Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сигурни и безопасни ли са видинските учебни заведения

Снимка: Радио ВИДИН, архив

След убийството на ученичка в сливенско училище и вчерашния инцидент, при който 14-годишен ученик от Разлог изпадна в кома заради необезопасена футболна врата, проверихме на какво ниво е охраната на учебните заведения във Видин, безопасни ли са спортните съоръжения, спокойни ли са децата, когато са на училище, има ли основания за притеснение у  родителите.

Насилието в училище се е увеличило в пъти за по-малко от една година, сочи официалната статистика на Министерството на образованието. Случаите на физическа агресия между ученици само през миналата учебна година са над 1600. Предишната са били общо 606. Увеличението е със 170%.


"Разбира се, че се притеснявам за детето, докато е на училище, но има охрана, която трябва да пази децата... Не се притеснявам, въпреки че не намирам охраната в училище за достатъчна, нито пък за достатъчно адекватна. Синът ми е споделял, че по-големи ученици тормозят по-малките, спъват ги по коридора, бутат ги... Струва ми се, че охраната не обръща много внимание на децата. Няма никаква дисциплина и ни е страх. Внукът казва, че големите деца взимат парите за закуска на малките", казаха родители, чакащи своите деца пред видинско училище.

Децата от своя страна също не крият, че стават свидетели на агресия в училище:

"Охраната се размотава, аз не съм бил тормозен от по-големите, но съм ги виждал да се бият помежду си... Аз не се притеснявам докато съм на училище, охраната си върши работата, но понякога големите ученици ни спъват и обиждат... Не съм ставал жертва на насилие, но аз бих едно момче. Всеки ден ме плюеше, обиждаше и заплашваше, веднъж го хванах и набих."

Проверихме на какво ниво е охраната в най-голямото видинско училище- "Цар Симеон Велики".

Снимка"Почти нямаме сблъсъци между учениците. Вярно е, че имаме много деца, но имаме и огромна площ, а човек, когато има повече лично пространство, е по-спокоен и самоуверен. Имаме добър ред в училището. При по-малките ученици има дежурни учители и дежурни ученици. Въведени са точни и ясни правила. Има значение и това, че навсякъде има видеонаблюдение- учениците знаят, че всичко се записва и когато възникнат проблеми, лесно можем да установим кой е виновен. Имаме доста добър пропускателен режим- външни хора не могат да влязат в училището. Родителите малко трудно свикнаха с мисълта, че не могат да влязат в сградата на училището, но имаме приемна за родители, където могат да изчакат децата си или да се срещнат с класния ръководител. Охранителите са от лицензирана фирма и ако се случи нещо по-сериозно може да извикат своите колеги, работят добре с полицията, вършат си работата и ние сме доволни. Гарантираме, че външни хора е почти невъзможно да влязат в училището.", обясни директорът на СОУ "Цар Симеон Велики" Венцислав Станев.

Ситуацията в това видинско училище е положителен пример за добре уредена охрана, но не навсякъде е същата. Децата чистосърдечно си признават, че понякога решават проблемите си не по най-мирния начин. Притеснително е обаче, когато се стигне до по-сериозни инциденти, каквито напоследък не са рядкост в българските училища. Те предизвикаха проверка на охраната и спортните съоръжения в област Видин.

Снимка"Тази проверка е продиктувана от няколко нашумели сред обществеността случаи с пострадали деца и ученици. В проверката бяха включени, освен комисия от Инспектората, представители на всичките 11 Общини в област Видин и представители на МВР. Към настоящия момент в област Видин имаме 36 училища. Във всички проверени училища директорите са въвели правилници за пропускателния режим и заповеди за допуск до сградите и дворовете на училищата. В 11 училища охраната се осъществява от помощния персонал след заповед на директорите. Това са малките училища от общините извън Видин плюс СОУ "Христо Ботев" във Видин. ПТГ "Михалаки Георгиев" има щатна охрана, а останалите училища са сключили договори с охранителни фирми. Беше осъществен контрол и върху видеонаблюдението- то липсва в СОУ "Христо Ботев" във Видин, ОУ "Св. Климент Охридски" Видин, Професионалната гимназия по селско стопанство в Дунавци, както и в училищата в Горни Лом, Бойница, Раковица, Рабиша. Констатирано е, че в 12 училища оградите имат нужда от ремонт и там има опасност от навлизане на лица, които не са от училището, бездомни кучета, рисковете са много. Тези училища са в Чупрене, Горни Лом, всички училища в община Белоградчик, Раковица, Димово, Кула, Брегово, както и в някои от видинските училища- ГПЧЕ "Йордан Радичков", ПГ "Асен Златаров". Прегледани са и спортните съоръжения- те са остарели, имат нужда от ремонт, някои трябва да бъдат подменени", обобщи началникът на Регионалния инспекторат по образованието във Видин Марийка Василева.

Освен училищата, експертната комисия е проверила и 31 детски градини в област Видин.

Снимка"За съжаление в тези детски градини няма видеонаблюдение, такова е осигурено само в Обединеното детско заведение в Грамада. В проверените детски градини са въведени правилници за пропускателния режим и заповеди, с които се утвърждават правила за допускане до сградата и начинът за приемане и изпращане на децата. В 18 детски градини този пропускателен режим е осигурен от помощния персонал, в останалите се осъществява и с включване на дежурните учители. 15 детски градини в община Видин и градините в Брегово и Белоградчик се охраняват от охранителни фирми след като приключи работното време на детската градина. Сериозен е проблемът с охраната на детските градини извън работното време, когато дори и там, където има огради, влизат външни лица, причиняват се повреди върху спортните и детските съоръжения и дори на самите сгради. И при детските градини установихме необходимост от ремонт на оградите, в много случаи липсва част от оградата. В детските градини спортните и детските съоръжения са физически амортизирани, остарели са, далеч са от съвременните изисквания. Има и опасни спортни съоръжения, на места липсват елементи. Всичко това е описано в протоколите", добави Марийка Василева.

Ще бъдат ли отстранени пропуските в охраната и безопасността на спортните площадки?

Снимка"Договорихме се с представителите на Общините и на Районните полицейски управления. Работим върху пълния текст на констативния протокол, който ще бъде обобщен от експертите в инспектората по образованието. Ще предоставим протоколите на кметовете и на директорите на учебните заведения, както и на представителите на полицията за предприемане на мерки за подобряване на състоянието на материално-техническата база и на охранителните дейности. В момента изготвяме писма до кметовете с препоръки за подобряване на състоянието на ученическите дворове, спортните и детските съоръжения. В новоприетия Закон за предучилищното и училищното образование е записано, че Общините имат ангажимент да осигуряват добра материална база за училищата и детските градини, които стопанисват и да осигуряват безопасна среда за децата. В тази посока имаме добра комуникация, убедена съм, че когато кметовете получат нашите писма с тези конкретни препоръки, ще се вземат съответните мерки. Ще направим предписания и до директорите, които разполагат със своите делегирани бюджети и в техните рамки могат да предприемат мерки за подобряване безопасността на децата. Много е важен проблемът, ние сме твърдо решени да направим и последващ контрол, за да се види кои от тези наши препоръки са изпълнени. Най-важна е безопасността на децата и учениците. Спрямо тях можем да прилагаме мерки за педагогическо въздействие, само ако са живи и здрави, а това е грижа на всички ни", категорична е Марийка Василева.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50