Преди седмица екип на РАДИО ВИДИН посети едно от живописните села във Видинско, което е част от община Макреш- село Вълчек. Първите сведения за селото датират от XVIII век. Формирало се е като населено място на важен път, свързващ Видин с Кула и днешна Република Сърбия.
Предимно търговци и кираджии (превозващи товари с каруци- бел. ред.) са използвали хана на дядо Вълчо, който е първият заселник. До 1961 година селото се казва Вълчак, а след това с указ на Министерския съвет се приема името Вълчек. Според преброяването от 1926 година в селото е имало 537 души. През 2005 година са регистрирани 88 души, днес са около 60. Някои от тези трудолюбиви и упорити хора открихме в местния магазин, играеха шах. Казаха ни, че така минава ежедневието им.
Оказва се, че гостоприемството е типично за видинските села. И във Вълчек кметският наместник Веселин Василев ни посрещна с широко отворени врати и ни нагости с домашно направен тиквеник, чай и кафе. Научихме, че първият кметски наместник след 9 септември 1944 година е Цеко Митов. По време на кметуването на Герго Веков се строи първото училище на Вълчек, първият мост на река Видбол. Оттогава е и първият план на селото. Името на кметицата Иванка Нечова е свързано със строежа на обществената постройка за кметството, магазин, киносалон. През своя мандат Петър Любенов изгражда градината пред кметството и паметника на загиналите селяни във войните. Най-дългогодишен кмет на Вълчек е Димитър Вълчев- избиран за четири мандата, оставил спомена за грижлив стопанин на селото. Тези факти са отбелязани и в книгата "Вълчек. Исторически очерк в документи, спомени и легенди" на Иван Петков, който е родом от Вълчек. Творбата е дар на обичаните му съселяни. В днешно време селото се ръководи от кметски наместник.
"В едно село трябва да има представител на властта, добре зареден магазин и автобусите да са редовни. Магазинът ни е прекрасен, но автобусът ни е само един- сутрин тръгва от Видин в 7:00 часа, минава през село Раковица, след това идва във Вълчек, на обед се връща. То хората и не пътуват много, те са предимно възрастни, има и над 80-годишни. Само едно момче е ангажирано по временната заетост, защото е по-младо. Лекар в селото нямаме, затова местните ходят в Димово или във Видин. Имаме проблеми с водата, защото канализацията ни е остаряла. Имаме и кражби, разбиват предимно необитаеми къщи, всичко, което съдържа желязо, го прибират. Като цяло селото запада, младите хора ги няма. Дипломатическият корпус не успя да мине навремето през нашия край, затова сме на този хал. Там, където е минал, са се оправили. При нас, аха да дойде, но демокрацията го изпревари", разсъждава Веселин Василев.
Мечтата му е след време във Вълчек да има изграден параклис. Сигурен е, че и след 10 години селото ще го има, защото хората си го обичат.
"Само да сме живи и здрави. А държавата с каквото може, да помага", казва в края на разговора ни кметският наместник.
Още от и за живота във видинското село Вълчек чуйте в звуковия файл.
Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана. Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..
"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..
Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..
Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..