Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще спрат ли по-високите санкции войната по пътищата

Снимка: Радио ВИДИН

54-годишна жена загина днес край Видин в поредната тежка катастрофа... Само преди седмица депутатите приеха сурови санкции за пияните шофьори, увеличение на глобите за превишена скорост и строги мерки за нарушителите на Закона за движение по пътищата. Новите текстове ще имат възпитателен и възпиращ ефект, смятат авторите на промените в нормативната база. Вече ще са двойни глобите за превишаване на скоростта в населени места: над 50 км/ч - 700 лв. Санкциите за шофиране над позволеното извън населени места ще са 600 лв. при превишение с над 50 км/ч, като за всеки 5 км отгоре глобата се вдига с по 50 лв.

Моника Йончева попита видинчани какво мислят за по-високите глоби и ефекта от тях:

"Младите хвърчат като луди, каквото и да променят в Закона, трябва да имаш акъл... Не мисля, че това ще окаже някакво влияние, защото българинът не си плаща санкциите... Санкциите няма да намалят катастрофите- всичко е до възпитание и до човека... Да се надяваме, че ще има ефект, в цял свят е така... На българина единствено, ако му бръкнеш в джоба, може да има ефект. Във Видин положението е много зле- никой не спазва правилата..."


"Глобата за висока скорост вече няма да има лимит", каза председателят на транспортната комисия Настимир Ананиев и добави:

"Мисля, че никой не може да си позволи да прави такива нарушения всяка седмица."


Статистиката сочи, че само в област Видин от януари до септември тази година пътните полицаи са установили 12 184 нарушения. Превишената и несъобразена с пътните условия скорост остава най-честото нарушение. Броят на санкционираните за превишена скорост през 9-те месеца на 2016 година е 3 704. За нередовни документи са санкционирани 2 241 водачи. Броят на установените неправоспособни водачи е 419, а на шофьорите, седнали зад волана след употреба на алкохол - 115.

Славяна Гайдарова става неволна жертва на катастрофа във Видин, след като на бул. "Панония" автомобил внезапно излиза от странична улица без да осигури предимство, заради което следва неизбежен сблъсък. За щастие, няма сериозно пострадали, щетите са главно по двете коли, но шокът от преживяното остава дълго:

"Надявам се по-високите глоби да имат ефект. Аз лично бих се замислила преди да наруша някое правило."

На страницата ни във Фейсбук също получихме коментари по темата:

"Закони и до сега имаше. Няма ли ефективно прилагане на наказания, няма да има и спазване! Няма по-долно шофиране от това в България! Мнозина мислят, че са яхнали болид и са сами на пътя. За съжаление, заради такива боклуци умират невинни хора. За миналата година общият брой на убитите при ПТП е над 700. Разбира се, за тях няма ден на траур, остават една проста статистика, а че са разрушени стотици семейства на никой от пишещите закони не му пука. Вземат си възнаграждението от комисиите, че са направили впечатляващи поправки и Весела Коледа...! А, че идва краят на годината и поредната суха статистика няма значение. Другия декември ще направим нови промени и така всяка година... Много важно е и да има кой да санкционира нарушителите!! Три пъти вече засичаме пътни превозни средства да карат в насрещното платно, уведомяваме полицията и те не искат да дойдат!!! Пътищата са ужасни, това е основният проблем. Тесни, с обратни виражи, безбройни завои и безумни отбивки към села и паланки. Пълни са с ограничения на скоростта, които са "хранилки" за полицаите. Ако спазвам всички ограничения, от Видин до София ще стигна за 5 часа. 250 км за 5 часа. Идиотщина."

Потърсихме мнението на експерти от Българската асоциация на пострадалите при катастрофи. Според Илия Тодоров само увеличаването на глобите не е достатъчно, защото събираемостта е твърде ниска.

"Ако едно наказание бъде абсолютно неизбежно и ако всеки нарушител знае, че направи ли нарушение, ще понесе съответните последици, това ще има много по-добър ефект", каза още той.

Председателят на транспортната комисия в парламента Настимир Ананиев обясни, че се мисли за по-висока събираемост на глобите. Такава мярка е залепянето на глобата на неправилно паркирали автомобили, чрез което ще се смята, че тя е връчена на нарушителя.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50
Любен Добрев

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..

публикувано на 28.10.24 в 14:19