Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Бранковци се вдигнаха на протест срещу незаконната сеч

Снимка: Йорданка Петрова
В рубриката ни "Добро утро, кмете!" днес говорим за проблем, който е в цялата страна- незаконната сеч у нас, за което алармират безброй организации, експерти и граждани. "Дървената мафия" ощетява държавата и собствениците на гори постоянно, а горските стопанства се оказват безсилни да се справят с проблема. Подобна е ситуацията във видинските общини. Днес говорим за Грамадската община. В село Бранковци са изсечени над 700 кубика дърва, твърдят от местната ловна дружинка. Днес там провеждат протест срещу бракониерите.

"Всичко е изсечено. Ние не можем да кажем кой сече. И нощно време се изкарват с камиони. никой не обръща внимание, никой не проверява... По няколко пъти се връщат нощем в 3 часа през нощта. Работят на крушки, на осветление. Тук на площада е имало по 7-8 ТИР-а", разказаха протестиращи.

Според хората масовата сеч е била в периода от юли до ноември миналата година. 100 души са се подписали под искането да се установи точно колко гора е изсечена и да се спре незаконният добив на дървесина.

"Изсечени са към 1000 плътни кубика дървесина от землището на село Бранковци. Трябваше да се направи проверка на 30 незаконни сечища, а се направи само на две. От тези двете се установи, че са изсечени 100 кубика плътни, това са два ТИР-а и половина", каза организаторът на протеста- общинският съветник Тони Вълков.

Снимка50-тина души протестираха на площада със запалени свещи, в памет на изсечената гора.

"Хората тук се бунтуват, защото на някои от 8 декара гора нищо няма. Цяла нощ вървят тирове. Затова протестираме със запалени свещи, в памет на горите. Гората е живо същество, пази нас, хората, дивеча, пречиства въздуха. Длъжни сме да я почитаме . Затова днес сме тук, на 26-ти февруари ще протестираме във Видин, а после и на жълтите павета
"- допълни Тони Вълков.

До момента няма санкционирани за незаконната сеч.

"Тук имаме незаконна сеч, но нямаме незаконна дървесина, което означава, че цялата тази дървесина е изкарана с превозни билети. Това означава, че е имала законен произход. Лицето, което е издавало тези документи не е служител на горското стопанство. Това частно лице е било достатъчно недобросъвестно да узакони една незаконна дървесина", обясни директорът на Държавно горско стопанство Видин Веселка Борисова.

Горските инспектори са установили, че са изсечени незаконно 260 плътни кубически метра дървесина. Протоколите са изпратени до прокуратурата в град Кула и до Дирекцията по горите в Берковица.

Разговаряхме с общинския кмет Николай Гергов ден преди народното недоволство:

"Проблемът със сечта е перманентен. В Бранковци лятото хванахме едни от малцинството, от Дунавци, бяха отсекли към 10 липи. Благодарение на охранителите, които бяха по програма, те ги бяха засекли и ги изловихме. Иначе, конкретно за днешния протест- сигнализираха местни ловци. Казват, че се закупува някакъв масив, а след това се краде поголовно от другите собственици на гори. Такъв проблем има и в местността "Божурица", където също има набези на "дървената мафия". Има доста изсечена гора, някъде се вижда как светлее хоризонтът. Опитваме се да реагираме при всеки сигнал"
- обясни общинският кмет.

Според кмета на община Грамада Николай Гергов самото законодателство позволява да се случват тези проблеми- защото разрешителните за сеч сe издават от лицензирани лесничеи, а контролът остава на горското стопанство и общините:

"Проблемът е, че като се получи такова разрешение за сеч, влиза определена фирма, тя обаче не ползва самия масив, който й е разрешен, а прави изсичане и навън. Идват и започват да сечат, не уведомяват никой. Единствено нас- общините ни уведомяват за достъп до общинските пътища, за да могат да изкарват гората."

Частните лесничеи и горските не могат да опазят гората от бракониерите, които секат целогодишно. Правомощията на кметските наместници също са ограничени в подобни ситуации.

"Те идват при мен и аз като кметски наместник, административен работник, издавам удостоверения за наследници, отиват в Поземлената комисия, продават си гората, идват- сечат. Един-единствен собственик дойде при мен със специална JPS система и отидохме в местността, където си намери точките на сечището. Това беше единственият, който направи това. Един друг- лесничей, ми донесе осведомителна табела- къде се намира гората, от кога до кога ще е сечището, и аз му подписах разрешителното. Дотолкова са нашите правомощия. Иначе хората ми се обаждат за нередности, и аз съм се обаждал на горския. Но тук няма сезони, сече се през цялата година. От ловната дружинка ми казаха, че е страхотно изсичане, поголовно, няма тънко, няма дебело дърво- всичко"- обясни кметският наместник на Бранковци Денчо Цеков.

Още коментари за незаконната сеч на гората в Бранковци може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42

Грамотността днес - знания, умения и способности

На първия учебен ден отделяме внимание на грамотността, за да разберем какво означава да си грамотен днес и защо е важно да сме грамотни.  Според Димитър Тодоров - учител по български език и литература, сега пенсионер, г рамотността основно се разделя на две части- едната е базовата, която се определя като умения, способност за четене, писане и..

публикувано на 16.09.24 в 15:24

Полетковци- поредното изчезващо село в Северозапада

Село Полетковци е разположено в хълмиста местност, близо до едноименния язовир. То е най-малкото село в община Кула.  Природата тук е дала много, но дори това не е спомогнало за задържане на хората. Както и в други села от Кулския край, така и тук, жителите му са преселници от Централния Балкан. Знае се, че в края на XVIII и началото на XIX век в..

публикувано на 13.09.24 в 17:05
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Партиите да мислят за победа, а не за по-следващия мач

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, задълбочаващи партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 12.09.24 в 10:00

Забавят ли ръст цените на хранителните продукти?

Пазарът на хранителни продукти на едро в момента е "доста стабилен и равновесен", а пазарът на дребно е по-раздвижен и има своите регионални особености. Това каза в интервю за БНР Владимир Иванов , председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. В големите магазини може да се видят трендове, които не са обосновани..

публикувано на 11.09.24 в 10:45

Проблеми с финансирането затрудняват автобусния бранш

Пред множество затруднения е изправен автобусният бранш. Най-актуален към момента е проблемът с финансирането. Липсват компенсациите, с които трябва да бъдат подпомогнати превозвачите за безплатното пътуване на деца до 14-годишна възраст и други правоимащи граждани (ветераните от войните, военноинвалидите, военнопострадалите) в градския транспорт...

публикувано на 10.09.24 в 11:00

В какво състояние са водоемите, речните корита, дерета и канализационна инфраструктура в област Видин

В Конферентния център на Областна администрация- Видин се  проведе заседание на Областния съвет за намаляване на риска от бедствия, свикано по повод заповед на служебния министър-председател Димитър Главчев. Представителите на общините в област Видин отчетоха в какво състояние са язовирите и речните корита.  Извършват се текущи проверки на..

публикувано на 09.09.24 в 16:35