Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Чуйте ни, ние сме бъдещето

Снимка: Колаж Радио ВИДИН

Днес се навършват 27 години от паметната дата 10 ноември 1989 г., която сложи край на една епоха и постави началото на друга- започна така нареченият "преход", който, според редица анализатори, все още не е приключил. На 10 ноември обаче се отбелязва и Международния ден на младежта. В "Посоките на делника" попитахме родените след началото на прехода защо напускат родното място, какво би ги задържало тук, искат ли и могат ли да променят средата, в която живеят.

"След като завърша ще отида да уча в София. Ако имам възможност да работя по специалността си във Видин, ще го направя, иначе ще остана в София. Много харесвам нашия град, бих се радвала, ако имам възможност, да живея и работя тук. Младите хора са свикнали с положението, в което живеят- може да не им харесва, но не правят нищо, за да го променят", смята Мария Тодорова, ученичка в ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин.

"Не мисля да остана във Видин- тук няма работни места и перспектива за моята професия. Проблем е, че днешните ученици нямат потребност да изискват, ходят на училище с нежелание, не са добре подготвени за живота след като свърши училището. Малка част от тях се интересуват от политическия живот. Бих посъветвала възрастните да се вслушват повече в гласа на по-младото поколение", добави Надя Неделкова, председател на Ученическия съвет в ПГ "Проф. д-р Асен Златаров".

Петя Генова потърси мнението на 12-окласници от Лесотехническата професионална гимназия в Берковица:

"Нашето мнение не се приема много-много от възрастните, чувстваме се малко неоценени. Ние сме младото поколение, носим промяната и трябва да ни чуват... Вярвам, че ще променим света или ако не света, то поне държавата ни... Не бих напуснала България, вярвам, че младите хора трябва да останат, дори и да бъде трудно в началото, всеки ще намери своята реализация в областта, в която е силен. Трябва да сме самокритични, за да се развиваме... На младите бих казал да останат в България, да се опитат да променят нещата тук, а на по-старите каквото и да кажа, не мисля, че ще ни чуят..."

Ангел Христов е член на Младежкия парламент в Козлодуй- организация на млади и много активни хора, които искат, знаят как и променят успешно средата, в която живеят:

"През тази година организирахме фестивала "Шумът на реката"- беше невероятно. Имахме Седмица на пътната безопасност, инициирахме дарителска акция за кораба "Радецки", изработвахме камъчета с лика на Христо Ботев и с парахода, събрахме доста средства. Много благотворителни мероприятия имахме, ходихме и в детските градини. През 2017 година ще инициираме събиране на капачки за закупуването на поне 10 инвалидни колички за хора в нужда. Преди време мислех, че нас- младите, никой няма да ни чуе и да ни обърне внимание, но отидох на една среща на Младежкия парламент в Козлодуй, на която се вдъхнових, че моят глас може да бъде чут, оттогава се занимавам по-отговорно, това ми донесе много... Срещаме голяма подкрепа от Община Козлодуй. Едно от първите неща, които направи новият кмет, беше именно да създаде Младежки парламент и да чуе какво искат младите хора. Мисля, че сега нашият глас е чут. В момента работим по мащабен проект да се изгради Младежки дом в Козлодуй, сигурен съм, че и това ще стане..."

"За съжаление много малка част от младите хора се връщат тук. Убедена съм, че искат да се върнат, но за съжаление нямат условия, при които могат да го направят- работните места са недостатъчно, с ниска перспектива за развитие и ниска финансова стабилност, не каквато търсят младите хора. Сигурна съм, че това би могло да бъде преодоляно, ако се погрижим икономиката на региона да бъде в нормално състояние"
, обобщи директорът на видинската ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Мариета Георгиева, която от 25 години ежедневно е сред младите хора на Видин.

Още по темата- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45