Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Купуваме ли стандартизирани хранителни продукти

Снимка: Красимир Юскеселиев
Още по времето на първия кабинет на ГЕРБ у нас бяха въведени редица стандарти - за месото, млякото и хляба. Според премиера животът на българите се е удължил, благодарение на качествените хранителни продукти и контрола върху тях.

Какво казват клиентите, пазаруващи във видинските магазини - гаранция за качество ли са въведените стандарти?

"Рядко купувам колбаси, а за тези "Стара планина" не си спомням от кога не съм ги виждал... За мен това са фалшиви продукти... Гледам продуктите да са стандартизирани и ги предпочитам ... Не мисля, че "Стара планина" са чак толкова качествени" - казаха видинчани.

"Здравословно" беше любимата дума на тогавашния министър на земеделието и храните Мирослав Найденов, който редовно обясняваше с нея скока в цените на продуктите от първа необходимост. Той днес е председател на Съюза за стопанска инициатива. Потърсихме неговия коментар по темата.

"Тази идея се роди от носталгията по загубеното през годините. Тогава си спомням, че се споразумяхме с браншовите организации и производителите да се произвежда и стандартизирана храна. Противно на първоначалните ни очаквания се получи дори феномен - отново се появиха опашки пред някои хранителни магазини и хората искаха да си купят качествени храни. Проблемът, обаче, остава ниската покупателна способност на населението. Ние се опитахме да наложим въпросните стандарти и в детските градини и други заведения, но по този начин утежнихме бюджетите на общините и тази практика не се запази до днес. Върнаха се продуктите "ментета" и за съжаление след това плащаме разликата в лекарства"
- каза Мирослав Найденов. За няколко месеца Министерството на земеделието и храните, тогава, успя да създаде стандарти за три основни храни. Първо беше въведен стандартът "Стара планина" за месните, а след него - държавен стандарт за млечните продукти, и накрая- за три вида хляб.

Може ли въвеждането на един стандарт да промени отношението на масовия потребител към качеството на храните и културата на хранене на българина? Изпълнителният директор на Асоциация "Активни потребители" Богомил Николов е оптимист и смята, че хората вече са усетили разликата между стандартизирана и "нормална" храна.

"Винаги високо сме оценявали подобни инициативи, защото те дават повече възможности за избор на потребителите. По- високите цени пък обаче ги правят недостъпни за повечето потребители и това ще ги отстрани от пазара. Успехът на киселото мляко е безспорен и мисля, че хората го оценяват. Не мисля, че държавата трябва да се занимава с подобни инициативи - по- скоро това е работа за различни организации. Аз лично имам доверие в тези стандарти и се надявам, че скоро те отново ще се развият, защото това може да бъде само от полза за потребителите"
- каза Богомил Николов.

Колко са предприятията, които са стандартизирани на територията на Видинска област и какво се случи със стандарт "Стара планина"? Това попитахме д-р Цветелина Найденова, старши инспектор в отдел "Контрол но храните" към Областна дирекция по безопасност на храните- Видин.

"На територията на Областна дирекция по безопасност на храните във Видин има две работещи предприятия, които предлагат стандартизирани хранителни продукти - това са една мелница и едно млекопреработващо предприятие"
- беше отговорът на д-р Найденова.

Същевременно българинът продължава да харчи най-много за храна от всички европейци, а именно- 1/3 от заплатата, сочат данните на Националния статистически институт. Като основна причина за това се посочват ниските доходи на населението.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00

Какви проблеми създаде абсурдът с двойната минимална заплата?

Заради липсата на бюджет от началото на годината реално у нас има две различни минимални заплати - в частния и обществения сектор. Парите са по-малко за чиновниците и повече за всички останали. В бюджета за 2025-та година. трябва да бъде разписан новият размер на минималното възнаграждение за работещите в обществения сектор. Докато това..

публикувано на 22.01.25 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова, "Мяра": Няма ентусиазъм, но все пак управлението е приемливо за българите

37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят.  "Повече от..

публикувано на 21.01.25 в 12:24
Д-р Георги Савков, управител на ломската болница

Д-р Георги Савков: Болницата продължава да работи със същия обем, както преди десетилетия

Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков.  "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..

публикувано на 20.01.25 в 13:23