Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Добри съседи ли сме

По дефиниция общественият ред е състояние на обществените отношения, при което лицата придържат своето поведение към изискванията на нормите, които обществото е приело. Тези норми могат да бъдат правни или нравствени. Понятието за обществен ред включва, както спазването на законите, така и спазване на етиката и добрите нрави в общуването и личното поведение. Имаме ли право на тишина? Всички съседи в етажната собственост имат не само права, но и задължения, за да живеят спокойно под един покрив. Всеки собственик, ползвател или обитател в блока е длъжен да не извършва в своето жилище дейности или действия, които създават безпокойство за другите съседи, по-голямо от обичайното, както и да спазва правилника за вътрешния ред в етажната собственост. Кога е забранено да се вдига шум и кой определя правилата - тези норми са вписани в Наредба № 1 за опазване и поддържане на обществения ред в Община Видин. С нея ни запозна Константин Джунински, началник Отдел "Общински контролен инспекторат" към Община Видин. "Наредбата урежда поддържането на обществения ред, осигуряването на условия за спокойно обитаване, труд и отдих на гражданите, опазване на личното и обществено имущество. Тя определя и правомощията на кмета на Община Видин, кметовете и кметските наместници на селата от Община Видин. Прилага се на територията на Община Видин и е задължителна за всички физически и юридически лица, които живеят или временно пребивават на територията на Община Видин."

Толерантни ли сме, обаче един към друг и знаем ли какви са правата и задълженията ни, свързани със спазването на обществения ред - това попитахме и видинчани. "В никакъв случай не се съобразяваме с вдигането на шум... На мен не ми пречат - кой когато иска нека се весели... Пред нашия блок е нещо страшно, когато спрат автомобили и надуят музиката... Знам кои са часовите зони, в които не трябва да се вдига шум, но никой не ги спазва... Живея в Ирландия и там хората се съобразяват. Мисля, че и тук хората го правят, поне моите приятели са такива."

Как е уреден вътрешния ред в жилищните кооперации? Общото събрание на етажната собственост е длъжно да приеме правилник за вътрешния ред в етажната собственост. Решението се взима с мнозинство на повече от 50% от представените идеални части от общите части в етажната собственост. Борислав Тодоров е пенсионер, живеещ в малък блок във видинския квартал "Калето". Заради икономическите затруднения в региона всички живеещи във входа са напуснали Видин и в момента единствените обитатели са само той и съпругата му Зоринка. Борислав с тъга разказа за разбирателството, в което са живели със своите съседи преди години. "Тук имаше брава с код и без да знаеш кода не можеш да влезеш. Спомням си как се събирахме в съботните дни и прекопавахме градинката пред входа, почиствахме боклуците и се разбирахме прекрасно. Сега младите като излязат от околните заведения викат по цели нощи, пускат силно музика, но няма как - примиряваме се." - сподели Борислав Тодоров.

Викането, тропането, пеенето и свиренето, вдигането на шум, използването на озвучителни уредби, извършването на ремонти и производствени дейности в жилищни и административни сгради, във всички общодостъпни места или в близост до тях се забранява от 14.00 до 16.00 часа и от 22.00 до 08.00 часа. През останалото време нивото на шума трябва да отговаря на хигиенните норми за пределно допустими нива на шума.  Към кого да се обърнем за помощ при нарушаване на обществения ред? "За помощ трябва да се позвъни на телефон 112 и при констатирано нарушение на реда на виновните лица се налага административно наказание. На физическите лица се налага глоба в размер на 50 лв., а на едноличните търговци и юридическите лица се налага имуществена санкция в размер на 100 лв. При повторно нарушение на физическите лица се налага глоба в размер на 100 лв., а на едноличните търговци и юридическите лица се налага имуществена санкция в размер на 300 лв. При системни нарушения на физическите лица се налага глоба в размер на 500 лв., а на едноличните търговци и юридическите лица се налага имуществена санкция в размер на 500 лв. и се отнема разрешението за извършване на определен вид дейност от 3 месеца до 1 година." - каза Константин Джунински. В обществените  заведения, като ресторанти, барове, механи, дискотеки и магазини, може да се ползва озвучителна техника и след 22.00 часа, ако имат определено от Общината работно време на полунощни и нощни заведения, като нивото на шума е в границите на хигиенните норми.

На финала можем да обобщим, че най- добре е да свикнем да се съобразяваме с хората, които живеят около нас. Колкото по- бързо го направим - толкова по- бързо и околните ще ни отвърнат със същото. Голяма слушателска активност имахме по темата днес, а хората споделяха своя конкретен проблем от населеното място, в което живеят. Техните мнения можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29