Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Електронните обществени поръчки- полезни ли са

Снимка: Радио ВИДИН

Порталът за обществени поръчки е централизирана информационна система, която дава достъп до всички аспекти на обществените поръчки. В него е предоставена разнообразна и полезна информация за организацията и практиките в областта на обществените поръчки. Важен компонент е Регистърът на обществените поръчки и реализираната възможност за търсене на информация в него. Това четем на сайта на Агенцията по обществени поръчки.

Използван ли е обаче този портал от общините в българския Северозапад?  В Белоградчик сътрудникът ни Иванка Петрова се срещна и разговаря с Ангелина Георгиева- главен експерт "Обществени поръчки и икономическо развитие" в Общината.

"Все още не се говори много за електронните обществени поръчки. Ние като експерти не сме все още обстойно запознати с тези нови методи. Затова все още е трудно да се каже какви ще са ползите и трудностите от тяхното въвеждане"- каза за Радио ВИДИН  Ангелина Георгиева.

В Мездра Петко Котларски разговаря с Диана Павлова- началник на отдел "Градоустройство, строителен контрол и обществени поръчки" в Общината.

"Това предполага големи инвестиции, от които обаче произтичат още по-големи трудности. Разходите за адаптирането на софтуера или дори на хардуера могат да бъдат значителни както за публичните администрации, така и за икономическите участници. Нарастването на броя на правилата относно постъпките, необходими за възлагане на обществените поръчки, може да предизвика нарастване на процедурните грешки, които могат да доведат до анулиране на акта на възлагане. Трудностите при използването на автоматизирани подходи за оценка на сложни поръчки при различни платформи с различни технически характеристики са различни. Недостатъчен е административният капацитет особено в малките общини в структурите, в които дори няма обособени звена за обществени поръчки"- каза по темата Диана Павлова.

В Община Враца няма практика да се използва електронно участие в обществени поръчки за пари, отпускани от Европейския съюз, така в местната управа коментираха тази тема, съобщава Жоро Александров. В администрацията са наясно с възможностите, но досега не са правили опити по този начин да се включат при кандидатстването за пари от Брюксел. Това, разбира се, има и своите силни, и слаби страни, допълни чиновник на висок пост от общинската управа, без да конкретизира плюсовете и минусите. Според запознати, въвеждането на електронни обществени поръчки не е ноу хау в България, а съществува от няколко години. Досегашната практика е била да се използва от онези, които имат електронен подпис. Отделно от това е използвано за големи поръчки, основно в министерствата. В местната управа на Враца не крият, че електронното участие в надпреварата за обществени поръчки ще се отрази благоприятно при кандидатстването за пари от Брюксел и прогнозират, че съвсем скоро то ще започне да се използва масово в България.  

Процедурите за възлагане на  електронни  обществени поръчки  се  извършват по електронен път според Директива на Европейския парламент. Това включва публикуване на обявления за поръчки онлайн (електронни обявления),  публикуване  на  всички документи за покана за  участие в търг онлайн (електронен  достъп до  тръжна  документация),  изпращане  на оферти  от  участниците  до купувачите  от  обществения сектор/възлагащите  органи  по  електронен  път (електронно подаване на оферти).

Електронните обществени поръчки се провеждат чрез платформи за обществени поръчки. Те са  електронен регистър, в който са събрани и предоставени на разположение всички данни и документи за процедурата по възлагане на дадена обществена поръчка от откриването и до решението за възлагане на поръчката, електронно наддаване (онлайн стокова борса), електронен каталог (предлагане и закупуване на стандартизирани продукти - машини, инструменти, мебели и др.), електронен търг (поръчките със стойностни прагове над европейското равнище и рамковите договори).


Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45