Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да си платим, за да се пенсионираме- колко ще ни струва

Снимка: Радио ВИДИН

Както знаем вече няма краен срок за закупуване на недостигащ осигурителен стаж за пенсия. Регламентираният срок за това изтичаше тази година, но това ограничение бе отменено. Кандидат-пенсионерите могат да закупят недостигащите месеци или няколко години за придобиване право на пенсия, дори и да живеят в чужбина. Условието е държавата, в която пребивават, да има сключен международен договор в сферата на социалното осигуряване с България.

Предвижда се през следващите години възрастта и осигурителният стаж за пенсиониране да нарастват поетапно. Какво мислят по тази тема видинчани и готови ли са да извадят пари само и само, за да се пенсионират?

"Изобщо не се интересувам от пенсиониране в България. Работя с американска фирма и съм много доволен ... Бих си закупила, защото не знам дали няма да продължи да се увеличава възрастта за пенсиониране ... Нямам необходимите средства, но веднага бих си закупил трудов стаж. За съжаление едва преживявам с парите, които получавам като месечно възнаграждение"- казаха жителите на Видин в анкета на Пламен Коцев.

Възможностите за закупуване на трудов стаж разясни пред Десислава Андреева директорът на Териториалното поделение на НОИ в крайдунавския град Валентин Братков.

"Едната категория лица са тези, които са завършили висше или полувисше образование и могат да си закупят трудов стаж по всяко време. Другата категория са лицата без висше образование, като те могат да си закупят недостигащия им трудов стаж, но не повече от пет години, само след като изпълнят условията за придобиване право на пенсия за трета категория труд. Може да се закупи от един месец до пет години. Вноската за един месец е около 75 лева на месец или около 1 000 лева годишно"
- каза Валентин Братков дни преди да бъдат гласувани промените в Кодекса за социалното осигуряване.

Право на пенсия за осигурителен стаж и възраст се придобива при навършване на възраст 60 години и 10 месеца от жените и 63 години и 10 месеца от мъжете и осигурителен стаж 35 години и два месеца за жените и 38 години и два месеца за мъжете. Това стана с приемането на второ четене на текстове от промените в Кодекса за социалното осигуряване. От 31 декември 2016 г. възрастта се увеличава от първия ден на всяка следваща календарна година, като за жените до 31 декември 2029 г. възрастта се увеличава с по два месеца за всяка календарна година, а от 1 януари 2030 г. - с по три месеца за всяка календарна година до достигане на 65-годишна възраст. За мъжете до 31 декември 2017 г. възрастта се увеличава с два месеца, а от 1 януари 2018 г. - с по един месец за всяка календарна година до достигане на 65-годишна възраст.

От 31 декември 2016 г. осигурителният стаж се увеличава от първия ден на всяка следваща календарна година с по два месеца до достигане на осигурителен стаж 37 години за жените и 40 години за мъжете. В случай, че лицата нямат право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, до 31 декември 2016 г. те придобиват право на пенсия при навършване на възраст 65 години и 10 месеца за жените и мъжете и най-малко 15 години действителен осигурителен стаж, решиха още депутатите. От 31 декември 2016 г. възрастта се увеличава от първия ден на всяка следваща календарна година с по два месеца до достигане на 67-годишна възраст.

Хората, които имат изискуемия осигурителен стаж могат по тяхно желание да се пенсионират до една година по-рано от изискваната от закона възраст. Пенсията се отпуска от датата на заявлението и се изплаща в намален размер пожизнено.

Депутатите одобриха окончателно плавния ръст и на осигуровките, както и въвеждането на многократен избор дали човек да се осигурява и в частен фонд или да прави вноски само в държавното осигуряване. Осигуровката за пенсия ще се увеличи с 1 процентен пункт от 2017-та и с още един пункт - от 2018 година.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..

публикувано на 11.11.24 в 11:00
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45