Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Приключи поредният етап от обучението по радиожурналистика в БНР

Етиката в занаята учиха журналисти от Радио ВИДИН

Ася Методиева: "Ние протестирахме с останалите хора и това беше приемливо до един момент"

В студиото на радио Бинар на БНР редакторите от Радио ВИДИН Полина Тодорова, Анжела Каменова и Лора Русинова (от ляво на дясно), с водещ Милен Димитров, представиха мултимедиен материал, изготвен по време на обучението
Снимка: Радио ВИДИН Архив

С огромен интерес обучаващите се журналисти от Радио ВИДИН и от различни отдели, и регионални радиостанции на БНР посрещнаха поредния модул от майсторския клас на националната медия. Лекторите Савина Спасова и Милен Димитров запознаха курсантите с етичните дилеми в журналистическата работа. Примери от практиката си дадоха колеги от БНТ и БНР.

Валери Маринов, журналист от Българската национална телевизия, гостува на обучението. Той припомни ситуация, свързана с показването на насилие в медиите, на която той е бил пряк свидетел.

"По време на втората война в Ирак, когато заклаха двама български шофьори, там всеки един решаваше какво да прави. И това е една ситуация, която поставя много въпроси пред медиите по няколко причини. Първо- достоверността на материалите... Решихме, че няма да покажем въпросните кадри", разказа Валери Маринов.

Ася Методиева, водещ на сутрешния блок на БНТ 1 коментира пред своите колеги заплетения казус за свободата на журналиста при изказването на собствена позиция по определена тема.

Участници в майсторксия клас на БНР с гост Валери Маринов от БНТ (в ляво)"Всичко започна още с протестите през миналото лято, когато огромна част от моите колеги в БНТ и БНР протестираха. Ние протестирахме с останалите хора- свършва ти работното време и след това отиваш на протест. И това беше приемливо до един момент"- разказа Ася Методиева.

Петър Волгин от БНР сподели интересни факти от своя богат журналистически опит и някои от основните правила, които са го ръководили в работата.

"Журналистиката винаги трябва да е опозиция на властта- това е клишето, което аз използвам и до днес при изготвянето на своите материали, подготовка на предавания и т.н. ... Естествено, че журналистиката трябва да бъде опозиция на властта, която винаги е склонна да се самозабравя... Но, тук възниква един доста по-сложен въпрос. Какво е властта" - каза Петър Волгин.

Коя е неофициалната власт, която, според Петър Волгин, определя какво да мислим? Кои са етичните дилеми, пред които се изправят журналистите в своята работа- чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00