Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тома Томов: "Силата на сатирата е, когато се насочиш към силния"

2
Снимка: Тома Томов
В рубриката "Актуално" в "Посоките на делника" този вторник, постфактум говорим за свободата на словото и за силата на сатирата, провокирани от това, което се случи във Франция. Разговорът ни е с Тома Томов, известен в сферата на карикатурата, човек, който твори с молива и Ваня Минева, журналист и човек, който обича Франция.  

"За мен като че ли най-човешкия коментар беше този, който французите направиха минути след събитията. Коментар, който излезе и като един от лозунгите след това на всички публични прояви, които се случиха. Французите в голямата си част заявиха:"Това не трябваше да се случва!", каза Ваня Минева.  

"Много отдавна рисувам карикатури и съм видял при онази, другата система и някои ограничения. Цензурата е система от ограничения, с която се занимават само оторизирани хора. Цензурата винаги е представлявала властимащите. А вярата е за всички хора от определен тип религия. На мен също няма да ми е приятно някой да се подиграва с моята религия. Когато се засягат дадени убеждения, се засягат много хора. А когато се засягат управляващите, тогава вече е друго нещо. Винаги съм поддържал тезата, че сатирата трябва да е насочена към конкретен човек", е мнението на карикатуриста Тома Томов.

Атаката срещу журналистите от "Шарли ебдо"- в известен смисъл това наистина е битка на цивилизациите, но е необходимо да се разсъждава трезво.

Според Тома Томов българските карикатуристи изразяват една много стойностна гражданска позиция, талантливи са, особено по-младото поколение. "Карикатурата никога не може да бъде еднозначна", казва творецът и допълва:

"Бях изкарикатурил пощенския служител в едно село. След това му се смяла цялата кръчма, защото рисунката беше като шарж. Бих искал да се извиня на този човек и давайки твърдата гаранция, че не се извинявам на никой от политиците, които съм изкарикатурил и пак ще повторя. Защото силата на сатирата е когато се насочиш към силния".

Спомняме си и хилядите европейци, които излязоха по улиците в защита на свободата на словото, срещу варварството на тероризма. И нека нямаме къса памет, защото всичко, което става, вече се е случвало в друго време.

Целия разговор чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45