Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да си платим, за да се пенсионираме- колко ще ни струва

Снимка: Радио ВИДИН

Както знаем вече няма краен срок за закупуване на недостигащ осигурителен стаж за пенсия. Регламентираният срок за това изтичаше тази година, но това ограничение бе отменено. Кандидат-пенсионерите могат да закупят недостигащите месеци или няколко години за придобиване право на пенсия, дори и да живеят в чужбина. Условието е държавата, в която пребивават, да има сключен международен договор в сферата на социалното осигуряване с България.

Предвижда се през следващите години възрастта и осигурителният стаж за пенсиониране да нарастват поетапно. Какво мислят по тази тема видинчани и готови ли са да извадят пари само и само, за да се пенсионират?

"Изобщо не се интересувам от пенсиониране в България. Работя с американска фирма и съм много доволен ... Бих си закупила, защото не знам дали няма да продължи да се увеличава възрастта за пенсиониране ... Нямам необходимите средства, но веднага бих си закупил трудов стаж. За съжаление едва преживявам с парите, които получавам като месечно възнаграждение"- казаха жителите на Видин в анкета на Пламен Коцев.

Възможностите за закупуване на трудов стаж разясни пред Десислава Андреева директорът на Териториалното поделение на НОИ в крайдунавския град Валентин Братков.

"Едната категория лица са тези, които са завършили висше или полувисше образование и могат да си закупят трудов стаж по всяко време. Другата категория са лицата без висше образование, като те могат да си закупят недостигащия им трудов стаж, но не повече от пет години, само след като изпълнят условията за придобиване право на пенсия за трета категория труд. Може да се закупи от един месец до пет години. Вноската за един месец е около 75 лева на месец или около 1 000 лева годишно"
- каза Валентин Братков дни преди да бъдат гласувани промените в Кодекса за социалното осигуряване.

Право на пенсия за осигурителен стаж и възраст се придобива при навършване на възраст 60 години и 10 месеца от жените и 63 години и 10 месеца от мъжете и осигурителен стаж 35 години и два месеца за жените и 38 години и два месеца за мъжете. Това стана с приемането на второ четене на текстове от промените в Кодекса за социалното осигуряване. От 31 декември 2016 г. възрастта се увеличава от първия ден на всяка следваща календарна година, като за жените до 31 декември 2029 г. възрастта се увеличава с по два месеца за всяка календарна година, а от 1 януари 2030 г. - с по три месеца за всяка календарна година до достигане на 65-годишна възраст. За мъжете до 31 декември 2017 г. възрастта се увеличава с два месеца, а от 1 януари 2018 г. - с по един месец за всяка календарна година до достигане на 65-годишна възраст.

От 31 декември 2016 г. осигурителният стаж се увеличава от първия ден на всяка следваща календарна година с по два месеца до достигане на осигурителен стаж 37 години за жените и 40 години за мъжете. В случай, че лицата нямат право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, до 31 декември 2016 г. те придобиват право на пенсия при навършване на възраст 65 години и 10 месеца за жените и мъжете и най-малко 15 години действителен осигурителен стаж, решиха още депутатите. От 31 декември 2016 г. възрастта се увеличава от първия ден на всяка следваща календарна година с по два месеца до достигане на 67-годишна възраст.

Хората, които имат изискуемия осигурителен стаж могат по тяхно желание да се пенсионират до една година по-рано от изискваната от закона възраст. Пенсията се отпуска от датата на заявлението и се изплаща в намален размер пожизнено.

Депутатите одобриха окончателно плавния ръст и на осигуровките, както и въвеждането на многократен избор дали човек да се осигурява и в частен фонд или да прави вноски само в държавното осигуряване. Осигуровката за пенсия ще се увеличи с 1 процентен пункт от 2017-та и с още един пункт - от 2018 година.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45
Андрей Вълчев, народен представител от БСП-Обединена левица

Андрей Вълчев: Надявам се страстите да утихнат и политиците да проявят държавническо поведение

След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..

публикувано на 10.12.24 в 13:32