Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как се живее в Тошевци, селото, дало двама министри и президент на България

Снимка: Пламен Генчев
Този петък "Добро утро" казваме на кметския наместник на видинското село Тошевци Маргарита Велкова в рубриката ни "Добро утро, кмете". Селото е родно място на Живко Живков- политик от БКП и министър в няколко правителства. В Тошевци е роден и Петър Младенов, също политик от БКП и президент на България.

Днес в селото има около 160 жители. Какъв е техният бит и усеща ли се в живота на хората, че известни не само в миналото политици са тръгнали именно оттук? Това се опитах да разбера в разговор с кметския наместник Маргарита Велкова:

Снимка"Днес в Тошевци не се живее лесно. Тук за откриване на някакво производство не може и да се говори. Поне европейски програми да имаше. Миналата година 20 човека бяха заети по една от тях и беше хубаво. Просто хората се трудеха и имаха някакви средства за препитание. Сега- няма. Има само четири човека, които са по член 9 и са с по 47 лева- отработват 14 дни за 47 лева... Метат шума, цепят дърва, жените чистят кметството. Ако имах пари, бих направила така, че хората тук да имат работа. За държавата няма какво да говорим- виждаме, че е пропаднала отвсякъде- няма работа, а заплатите тук са от порядъка на 200-300 лева. Това за какво говори- да ядеш само хляб, да си платиш тока и дори кисело мляко да не можеш да си позволиш... Много е трудно", разказва Маргарита Велкова.   

Какви още факти изнесе за живота в Тошевци кметският наместник на селото и как вижда спасението от немотията и проблемите, можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какви са приоритетите на Видин, Враца и Монтана тази година?

С рекордни проектобюджети се похвалиха местните власти на трите областни града в Северозапада . За какво приоритетно ще харчат през тази година общинските ръководства във Видин, Враца и Монтана?  Проектобюджетът на община Община Видин бе подложен на обществено обсъждане. Мотото на финансовата рамка тази година е "Инвестираме в бъдещето -..

публикувано на 29.04.25 в 11:25

Изкуственият интелект и предизвикателствата пред нас

Изкуственият интелект навлиза в живата ни, но какви са предизвикателствата, до които води- това тепърва предстои да разберем.  Българите го посрещат с повече тревога, отколкото с надежда, сочи проучване на социологическа агенция "Мяра" .  18,7% приемат изкуствения интелект с повече ентусиазъм, около 42% обаче виждат повече поводи за притеснение,..

публикувано на 28.04.25 в 12:23
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45

Стигат ли ни доходите?

Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..

публикувано на 22.04.25 в 11:39

Отец Рафаил: "Възкресение Христово е централното събитие в човешката история"

Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това..

публикувано на 21.04.25 в 11:22

Дълги дел- селото с народен гастроном и съхранени традиции

Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в  община Георги Дамяново,  област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия.  Селото има древна история.  Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..

публикувано на 18.04.25 в 11:10