в частта му за забраните за престой и паркиране, ни се стори уместно, защото добре би било всеки да спазва действащите в държавата правила и закони. Тогава няма местата за автобусни спирки да бъдат използвани за паркинг... Добре би било и всеки съвестно да изпълнява работата, за която получава заплата. Тогава пешеходните пътеки ще са маркирани, а водачите на МПС, които паркират на забранени места- глобени. И на всички животът ни ще е една идея по-спокоен. Да, темата е стара, но я отпочнахме пак, защото "ще му се на человека това да не трае от века до века..."
По публикацията работи: Ваня Минева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Справедливо ли е въвеждането на такса "водомер"

Проект на Закон за водоснабдяването и канализацията е публикуван на сайта за обществени консултации на Министерския съвет.  Една от целите на проекта на новия закон е да се въведе нова структура на цените на ВиК услугите. Планира се заплащането на водата да е двукомпонентно. Постоянната компонента е достъп до услугата водоснабдяване и..

публикувано на 02.12.24 в 13:55

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00