Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Богат, беден ... кмет

Снимка: Радио Видин
В обществено-политическия час в "Посоките на делника" този вторник говорим за това, богат или беден трябва да е един кмет. Провокира ни това, че повече от седмица управникът на Хасково е герой в новините на повечето от медиите, заради имотите за милиони и далаверите му. Решихме да попитаме хората от едно от малките села във Видинско - Вълчек, община Макреш, какъв трябва да е един кмет- богат или беден.

"Не трябва да е много богат, трябва да е по-горе от хората, заради мястото, което заема, но не трябва да се стреми към завладяване на богатство. И да гледа повече за хората, да живее с тях. Това е важното... Един кмет трябва да е толкова богат, колкото и хората по селата... Ако кметът краде и стане богат, тогава има проблем, ако не краде и се труди, и се мъчи- нека да стане богат", обобщават хората.  

И какво става, ако кметът наистина е злоупотребявал с властта? Защото българинът иска да разбере кой го ограбва и когато му дадат аргументи за някого, той не ги приема. Това означава, че той ще продължава да живее мизерно.

"Българите сме крайни в оценките си. Българинът е неудовлетворен от всичко, българинът чака някой да свърши и неговата работа. Всеки около него получава повече, отколкото заслужава, но не той...В общините, в които се работи коректно и почтено, не прави впечатление кметовете да са богати. И не е задължително кметът да е богат само от общинската дейност. Лично аз не можах да натрупам богатство преди като депутат, сега като кмет. Не завиждам и на тези, които забогатяха, всяко нещо си има цена", е мнението на кмета на Белоградчик Борис Николов.

Разговаряхме и с двама от успешните кметове в Монтанско- кметът на община Вълчедръм Иван Барзин и на община Монтана- Златко Живков.

"Някои хора заслужават това, което имат, но това е една тема, по-скоро предизборна. Ще минат изборите, тези които станат кметове няма да ги питат милионери ли са, ще гледат да са в добри отношения. Аз за себе си имам достатъчно. И това, което имам, не съм го натрупал откакто съм кмет. Човек не става кмет, за да трупа богатство, по-скоро трябва да трупа авторитет", каза Иван Барзин.

"Един кмет първо трябва да е оправдал очакванията на хората. Трябва да е човек, който работи и да е със самочувствие. И да има нормален стандарт. Аз не се притеснявам от дронове. Всичко, каквото имам е в декларацията ми, която попълвам вече 16 години. Не съм натрупал богатство", заяви Златко Живков.

Още за богатството и бедността на един кмет чуйте в звуковия файл.  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дунавци чества 50 години от обявяването си за град

Дунавци празнува 50 години от обявяването на населеното място за град. Честването съвпада с 10-ия Международен фолклорен фестивал "Дунавци пее и танцува". Тържествата ще продължат три дни, каза кметът Димо Скорчев:  "Това са два празника в едно, затова ще продължат в рамките на три дни. Имаме поканени състави - танцови и певчески групи...

публикувано на 04.10.24 в 08:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Необходима е всеобща реформа във всички области от безопасността на движението

По-малко ранени и загинали по пътищата на страната през настоящата година, но повече катастрофи, отчита статистиката. Намалява пътният травматизъм в област Видин, но тежките пътни инциденти в Монтана се увеличават.  МВР обяви засилване на контроа и административнонаказателната дейност.  Мисия възможна ли е пътната безопасност в България?  Качествена..

публикувано на 03.10.24 в 10:00

Българите избират да живеят самостоятелно, когато са на 30, сочи проучване

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, сочат данните на Евростат за миналата година. С редната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно, за страните от Евросъюза, е 26,3 години. Според психолога Николай Нетов , изследването дава един по-широк поглед, при който важните детайли често се губят...

публикувано на 02.10.24 в 15:48

На добра воля

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности. Това е близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. На фона на..

публикувано на 01.10.24 в 11:53

За съживяване на региона във Видин възлагат надежди на бизнеса

Общо 18% от българите през миналата година са били изправени пред тежки материални и социални лишения, сочат данните на Евростат. По този показател България е на второ място в дъното на класацията, след Румъния. У нас делът на хората, живеещи в лишения, е почти три пъти по-голям от средния за страните от Европейския съюз, който е 6,8%. В..

публикувано на 30.09.24 в 15:07
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45