Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Подготвени ли сме за бедствени ситуации и можем ли да се справим с последиците от тях


Поводът да отворим темата днес е високото ниво на реките и водоемите в региона в началото на пролетта - проблем, с който се сблъскваме всяка година и който представлява сериозна заплаха за населението. Поради сезонното повишаване на нивото на река Дунав, в Министерството на околната среда и водите е активирано оперативното звено, което следи обстановката денонощно. Следят се и нивата на реките от Дунавския район, чиито водни количества са около праговете за високи води. МОСВ препоръчва да се повиши контролът върху защитните съоръжения и отводнителните системи в крайдунавските области, като се обърне особено внимание на териториите южно от дигите на реката. По информация на Басейнова дирекция "Дунавски район", в Северна България в миналото са станали повече от 620 значими за икономиката наводнения в 260 населени места. Голяма част от тези бедствия са били в Северозападна България. Анализите на експертите показват, че тук съществува потенциален риск от наводнения в общо 59 зони.

Частта от дейността на Органите на Пожарна безопасност и защита на населението е свързана с воденето на отчет, наблюдението и предприемане на мерки за обезопасяване на потенциално опасните водоеми. Извършват се превантивни мерки, когато има критични стойности на нивата на реките и други водоеми.

Снимка"При опасност от наводнения и високи води ежедневно се събира информация от общинските съвети за сигурност за нивото на водите и язовирите. В момента се извършва непрекъснато наблюдение на нивото на река Дунав. При данни за обилни валежи и порои започваме да следим на място и да изпращаме указания и предупредителни писма до съответните общини и собствениците на хидротехническите съоръжения." - това каза в студиото на радио Видин комисар Станислав Генчев, директор на Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" Видин

Преди две години в нощта на 23 срещу 24 април  прелял язовир причини наводнение в село Гюргич, община Ружинци. Около 23:00 ч преливат два ръкава на местна река, защото са били затлачени с боклуци. Тогава кметският наместник на Гюргич Иван Петров съобщи, че няма наводнени къщи, но високите води на реката са скъсали два моста и водопровод, който е минавал над коритото. 60 души бяха евакуирани тогава, а от от водната стихия бяха отнесени три автомобила и животни. Две години след онази нощ Катя Борисова попита кметския наместник каква е готовността за евентуална нова заплаха.

"В момента няма никаква опасност от преливане, тъй като речното корито се поддържа много добре. Водата няма как да достигне критични нива сега. Преди две години беше наистина страшно и хората бяха сериозно наплашени. Създаде се голяма паника. Сега почистваме с налични средства и работници. Имаме обаче належаща нужда от фирма, която да осъществи по- сериозно почистване на коритото на реката." - каза Иван Петров.

Във всички населени места в близост до язовири в Белоградчишко са взети мерки за посрещане на пролетното пълноводие на реките. "Още на 1 февруари кметът на общината, Борис Николов издаде заповед, отправена до кметовете и кметските наместници на тези села. В заповедта са изредени мерките, които трябва да се предприемат." - предаде сътрудникът ни Иванка Петрова. Кметският наместник на с. Дъбравка има готовност при критично повишаване на водите на язовира да съобщи за ситуацията на дежурния в Общинския съвет за сигурност или на секретаря на общината. За язовирите "Ошане" и "Рабиша", както и за изравнителя "Раяновци", са определени лица, които докладват по установения от Националната система, Клон Мизия, ред. Заместник кметът на общината редовно оказва контрол как се изпълняват тези нареждания и какво е нивото на водите в тези язовири.

Има ли необходимост от доброволни формирования в общините? Категорично да. Доказателство е отрядът в община Брегово, който е създаден през 2009 година. За всички тези години те могат да се похвалят с активно участие във всяка възникнала ситуация на територията на общината- в гасенето на десетки пожари във всички населени места, отводняване на къщи, предотвратяване на голямото наводнение, което застраши граничния град през 2010 година. Наскоро отрядът получи грамота от Националната асоциация на доброволците, но това не е единственото им отличие. Това сподели пред сътрудника ни Елиза Борисова ръководителят на доброволното формирование в Брегово Илиян Борисов.

Преди дни Международното учение за "Защита от наводнения" бе проведено в Монтана. Екипи от Германия, Унгария, Литва, Латвия и Естония показаха как се действа при наводнение. Младите хора също не са безучастни към този проблем. Ученици от берковски училища се срещнаха с представители на фондация "Екообщност" и разговаряха за това как да се защитим при бедствия. Петя Генова се срещна с тях. "Изработихме специални табла с указания какво трябва да правим и какво не трябва да се прави при бедствия. Природата и човек непрекъснато си взаимодействат. Те би трябвало да са в хармония. Няма по-силно нещо от природата и човек не може да се бори с нея." - казаха младите хора.

Превенцията остава най-сигурният начин да бъдат елиминирани част от проблемите, причинени от природните бедствия. Ето защо от Екоминистерството препоръчват гражданите да следят прогнозите за времето и за състоянието на реките, да спазват указанията на компетентните органи и да не поемат излишни рискове, се казва в съобщението. Министерството на водите препоръча на областните управители да въведат Плана за действие при високи води на река Дунав, в зависимост от конкретната обстановка в областта. Кметовете на общини трябва да осигурят наблюдение и ефективно действие на отводнителните инфраструктури в населените места. "Напоителни системи" трябва да осигури нормалната експлоатация на защитните съоръжения  и на отводнителните системи. При критична ситуация информация може да се подаде на телефон 064/885 100 от 9.00 до 17.30 часа в работно време и на 0886 330 485 - денонощно.

Още по темета може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Село Плешивец - трудолюбиви хора и желание за по-добър живот

Екипът на радио Видин е в село Плешивец, община Ружинци, област Видин. К расиво селце, разположено в полупланински терен, с красиви и здрави къщи, големи дворове, чист и подреден площад. В селото работи уютен и много добре снабден магазин, в който местните хора могат да поседнат на приказка и да обсъдят това, което ги вълнува. Собствениците са..

публикувано на 25.07.25 в 12:50

"Нашето драгоценно отечество ще се нуждае от достойни хора..."

" Заклевам се пред нашето отечество България, че ще изпълнявам точно длъжността си ": крилатите думи на личността, която и до днес не спира да вълнува и да вдъхновява .  Преди 188 години е роден най-великият син на нашата страна .  Самоотвержен и горд, спокоен и неуморим, най-деятелният българин е емблемата на всичко онова, което..

публикувано на 24.07.25 в 10:00

600 евро минимална заплата обещават управляващите - изпълнимо ли е?

Ако се запази сегашният механизъм за определяне на минималната работна заплата (МРЗ), за следващата година тя ще бъде около 1200 лв. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов относно транспонирането на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС и механизъма за минималната работна заплата у нас. Той..

публикувано на 23.07.25 в 10:45

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00