Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Губим ли от дългите почивки за празниците

Снимка: Радио ВИДИН

Повече от половината фирми у нас са против дългите празници. Това показва проучване на Асоциацията на индустриалния капитал в България. Сливането на официалните празници с почивните дни оказва негативен ефект върху бизнеса при 54% от фирмите. Според тях такива ситуации пораждат затишие на пазара, а голяма част от служителите допълват или свързват празниците с дни от полагащата им се отпуска. Онези, които не успеят да сторят това, работят с 10% от капацитета си. И се получава един безкраен празник за работещите, а за бизнеса - дълъг период на бездействие, което предполага и загуби. Така ли е всъщност?

Павел Тодоров
е бизнесмен от Видин.

"В моя бизнес дългите почивни дни не се отразяват добре на работния процес. Хората си отиват по селата и оборотът намалява чувствително. Не съм против хората да си почиват. Всеки човек, който работи, трябва и да почива. Аз и моето семейство работим от 5.30 до 18.00 - 19.00 часа всеки ден. Старая се да осигуря на работещите в моята фирма по два почивни дни в седмицата"
- разказа Павел Тодоров.

Между 300 и 400 милиона лева губи икономиката на страната ни от дългите празнични дни през тази година, показва проучването на Асоциацията на индустриалния капитал.

Превозвачите също са против многото почивни дни през май. Според тях държава с толкова крехка икономика, като нашата, не може да си позволи да не се работи толкова дни. Особено тежко е през май, когато всеки трети ден е почивен. Отработването в събота също не е ефективно, защото тогава не работят институциите. Друг проблем в бранша е ограниченията в движението на тировете по магистралите през дългите почивни дни.

"Дългият престой на един паркинг е мъчителен за нас, превозвачите. Създава се проблем и с преминаването на многото митници и това допълнително усложнява както работата на митничарите, така и нашата дейност" - каза Мирослав Костадинов, превозвач от Видин.

Сметките на работодателите показват, че при сливане на почивни и работни дни между Великден и Гергьовден, както и за 24 май, този месец работим 18 дни за сметка на 13 почивни. Ефектът от сливането на празници е негативен, смятат над половината от работодателите у нас. Едва 8 от бизнеса, основно компании, които работят в сферата на транспорта и туризма, печелят от дългите почивки.

"Дългите почивните дни се отразяват добре на нашата дейност. Хората обичат да пътуват. Сега за предстоящите почивни дни имаме доста резервации за чужбина. Напоследък започнаха и повече екскурзии в страната ни. Много хора изпращат багаж и различни подаръци. Работещите в чужбина много подпомагат своите близки тук", каза Красимира Асенова, собственик на туроператорска фирма във Видин.

"Хубаво е човек да си почива, но многото почивни дни се отразяват зле на бизнеса ни" - смята Наташа Петрова, собственик за заведение за бърза закуска във Видин.

Разнопосочни са и мненията на видинчани:

"Аз съм "за" дългите почивни дни. Хората работят и заслужават да почиват... Работодателите са с тяхното право, а ние- с нашето. Хубави са дългите почивни дни,  защото се виждаме със своите близки, които си идват тук... Много от институциите не работят през почивните дни и се нарушава целият ритъм на живот в града."

Потърсихме позиция и от синдикалните организации. Работещите са доволни от дългите поредици почивни дни по празниците, това каза Мария Лазарова, председател на Регионалния съвет на КНСБ в Монтана. Според психолога Катя Райчева е трудно да се адаптираме след дългите почивки отново към работния процес.

"Човек се нуждае от 20 дни годишен отпуск и почивни дни всяка седмица." Подобни ситуации възникват всяка година, а браншовите организации на корпоративния капитал постоянно недоволстват от загубите, които многобройните и продължителни празници им нанасят.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..

публикувано на 11.11.24 в 11:00
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45