Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Електронните обществени поръчки- полезни ли са

Снимка: Радио ВИДИН

Порталът за обществени поръчки е централизирана информационна система, която дава достъп до всички аспекти на обществените поръчки. В него е предоставена разнообразна и полезна информация за организацията и практиките в областта на обществените поръчки. Важен компонент е Регистърът на обществените поръчки и реализираната възможност за търсене на информация в него. Това четем на сайта на Агенцията по обществени поръчки.

Използван ли е обаче този портал от общините в българския Северозапад?  В Белоградчик сътрудникът ни Иванка Петрова се срещна и разговаря с Ангелина Георгиева- главен експерт "Обществени поръчки и икономическо развитие" в Общината.

"Все още не се говори много за електронните обществени поръчки. Ние като експерти не сме все още обстойно запознати с тези нови методи. Затова все още е трудно да се каже какви ще са ползите и трудностите от тяхното въвеждане"- каза за Радио ВИДИН  Ангелина Георгиева.

В Мездра Петко Котларски разговаря с Диана Павлова- началник на отдел "Градоустройство, строителен контрол и обществени поръчки" в Общината.

"Това предполага големи инвестиции, от които обаче произтичат още по-големи трудности. Разходите за адаптирането на софтуера или дори на хардуера могат да бъдат значителни както за публичните администрации, така и за икономическите участници. Нарастването на броя на правилата относно постъпките, необходими за възлагане на обществените поръчки, може да предизвика нарастване на процедурните грешки, които могат да доведат до анулиране на акта на възлагане. Трудностите при използването на автоматизирани подходи за оценка на сложни поръчки при различни платформи с различни технически характеристики са различни. Недостатъчен е административният капацитет особено в малките общини в структурите, в които дори няма обособени звена за обществени поръчки"- каза по темата Диана Павлова.

В Община Враца няма практика да се използва електронно участие в обществени поръчки за пари, отпускани от Европейския съюз, така в местната управа коментираха тази тема, съобщава Жоро Александров. В администрацията са наясно с възможностите, но досега не са правили опити по този начин да се включат при кандидатстването за пари от Брюксел. Това, разбира се, има и своите силни, и слаби страни, допълни чиновник на висок пост от общинската управа, без да конкретизира плюсовете и минусите. Според запознати, въвеждането на електронни обществени поръчки не е ноу хау в България, а съществува от няколко години. Досегашната практика е била да се използва от онези, които имат електронен подпис. Отделно от това е използвано за големи поръчки, основно в министерствата. В местната управа на Враца не крият, че електронното участие в надпреварата за обществени поръчки ще се отрази благоприятно при кандидатстването за пари от Брюксел и прогнозират, че съвсем скоро то ще започне да се използва масово в България.  

Процедурите за възлагане на  електронни  обществени поръчки  се  извършват по електронен път според Директива на Европейския парламент. Това включва публикуване на обявления за поръчки онлайн (електронни обявления),  публикуване  на  всички документи за покана за  участие в търг онлайн (електронен  достъп до  тръжна  документация),  изпращане  на оферти  от  участниците  до купувачите  от  обществения сектор/възлагащите  органи  по  електронен  път (електронно подаване на оферти).

Електронните обществени поръчки се провеждат чрез платформи за обществени поръчки. Те са  електронен регистър, в който са събрани и предоставени на разположение всички данни и документи за процедурата по възлагане на дадена обществена поръчка от откриването и до решението за възлагане на поръчката, електронно наддаване (онлайн стокова борса), електронен каталог (предлагане и закупуване на стандартизирани продукти - машини, инструменти, мебели и др.), електронен търг (поръчките със стойностни прагове над европейското равнище и рамковите договори).


Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00