Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На Бъдни вечер- гадания, постни гозби и жито за здраве

Снимка: Полина Тодорова

Празнуваме един от най-важните семейни празници- Бъдни вечер. В навечерието на Коледа това е един сакрален празник, обединяващ семейството около християнските ритуали и ценности. Както всички други празници и той има своите специфични особености в различните краища на България. Така е и в Кулско, разказва сътрудникът ни Христела Александрова.

Както навсякъде в страната, домакините приготвят нечетен брой постни ястия, които се поставят на трапезата и се оставят през цялата нощ до другия ден, за Божията майка и починалите близки, за които се вярва, че през тази свята нощ посещават домовете и роднините си. Сред ястията присъстват характерните за Кула пълнени чушки с боб, постни сърми, ошав, баница с тиква и орехи, печени картофи, пита с орнаменти, изобразяващи гроздове, житни класове, стадо с овце- символи на плодородие, благополучие и здраве.

Има и някои характерни ритуали, които се извършват на Бъдни вечер- под трапезата, около която се събира цялото семейство, най-възрастната жена хвърля шепа житни зърна - за здравето на всички, за да раждат жените здрави деца и да се плоди добитъкът и нивите да дават много зърно. Преди лягане, под постелите на всички се поставя слама и житни класове- против уроки и злини, за здраве и берекет. Извършва се и гадание за идващата година с орехи- орехът се хвърля в огнището и ако гори буйно и с пукот, годината ще бъде неспокойна, с бури и катаклизми, а ако изгори тихо и кротко, годината ще бъде спокойна и мирна. В огнището се слага много голям пън - Бъдник, който гори през цялата нощ. По горенето му също се гадае - ако гори силно и пращи, годината ще бъде бурна, а ако гори тихо - годината ще е спокойна.

Когато Бъдникът започне да догаря, трябва да останат само жените- за да се ражда само женска стока, разказва пред Петко Котларски краеведът в Мездра Милка Милева. Треските от Бъдника се закопават в лозето- за добро вино.

"По пепелта се съди за плодородието. Коледният ден показва каква ще бъде годината. Топла Коледа- не здрава година; дълбок сняг, ясни студени дни и скреж по дърветата предвещават изобилие и богата година. Ако в къщата има мома, тя приготвя специален писан кравай за любимия си, после всички писани краваи се излагат на обществени места да се оценят кой колко струва и момците да ги откупят с наддаване." И накрая предлага на една по-интересна рецепта- бобени кюфтета:

"Четири чаши сварен боб, една паничка нарязан праз, една супена лъжица чубрица, толкова риган, магданоз и сол, и четири супени лъжици овесени ядки. Бобът се размачква с вилица, добавят се лукът, ядките и подправките, оформят се кюфтета и се пържат. Добре е на трапезата да има и пържени лукчета."

Песента, с която девойките посрещат Бъдника, когато младото момче го внася в двора, представи Маргарита Заякова, етнограф от Видин. Песента можете да чуете в звуковия файл.  

"Това е световното дърво в митологията на много народи, на върха на което се намира слънцето, този млад Бог, който ще слезе по дървото, по Бъдника и ще навлезе във всяка къща и по целия български народ", обясни Маргарира Заякова.


На централния площад "Бдинци" във Видин се проведе и традиционният фолклорен събор "Бъдник", който събра жители и гости на крайдунавския град.

"За пета поредна година Община Видин провежда този традиционен ритуали по този начин съхранява традициите в нашия регион"- каза Силвана Сюлейман, експерт "Култура" към Община Видин.

СнимкаЕдна от напитките, характерни за Коледните празници е греяната ракия и греяното вино. Захари от видинското село Антимово ни разказа как се приготвят тези сгряващи течности.

"В него има ябълки, има круши. Има си чалъм и всичко се прави за здраве. Целта е да се стоплим по време на празниците."

Анелия Младенова от читалището в село Иново помагаше по време на събора на Захари в приготвянето на т. нар. магическо греяно вино. Йорданка Герасимова я попита каква е тайната на тази топла напитка.

"В студените зимни нощи това наистина е магическото вино. Най- вече то се прави и използва сутринта на Коледа, когато мъжете колят прасето", каза Анелия Младенова.

Ето какво разказаха и децата на Видин, които посетиха фолклорния събор.

"Радваме се, когато идва Коледа и тези ритуали са много хубави. Прекрасно е, че ги съхраняваме и до днес."

Светлана Караджова е кмет на врачанското село Бърдарски геран, което е едно от населените места, основани от банатски българи католици. Празниците в селото не са по-различни от тези в останалата част на страната, каза Светлана Караджова.

"В Бърдарски геран на 27-ми и 28-ми декември ще се проведе третият турнир по тенис на маса, организиран от Спортен клуб "Ботев"- Бърдарски геран... На 28 декември в читалището, всички жители и гости на Бърдарски геран ще могат да видят новогодишния концерт, който са подготвили самодейците при читалището... В църквата всеки ден ще има празнична литургия."
Много щастие и късмет ни пожела Светлана Караджова в навечерието на Рождество Христово.

Поздрав за празниците получихме и от редовната слушателка на Радио ВИДИН Елена Ангелова:

"Пожелавам на всички много здраве, много късмет и много усмивки, и по-малко нещастия и беди през следващата година."

СнимкаСтанислава Стойчева е ученичка в първи клас, но свири прекрасно на цигулка. Тити, както я наричат приятели и роднини, също ни поздрави за предстоящите празници. Деси Крумова се срещна с малката цигуларка, която отправи пожелание към Дядо Коледа:

"Да получи от джуджетата един ден почивка!"

Тити отправи и музикален поздрав към добрия старец, който можете да чуете в звуковия файл, както и да научите повече за обичаите на Бъдни вечер.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..

публикувано на 11.11.24 в 11:00
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45