"Община Видин няма финансова възможност сама да се бори с младежката безработица, но години наред работи много активно с Бюрото по труда и участва във всички възможни програми, мерки, проекти, които предлага Агенцията по заетостта", каза Роми Василева, управител направление "Социални услуги" към Община Видин пред Цветомир Цветанов.
Какво е положението във Враца?
"Осигуряването на трудова заетост на младите хора и като цяло мястото им в обществото, са едни от най-важните ни приоритети. Надяваме се, че сме успели да го направим и предмет на една целенасочена политика. По данни на Дирекция Бюро по труда Враца към 31.12.2013 г. са започнали работа 597 души. Община Враца чрез различни свои проекти, чрез възможностите, които дава общинска администрация, е осигурила заетост на повече от 40 младежи. Като по различни социални проекти, които включват социални услуги за хора в нужда, работят 10 човека. Предстои в Центровете от семеен тип и защитеното жилище преоритетно да назначим младежи до 29 години", обобщи пред Жоро Александров кметът на общината Николай Иванов.
Област Монтана остава с висок процент на безработица - близо 20, а в община Монтана процентът на безработните е близо до средния за страната. 14 момичета и момчета до 29 години са започнали работа през изминалата 2013 година в община Монтана по програмите "Ново начало" и "Старт в кариерата". Те са разпределени в няколко ресора в зависимост от това, което са завършили. Младежите ще са на работа в общината девет месеца и ще получават трудово възнаграждение за целия период. Практиката показва, че повечето от тях след това остават за постоянно на работа в общинската администрация. Една от мерките, които общината е предприела през тази година, е вместо безработните по селата да се подписват в града, служителите на Бюрото по труда да пътуват всеки месец при тях. Идеята е на общинската администрация, а целта е да се спестят допълнителните разходи на безработните за път. Така например в монтанското село Смоляновци, в края на всеки месец близо 200 души без работа се събират в местния пенсионерски клуб, за да се подпишат като безработни, предаде сътрудникът ни от Монтана Биляна Борисова.
Грижата за младите хора е един от основните ангажименти на местните власти в общини, които са в демографски риск - със застаряващо население и засилена миграция на жители в трудоспособна възраст и млади хора. За съжаление в тези общини е висок и процентът на безработицата и трудно се намират възможности за реализация на младите хора. За ситуацията в Кула сътрудникът ни Христела Александрова потърси кмета Владимир Владимиров.
"Знаем, че и за новият програмен период младежката безработица ще бъде преоритет и в европейски план. В община Кула за справянето с този проблем бяха организирани различни семинари, срещи, които да разяснят възможностите по различни програми за стартиране на собствен бизнес. В крайна сметка само един младеж до 29 години стартира собствен бизнес. За миналата година бяха регистрирани 65 безработни човека до 29 години. За миналата година около 47 души са работили по национални програми за различен период от време. И в момента в общинска администрация работят такива младежи", поясни кметът на граничната община.
Не по-различно е положението и в община Белоградчик. Сътрудникът ни Иванка Петрова разговаря с Иванка Стоянова, главен специалист "Програми и проекти" към общината:
"Община Белоградчик е работодател по различни програми за заетост, съгласно сключени договори с Агенцията по заетостта, чрез Дирекция "Бюро по труда". Към настоящия момент работят около 80 младежи до 29 години, разпределени по съответните програми. За 2014 година общината е кандидатсвала с регионална програма за заетост, която ще стартира след предстоящото публикуване на Националния план за действие по заетостта 2014, където младежи до 29 години ще бъдат назначени като екскурзоводи на туристическите обекти на територията на Белоградчик", посочи Иванка Стоянова.
Още по темата може да чуете в звуковия файл.
Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица. Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава. Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..
С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните - насока...
За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..
България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..
Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..
Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..
Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност. Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност. Защо..