Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Електронните обществени поръчки- полезни ли са

Снимка: Радио ВИДИН

Порталът за обществени поръчки е централизирана информационна система, която дава достъп до всички аспекти на обществените поръчки. В него е предоставена разнообразна и полезна информация за организацията и практиките в областта на обществените поръчки. Важен компонент е Регистърът на обществените поръчки и реализираната възможност за търсене на информация в него. Това четем на сайта на Агенцията по обществени поръчки.

Използван ли е обаче този портал от общините в българския Северозапад?  В Белоградчик сътрудникът ни Иванка Петрова се срещна и разговаря с Ангелина Георгиева- главен експерт "Обществени поръчки и икономическо развитие" в Общината.

"Все още не се говори много за електронните обществени поръчки. Ние като експерти не сме все още обстойно запознати с тези нови методи. Затова все още е трудно да се каже какви ще са ползите и трудностите от тяхното въвеждане"- каза за Радио ВИДИН  Ангелина Георгиева.

В Мездра Петко Котларски разговаря с Диана Павлова- началник на отдел "Градоустройство, строителен контрол и обществени поръчки" в Общината.

"Това предполага големи инвестиции, от които обаче произтичат още по-големи трудности. Разходите за адаптирането на софтуера или дори на хардуера могат да бъдат значителни както за публичните администрации, така и за икономическите участници. Нарастването на броя на правилата относно постъпките, необходими за възлагане на обществените поръчки, може да предизвика нарастване на процедурните грешки, които могат да доведат до анулиране на акта на възлагане. Трудностите при използването на автоматизирани подходи за оценка на сложни поръчки при различни платформи с различни технически характеристики са различни. Недостатъчен е административният капацитет особено в малките общини в структурите, в които дори няма обособени звена за обществени поръчки"- каза по темата Диана Павлова.

В Община Враца няма практика да се използва електронно участие в обществени поръчки за пари, отпускани от Европейския съюз, така в местната управа коментираха тази тема, съобщава Жоро Александров. В администрацията са наясно с възможностите, но досега не са правили опити по този начин да се включат при кандидатстването за пари от Брюксел. Това, разбира се, има и своите силни, и слаби страни, допълни чиновник на висок пост от общинската управа, без да конкретизира плюсовете и минусите. Според запознати, въвеждането на електронни обществени поръчки не е ноу хау в България, а съществува от няколко години. Досегашната практика е била да се използва от онези, които имат електронен подпис. Отделно от това е използвано за големи поръчки, основно в министерствата. В местната управа на Враца не крият, че електронното участие в надпреварата за обществени поръчки ще се отрази благоприятно при кандидатстването за пари от Брюксел и прогнозират, че съвсем скоро то ще започне да се използва масово в България.  

Процедурите за възлагане на  електронни  обществени поръчки  се  извършват по електронен път според Директива на Европейския парламент. Това включва публикуване на обявления за поръчки онлайн (електронни обявления),  публикуване  на  всички документи за покана за  участие в търг онлайн (електронен  достъп до  тръжна  документация),  изпращане  на оферти  от  участниците  до купувачите  от  обществения сектор/възлагащите  органи  по  електронен  път (електронно подаване на оферти).

Електронните обществени поръчки се провеждат чрез платформи за обществени поръчки. Те са  електронен регистър, в който са събрани и предоставени на разположение всички данни и документи за процедурата по възлагане на дадена обществена поръчка от откриването и до решението за възлагане на поръчката, електронно наддаване (онлайн стокова борса), електронен каталог (предлагане и закупуване на стандартизирани продукти - машини, инструменти, мебели и др.), електронен търг (поръчките със стойностни прагове над европейското равнище и рамковите договори).


Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..

публикувано на 11.11.24 в 11:00
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45