Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стратегията за развитие на Северозапада готова до края на годината

В основната тема в "Посоките на делника" говорим за стратегията за развитие на Северозападния регион. Тази стратегия ще помага на общините в Северозападна България. Проектите ще се финансират с европейски средства. До края на годината Министерският съвет ще приеме стратегията. Насочването на средства към най-бедния район в Европейския съюз- Северозападна България- цели да се намалят различията на общините в този регион с останалите области на страната.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

"Бъдещата стратегия, която ние залагаме като документ за развитие на нашия Северозападен регион за планиране, е за решаването на най-тежките проблеми. Един от тях е безработицата. Това може да се реши по много начини, но ние не разчитаме само на инфраструктурни проекти. Разчитаме на мерки и на законови облекчения по отношение условията на инвестиране в нашия регион. Хубаво е да се изгради панорамен път Видин-Оряхово, като пътна артерия, която да обслужва целия регион. Хубаво е и да има един зърнен терминал на пристанището в Лом, тъй като районът ни е зърнопроизводителен",
обясни областният управител на Монтана Анатоли Младенов.

Кметове от Северозапада пък поискаха нов Закон за регионално развитие по време на дебат в Монтана по проблемите на регионите.

"Готови сме да поискаме автономия и да се обявим за самостоятелна република, ако правителствата, които и да са те, продължат да неглижират Северозапада. В цяла Европа западните региони са най-развити, тук не е така", заяви кметът на Мездра Иван Аспарухов.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

"Всичко е в наши ръце, но няма достатъчно политическа воля за решаване на проблемите. След като говорим за стратегия за развитие на Северозападния регион, най-елементарното е европейските фондове да бъдат децентрализирани по области. Държавата обаче нехае. Какво се случва с нашата болница? В област Видин има две болници- в областния град и в Белоградчик. Задълженията не са големи, около 430 хиляди лева, нямаме натрупвания през последните две години. Кредиторите обаче, в лицето на две фирми настояват и вече са подготвили документи за запор на сметката на болницата. Запорира ли се сметката, това автоматически означава закриване на белоградчишката болница",
притеснено съобщи кметът Борис Николов.

Още за проблемите на общините и за готвената стратегия за развитие на Северозападния регион, чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Лилия Димитрова и Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Георги Драганов: Няма значение какъв цвят е котката, а дали лови мишки

Ще сложи ли край на партийната и политическата криза в страната предстоящия вот?  Възможно ли е да бъде постигнато джентълменско споразумение между формациите за редовно управление в следващото Народно събрание?  Ще има ли нова Сглобка или екзотиката на роден терен ще продължи?  Статуквото дискутираме с  Георги Драганов , създател и редактор на сайта..

публикувано на 19.09.24 в 10:00

Ще задоволят ли фотоволтаичните системи енергийните нужди на домакинствата?

Според най-новата статия на информационната платформа за отразяване на климатичните промени на достъпен език "Климатека", фотоволтаиците за балкони могат да задоволят до 30% от годишното потребление на едно домакинство. В съвместен проект "Достъп до енергийно обновяване" бяха представени възможностите да бъдат създадени облекчени условия и за..

публикувано на 18.09.24 в 10:45

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42

Грамотността днес - знания, умения и способности

На първия учебен ден отделяме внимание на грамотността, за да разберем какво означава да си грамотен днес и защо е важно да сме грамотни.  Според Димитър Тодоров - учител по български език и литература, сега пенсионер, г рамотността основно се разделя на две части- едната е базовата, която се определя като умения, способност за четене, писане и..

публикувано на 16.09.24 в 15:24

Полетковци- поредното изчезващо село в Северозапада

Село Полетковци е разположено в хълмиста местност, близо до едноименния язовир. То е най-малкото село в община Кула.  Природата тук е дала много, но дори това не е спомогнало за задържане на хората. Както и в други села от Кулския край, така и тук, жителите му са преселници от Централния Балкан. Знае се, че в края на XVIII и началото на XIX век в..

публикувано на 13.09.24 в 17:05
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Партиите да мислят за победа, а не за по-следващия мач

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, задълбочаващи партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 12.09.24 в 10:00

Забавят ли ръст цените на хранителните продукти?

Пазарът на хранителни продукти на едро в момента е "доста стабилен и равновесен", а пазарът на дребно е по-раздвижен и има своите регионални особености. Това каза в интервю за БНР Владимир Иванов , председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. В големите магазини може да се видят трендове, които не са обосновани..

публикувано на 11.09.24 в 10:45