"Не може да се похвалим днес в Дунавци с много хубави неща. Много неща не зависят от кмета, иска се и съдействие на обществеността, което, като че ли, малко се прави. Градът ни преди беше много по-хубав, по протежение на цялата главна улица от 4 км. имаше дръвчета и рози. Това беше една от основните причини през 70-те години Дунавци да се класира за едно от най-благоустроените и хигиенизирани места. Ако се разровят архивите на бившето кооперативно стопанство, ще се види колко награди има това селище. Но те не са на председателя на ТКЗС, нито на Общинския съвет, а са награди за хората. След демокрацията нито един кмет с изключение на един-двама не е направил нищо. Според мен има липса на контрол към тези, които не си вършат работата. Рано или късно обаче ние трябва да се оправим, но трябва ние самите да помислим за децата си и бъдещето им"- обясни Йордан Гергов.
Безспорно, хората са тези, които ще кажат кой управник си върши добре работата и доволни ли са от живота си жителите на град Дунавци. Поговорихме си с няколко души, които срещнахме в центъра по обяд:
"Работа е нужна, няма къде да се работи. Кметът тук не може да помогне, не може и на всички да угоди. Младите няма с какво да се ангажират, само по заведенията... Аз работя, но пари има само първата седмица след заплата, как да съм оптимист и да кажа, че живеем добре. В чужбина, дори да си роб, пак взимаш повече от тук"- казаха хората.
Проблемите на Дунавци са повече от хубавите неща- безработица, демографска криза, авариите на ВиК системата. С тях се бори ежедневно сегашният кмет на града Димо Скорчев. Но е убеден, че има светлина в тунела, и вярва, че все пак държавните мъже ще съумеят да намерят изход от кризата. А докато това стане, ще трябва да се бори и с битовите посегателства:
"Трудно се живее в Дунавци, много са безработните, нямаме работещо предприятие, хората разчитат на социални помощи. Няма населено място без битова престъпност, и ние не правим изключение. Има хора, правят пакости- влизат по домовете и крадат. Представители на една охранителна фирма предложиха да охраняват, ходят по домовете и обясняват, обещават и видеонаблюдение, и това може би ще ни помогне да снижим престъпността. Авариите по ВиК лятото се почти ежедневни. Писал съм писма по проблема до председателя на НС, събрахме и подписка с над 1000 подписа. За фуражния завод минават камиони над 40 тона, които вероятно разместват пластовете и стават аварии"- оплака се кметът.
Той допълни, че е оптимист за бъдещето на Дунавци, на Северозапада, и на България като цяло. Разказа ни и за бъдещи инвестиционни намерения на белгиец, който е харесал сградата на едно от затворените преди години местно училище, което иска да превърне в дом за стари хора. Димо Скорчев е убеден, че ще успее да задържи и младите хора в града, като за това ще му помогнат новите специалности, които ще разкрият през новата учебна година в Гимназията по селско стопанство. Там ще имат паралелки по лозарство и по зеленчукопроизводство.
Повече за живота в днешни дни в Дунавци може да чуете в звуковия файл.
Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024". Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..
Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..
Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град. Красиво и благоустроено е Неговановци. Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи. Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..
Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон. Ще намерят ли партиите формула за управлението? Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси? Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..
От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..
Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..
Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч., учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..