Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Марияна Далийска: "Увеличава се нуждата от медицински физици"

Днес се отбелязва за първи път у нас Международният ден на медицинската физика. На 7 ноември през 1867 е родена Мария Склодовска- Кюри, френски учен физик и химик от полски произход, пионер в областта на радиологията и първият носител на две Нобелови награди, както и единствената жена носителка на отличието в две различни области на науката- физика и химия. Рождената дата на учения е избрана за Международен ден на медицинската физика. Основната тема за обсъждане през 2013 г. е рискът при медицинското облъчване. Сред организаторите на проявите е Българското дружество по биомедицинска физика и инженерство. В много градове на страната днес се организират отворени врати под мотото "Ела и разбери какво работи медицинският физик".

© Снимка: РАДИО ВИДИН

Медицинската физика в България съществува от близо столетие, когато се проведени и първите лъчелечения на онкологично болни хора, разказа пред сътрудника ни Жоро Александров Марияна Далийска, ръководител на лабораторията по клинична дозиметрия и лъчезащита в Комплексния онкологичен център във Враца.

"Тази работа е комплекс от работа на специалист лекар-радиолог, медицински физик и рентгенови лаборанти. Новото в тази професия е, че медицински физици не трябва да има само и единствено при лъчетерапията, а във всички останали области на медицината, където се използват източници на йонизиращи лъчения. Говоря най-вече за диагностиката, защото най-голямото лъчево натоварване на населението в целия свят се дължи на медицинската диагностика. За тази цел трябва да има навсякъде, където се използва такава апаратура, като компютър томографи, мамографи, различни графични апарати, скопични апарати, трябва да има медицински физици, които да следят как апаратурата работи и как най-добре тя да се използва, така че дозите за населението да са най-ниски, а информацията за лекаря да е най-добра."

Всъщност клиничните медицински физици са тези, които поддържат специализираната апаратура, така че тя да не навреди на пациента. Увеличава се нуждата от такива специалисти, но все още са малко работните места за тях в България, каза още Марияна Далийска.

"В България трябва да бъдат обучени достатъчен брой медицински физици, за да могат да поемат работата, която е нужна във всяка една болница и отделение, където се използват такива апарати с йонизиращо лъчение. Нуждата от медицински физици нараства както в нуклеарната медицина, така и в рентгено-диагностичните отделения, които са във всяка една болница.... Тази професия не е много популярна може би, а и все пак има малко места в България за такива специалисти. В Шуменския университет, в Пловдивския и Софийския има такива специалности, но младите хора се отдръпнаха от точните науки, за съжаление. Ако има деца, които искат да работят тази професия, нека се обърнат към нас, за да разберат колко е интересно да се работи в такава междинна сфера между точните науки и медицината."


За професията на рентгенолога и има ли рискове за здравето при рентгеновите изследвания разговаряхме с д-р Данчо Кечашки, рентгенолог от видинско лечебно заведение.

"Категорично мога да заявя, че няма риск за здравето на хората при изследване с рентгенов апарат. От 26 години работя това и съм хванал старите апарати, които имаха друго устройство. Те облъчваха десет пъти повече. И въпреки това, по онова време нямаше случай в България и във Видин на работещ и на пациент, заболял вследствие на рентгенова диагностика. Съвременнита апарати са модерни и са съобразени с изискванията за правилна експлоатация, изключват всякакви рискове за човешкото здраве. Но разбира се, това е, ако се спазват правилата от страна на рентгенолозите и лаборантите. При спазването им, рискът е нулев. Друг е въпросът, когато се налагат многократни изследвания или при бременни в първите три месеца- тогава се преценява ползата от изследването да е по-голяма от риска от вредата "

Още по темата можете да чуете в аудио файла.
По публикацията работи: Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45