Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Празнуваме Благовещение

Дойде благата вест

Благовещение е утвърден от православната църква празник през VII век. Той е част от Великденския празничен цикъл. Благовещение се празнува на 25 март. Според Библията на този ден архангел Гавраил съобщава на Дева Мария благата вест, че тя ще роди Спасителя на човечеството - сина Божий Исус Христос. Имен ден имат всички с имена Блага, Благо, Благовест, Благовеста, Благой, Благойна и др. Различни са суеверията на този ден- става се рано, за да е богата годината, трябва да излизаме от вкъщи сити и с пари в джоба, защото ако ни закука кукувицата, да бъдем така през цялата година.


В България Благовещение се свързва и с идването на пролетта, затова на този ден задължително трябва да се яде "нещо зелено". Също така е традиция на трапезата да има риба. Задължително се пече пита, която е намазана с мед и се раздава на съседи и близки. За ритуалите, свързани с този празник в чипровския край потърсихме етнографа от Историческия музей в Чипровци Анюта Каменова - Борин.

"На този ден трябва да се яде нещо сладко, за да ти върви през годината. В нашия край в църквата в село Копиловци има един изключително интересен стенопис от Данаил Щиплията на днешното Благовещение. Авторът е вложил в него цялата си душа и до днес този стенопис продължава да впечатлява специалистите, въпреки че цялата вътрешна фасада на църквата се нуждае от ремонт."

По какво се различава при католиците днешният ден попитахме католическия свещеник отец Пламен Гечев, който ни разказа за празника.

"Смисълът на този празник е еднакъв и при католици и при християни. Ние сме религия на евангелизацията. При нас всичко идва през ухото- самото известяване. На днешния ден ние получаваме блага вест, а живеем в свят, в който непрекъснато получаваме лоши вести" - каза отец Пламен Гечев в "Актуално" в "Посоките на делника".

Днешният празник се почита от много майки, защото св. Богородица е тяхна закрилница. В село Бърдарски геран, където живеят банатски българи разговаряхме с кмета Светлана Караджова.

"Хората празнуват Благовещение в храма. Нямаме особена традиция да празнуваме по домовете този празник, но сме в очакване на Връбница и Великден."

Според народните предания, на Благовец долитат кукувиците и лястовиците, за да донесат благата вест, че зимата си е отишла и лятото е дошло.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29