Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започват Горещниците- какво знаем за тях

Снимка: Полина Тодорова

На 15, 16 и 17 юли се отбелязват християнските народни празници Горещници, предимно в Северна и в Западна България, но ритуали се извършват и в някои югозападни райони. В Северна България дните са известни съответно като Чурлига, Пърлига и Марина Огнена, а в Южна- Люта, Чурута и Опалена Мария. В Родопите и Странджа, както и по течението на реките Струма и Места, третият от дните се почита в чест на св. Марина като господарка на змиите.

Седмицата, в която се падат тези дати, се нарича Запалена или Опалена неделя. Астрономическите горещници се отбелязват на 28, 29 и 30 юли.

Попитахме хората какво знаят за Горещниците:

"Нищо не сме чули за Горещниците... Помня, че това са най-горещите дни в годината, но кога са точно, не знам... Горещниците са около Петровден по мои спомени."

Има ли ги тези празници и народни традиции в Северозападна България? Потърсихме за коментар Десислава Божидарова, етнограф във видинския исторически музей. Ани Цекова разговаря с нея.

"През месец юли са Горещниците. Изобщо празниците на огъня се отбелязват през този месец. Тези три дни дни, обаче са много специални и народът ни ги използва за предпазване от огъня. В тези дни не се работи, не се карат снопи от нивите, защото те ще се самозапалят. Толкова силна е била вярата на народа ни в тези дни. През първия ден огънят се загасява, а през третия- той се подновява. Самият ритуал представлява търкане на дърво в дърво, като този обичай се извършва от двама братя близнаци"- каза Десислава Божидарова.

Какво е всъщност огънят за всеки дом?

"Вярва се, че огънят е амулет на къщата. Той пази къщата от всичко лошо- болести, беди, природни бедствия. Счита се, че огънят се изхабява и той трябва да бъде подновен, за да има сила да предпазва семействата и добитъка от болести. С появата на електричеството, обаче, този обичай постепенно започва да изчезва. Огънят не се почита само на Горещниците. Почти няма обичай, в който огънят да не участва"- каза още по темата Десислава Божидарова.

Горещниците се празнуват най-много от ковачи, хлебари, калайджии и други, които работят с огън. Съществува вярване, че който се окъпе по време на Горещниците в лековити води, не се разболява през годината.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..

публикувано на 11.11.24 в 11:00
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45