Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как се живее в Тошевци, селото, дало двама министри и президент на България

Снимка: Пламен Генчев
Този петък "Добро утро" казваме на кметския наместник на видинското село Тошевци Маргарита Велкова в рубриката ни "Добро утро, кмете". Селото е родно място на Живко Живков- политик от БКП и министър в няколко правителства. В Тошевци е роден и Петър Младенов, също политик от БКП и президент на България.

Днес в селото има около 160 жители. Какъв е техният бит и усеща ли се в живота на хората, че известни не само в миналото политици са тръгнали именно оттук? Това се опитах да разбера в разговор с кметския наместник Маргарита Велкова:

Снимка"Днес в Тошевци не се живее лесно. Тук за откриване на някакво производство не може и да се говори. Поне европейски програми да имаше. Миналата година 20 човека бяха заети по една от тях и беше хубаво. Просто хората се трудеха и имаха някакви средства за препитание. Сега- няма. Има само четири човека, които са по член 9 и са с по 47 лева- отработват 14 дни за 47 лева... Метат шума, цепят дърва, жените чистят кметството. Ако имах пари, бих направила така, че хората тук да имат работа. За държавата няма какво да говорим- виждаме, че е пропаднала отвсякъде- няма работа, а заплатите тук са от порядъка на 200-300 лева. Това за какво говори- да ядеш само хляб, да си платиш тока и дори кисело мляко да не можеш да си позволиш... Много е трудно", разказва Маргарита Велкова.   

Какви още факти изнесе за живота в Тошевци кметският наместник на селото и как вижда спасението от немотията и проблемите, можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45