Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Колко синьо е в "синята зона" на Видин?!

Снимка: Радио Видин
В големите градове приходите от платеното паркиране са добри. Оказва се обаче, че в по-малките, какъвто е Видин, "синята зона" не води до очаквания за общината финансов резултат.

Парите от таксите са по-малко от разходите за заплатите и поддръжката на паркингите. Освен, че не носи приходи, "синята зона" не помага и за организацията на движението.

Самите видинчани признават, че в това трудно време малко хора могат да си позволят да плащат за паркинг и затова предпочитат да паркират в близките до центъра улици.

Колко синьо е в "синята зона" на Видин - гледната точка на общински съветници от дясно и от ляво - гости в студиото са Павел Паунов от коалиция "Надежда", Пламен Трифонов от Земеделски съюз "Александър Стамболийски" и Величко Кирилов от БСП.

На последното за миналата година заседание на Общинския съвет във Видин не беше прието предложението на групата съветници от БСП за промяна в Наредбата за организация на движението, което предвиждаше отмяна на "синята зона" и връщане на старите паркинги.

Заместник-председателят на ОбС Павел Паунов на същото това заседание предложи на вносителите да върнат предложението, за да се проверят договорите за "Синя зона".

Пламен Трифонов (в ляво) и Павел ПауновВ студиото на Радио ВИДИН Павел Паунов заяви, че подготвяйки се за разговора, е направил една статистика и се оказва, че "финансовият резултат за трите години- 2013, 2014 и 2015, е плюс 13 370 лв. Най-силно изразен е финансовият резултат през първата година- тогава има една печалба от 23 000 лв., след това вече знакът е отрицателен. Най-важното сега е да намерим причините защо се е стигнало дотам. За мен решението е ясно- слаб контрол и невъзможност за упражняване на контрол във връзка със сключени договори. Винаги съм казвал, че когато се направи предложение от когото и да е в Общинския съвет, трябва да се даде и решение, а не само да се критикува. Основният проблем във Видин е организацията на движението и контролът върху служителите, които изпълняват служебните си задължения в "синята зона"- това "куца" от много години насам." "Синя зона" във Видин е въведена на 29.03.2012 година с решение на Общинския съвет и влиза в сила от 18.10.2012.

"Това, което общинските съветници гласувахме тогава, е допълнение на едно решение, взето още по времето, когато кмет на Видин беше Румен Видов. Задачата бе да се направи така, че организацията на движение да е по-ефективна, по-нормална, по-добра. В същото време да има и икономически ефект. Тогава гласувахме с пълното съзнание, че правим нещо добро за града. Положителното е това, че се откриха работни места за 10-15 души. До един момент имаше една по-организирана форма, след това стана така, че вече нямаше контрол. Не знаехме, че предишното ръководство е сключило договор с видинска фирма, която да контролира този поток. Оказва се, че тази фирма в момента е в съдебен процес с Общината- няма кой да контролира и заради това се получават тези затруднения. Ако бяхме решили веднага да махнем "синята зона", Общината трябваше да понесе страшно много неустойки от страна на мобилните оператори заради sms-известяванията и щяха да бъдат уволнени хората, отговарящи за "синята зона"- тези 10-15 души"
, коментира Пламен Трифонов от Земеделски съюз "Александър Стамболийски" и бивш председател на Общинския съвет.

Величко КириловВеличко Кирилов от БСП подчерта, "че в решението на групата общински съветници се даваше двумесечен срок на кмета на общината да организира и да излезе със становище за транспортната схема, за движението в града. Администрацията имаха достатъчно време за съгласуване както с мобилните оператори, така и с другите институции, пренасочване на хората към другите, платените паркинги. Имаше достатъчно време от 3.12.2015 година- ние просто бяхме изненадани в залата, да оттеглим нашето предложение. Какво ще стане? Загуба още шест месеца и изтичане на средства."

Ясно е, че до момента "синята зона" по никакъв начин не променя хаоса с паркирането, т. е. какъв е ефектът от нея?!

Целия разговор чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00

Какви проблеми създаде абсурдът с двойната минимална заплата?

Заради липсата на бюджет от началото на годината реално у нас има две различни минимални заплати - в частния и обществения сектор. Парите са по-малко за чиновниците и повече за всички останали. В бюджета за 2025-та година. трябва да бъде разписан новият размер на минималното възнаграждение за работещите в обществения сектор. Докато това..

публикувано на 22.01.25 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова, "Мяра": Няма ентусиазъм, но все пак управлението е приемливо за българите

37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят.  "Повече от..

публикувано на 21.01.25 в 12:24
Д-р Георги Савков, управител на ломската болница

Д-р Георги Савков: Болницата продължава да работи със същия обем, както преди десетилетия

Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков.  "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..

публикувано на 20.01.25 в 13:23