"В момента няма никаква опасност от преливане, тъй като речното корито се поддържа много добре. Водата няма как да достигне критични нива сега. Преди две години беше наистина страшно и хората бяха сериозно наплашени. Създаде се голяма паника. Сега почистваме с налични средства и работници. Имаме обаче належаща нужда от фирма, която да осъществи по- сериозно почистване на коритото на реката." - каза Иван Петров.
Във всички населени места в близост до язовири в Белоградчишко са взети мерки за посрещане на пролетното пълноводие на реките. "Още на 1 февруари кметът на общината, Борис Николов издаде заповед, отправена до кметовете и кметските наместници на тези села. В заповедта са изредени мерките, които трябва да се предприемат." - предаде сътрудникът ни Иванка Петрова. Кметският наместник на с. Дъбравка има готовност при критично повишаване на водите на язовира да съобщи за ситуацията на дежурния в Общинския съвет за сигурност или на секретаря на общината. За язовирите "Ошане" и "Рабиша", както и за изравнителя "Раяновци", са определени лица, които докладват по установения от Националната система, Клон Мизия, ред. Заместник кметът на общината редовно оказва контрол как се изпълняват тези нареждания и какво е нивото на водите в тези язовири.
Има ли необходимост от доброволни формирования в общините? Категорично да. Доказателство е отрядът в община Брегово, който е създаден през 2009 година. За всички тези години те могат да се похвалят с активно участие във всяка възникнала ситуация на територията на общината- в гасенето на десетки пожари във всички населени места, отводняване на къщи, предотвратяване на голямото наводнение, което застраши граничния град през 2010 година. Наскоро отрядът получи грамота от Националната асоциация на доброволците, но това не е единственото им отличие. Това сподели пред сътрудника ни Елиза Борисова ръководителят на доброволното формирование в Брегово Илиян Борисов.
Преди дни Международното учение за "Защита от наводнения" бе проведено в Монтана. Екипи от Германия, Унгария, Литва, Латвия и Естония показаха как се действа при наводнение. Младите хора също не са безучастни към този проблем. Ученици от берковски училища се срещнаха с представители на фондация "Екообщност" и разговаряха за това как да се защитим при бедствия. Петя Генова се срещна с тях. "Изработихме специални табла с указания какво трябва да правим и какво не трябва да се прави при бедствия. Природата и човек непрекъснато си взаимодействат. Те би трябвало да са в хармония. Няма по-силно нещо от природата и човек не може да се бори с нея." - казаха младите хора.
Превенцията остава най-сигурният начин да бъдат елиминирани част от проблемите, причинени от природните бедствия. Ето защо от Екоминистерството препоръчват гражданите да следят прогнозите за времето и за състоянието на реките, да спазват указанията на компетентните органи и да не поемат излишни рискове, се казва в съобщението. Министерството на водите препоръча на областните управители да въведат Плана за действие при високи води на река Дунав, в зависимост от конкретната обстановка в областта. Кметовете на общини трябва да осигурят наблюдение и ефективно действие на отводнителните инфраструктури в населените места. "Напоителни системи" трябва да осигури нормалната експлоатация на защитните съоръжения и на отводнителните системи. При критична ситуация информация може да се подаде на телефон 064/885 100 от 9.00 до 17.30 часа в работно време и на 0886 330 485 - денонощно.
Още по темета може да чуете в звуковия файл.
Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките. След..
Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..
Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева. От думите на премиера, става ясно, че България ще..
Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..
Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..
Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..
Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..