Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Електронните обществени поръчки- полезни ли са

Снимка: Радио ВИДИН

Порталът за обществени поръчки е централизирана информационна система, която дава достъп до всички аспекти на обществените поръчки. В него е предоставена разнообразна и полезна информация за организацията и практиките в областта на обществените поръчки. Важен компонент е Регистърът на обществените поръчки и реализираната възможност за търсене на информация в него. Това четем на сайта на Агенцията по обществени поръчки.

Използван ли е обаче този портал от общините в българския Северозапад?  В Белоградчик сътрудникът ни Иванка Петрова се срещна и разговаря с Ангелина Георгиева- главен експерт "Обществени поръчки и икономическо развитие" в Общината.

"Все още не се говори много за електронните обществени поръчки. Ние като експерти не сме все още обстойно запознати с тези нови методи. Затова все още е трудно да се каже какви ще са ползите и трудностите от тяхното въвеждане"- каза за Радио ВИДИН  Ангелина Георгиева.

В Мездра Петко Котларски разговаря с Диана Павлова- началник на отдел "Градоустройство, строителен контрол и обществени поръчки" в Общината.

"Това предполага големи инвестиции, от които обаче произтичат още по-големи трудности. Разходите за адаптирането на софтуера или дори на хардуера могат да бъдат значителни както за публичните администрации, така и за икономическите участници. Нарастването на броя на правилата относно постъпките, необходими за възлагане на обществените поръчки, може да предизвика нарастване на процедурните грешки, които могат да доведат до анулиране на акта на възлагане. Трудностите при използването на автоматизирани подходи за оценка на сложни поръчки при различни платформи с различни технически характеристики са различни. Недостатъчен е административният капацитет особено в малките общини в структурите, в които дори няма обособени звена за обществени поръчки"- каза по темата Диана Павлова.

В Община Враца няма практика да се използва електронно участие в обществени поръчки за пари, отпускани от Европейския съюз, така в местната управа коментираха тази тема, съобщава Жоро Александров. В администрацията са наясно с възможностите, но досега не са правили опити по този начин да се включат при кандидатстването за пари от Брюксел. Това, разбира се, има и своите силни, и слаби страни, допълни чиновник на висок пост от общинската управа, без да конкретизира плюсовете и минусите. Според запознати, въвеждането на електронни обществени поръчки не е ноу хау в България, а съществува от няколко години. Досегашната практика е била да се използва от онези, които имат електронен подпис. Отделно от това е използвано за големи поръчки, основно в министерствата. В местната управа на Враца не крият, че електронното участие в надпреварата за обществени поръчки ще се отрази благоприятно при кандидатстването за пари от Брюксел и прогнозират, че съвсем скоро то ще започне да се използва масово в България.  

Процедурите за възлагане на  електронни  обществени поръчки  се  извършват по електронен път според Директива на Европейския парламент. Това включва публикуване на обявления за поръчки онлайн (електронни обявления),  публикуване  на  всички документи за покана за  участие в търг онлайн (електронен  достъп до  тръжна  документация),  изпращане  на оферти  от  участниците  до купувачите  от  обществения сектор/възлагащите  органи  по  електронен  път (електронно подаване на оферти).

Електронните обществени поръчки се провеждат чрез платформи за обществени поръчки. Те са  електронен регистър, в който са събрани и предоставени на разположение всички данни и документи за процедурата по възлагане на дадена обществена поръчка от откриването и до решението за възлагане на поръчката, електронно наддаване (онлайн стокова борса), електронен каталог (предлагане и закупуване на стандартизирани продукти - машини, инструменти, мебели и др.), електронен търг (поръчките със стойностни прагове над европейското равнище и рамковите договори).


Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28