Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Търсят се средства за изгорялата къща на самотна майка в Синаговци

В селото раздават дърва за огрев на социално слаби

Снимка: радио Видин
Макар че още сме в разгара на лятото, в малкото видинско село Синаговци се готвят за зимата. Правят списъци с имената на социално слабите хора, които имат нужда от помощ с дървата за огрев. Вече втора година кметът Иван Иванов осигурява за тях дърва на преференциални цени, само за 16 лева на кубик. Дървесината се осигурява с почистване на сечището на Горското стопанство. Инициативата е на кмета, реже сам, със собствената си резачка, помагат му приятели на доброволни начала- за каузата.

"Дървата са по-евтини, само превозът и рязането се смята. Почистваме сечището на Горското стопанство, това са остатъци. Организирам група приятели, да помогнем на самотноживеещите хора и тези, които нямат възможност сами да си съберат дърва за огрев. Излизат 15-16 лв. за кубик, по едно ремарке на човек се полага, около 5 кубика са. Миналата година над 60 души се възползваха от услугата и останаха доволни, сега са се записали 30. Иначе го правим на доброволни начала, едно момче превозва дървата с трактора си, ползваме моята резачка"- обясни Иван Иванов.  

СнимкаХората подкрепят кмета и одобряват какво върши, поне голямата част от тях, казаха пред екипа ни. А иначе, всеки е зает, затънал в битовите си проблеми.

"Доволен съм от кмета, но има и недоволни, знаете как е, и така, и онака. Много ни помага човекът... В село работа много лятото, градини, ниви..."- казаха хората от Синаговци.

Кметът не забравя и децата, с които селото се пълни през ваканциите. За тях ще има нови люлки, пързалка и детска къщичка. Това решили хората на общоселско събрание. Подали проекта към общината по програмата за местни инициативи, за което ще им дадат 2000 лева. Останалото ще търсят от спонсори, известна сума е готов да даде и кметът, за да завършат напълно детската площадка до кметството, която не е ремонтирана от години.

СнимкаЗов за помощ от Синаговци- за самотната майка Бисерка Величкова, чиято къща изгоря в края на януари. Огънят изпепели всичко от покъщнината, а къщата стана необитаема. Сега, близо половин година по-късно, къщата е съборена почти до основи. Дарители събрали около 1000 лева, които обаче не стигат за нищо. Търсят се още средства за закупуване на материали за изливане на плочата, за да могат да издигнат поне единия етаж, обясни Иван Иванов:

"Искам да призова хората, които имат възможност да помогнат. Могат да се обръщат към мен за информация, най-вече са ни нужни финансови средства, изчислихме, че около 10000 лв. трябват за къщата, но при тези обстоятелства ще опитаме да съберем поне за плочата, да я излеем лятото, поне един етаж с две стаички да имат хората."


Домът, в който живеели Бисерка Славчева и дъщеря йа лПотърсихме и Бисерка, собственичка на изгорялата къща, за да я попитаме как се оправя и от какво има нужда детето й, чиито вещи изгорели в пожара. Оказа се, че най-голямото й желание е да си намери постоянна работа и да разчита на сигурни доходи. И да завърши образованието си, макар че вече е на 30 години. Така наесен двете с дъщеря й ще бъдат ученички- едната във втори клас, а майката- във вечерно училище.

"Искам работа, да мога да разчитам на себе си, да изтегля заем, полека да си построя къщата. Ако може от общината по някоя програма да ме назначат, за поддръжка в селото или друго, няма значение, не ме срам да работя. Нямам дарителска сметка, ако хората искат да помогнат, в кметството да питат... Иначе, завърших осми клас, сега записвам техникум в Дунавци."- разказа Бисерка Величкова.  

Още за живота в Синаговци може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56