Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще спрат ли по-високите санкции войната по пътищата

Снимка: Радио ВИДИН

54-годишна жена загина днес край Видин в поредната тежка катастрофа... Само преди седмица депутатите приеха сурови санкции за пияните шофьори, увеличение на глобите за превишена скорост и строги мерки за нарушителите на Закона за движение по пътищата. Новите текстове ще имат възпитателен и възпиращ ефект, смятат авторите на промените в нормативната база. Вече ще са двойни глобите за превишаване на скоростта в населени места: над 50 км/ч - 700 лв. Санкциите за шофиране над позволеното извън населени места ще са 600 лв. при превишение с над 50 км/ч, като за всеки 5 км отгоре глобата се вдига с по 50 лв.

Моника Йончева попита видинчани какво мислят за по-високите глоби и ефекта от тях:

"Младите хвърчат като луди, каквото и да променят в Закона, трябва да имаш акъл... Не мисля, че това ще окаже някакво влияние, защото българинът не си плаща санкциите... Санкциите няма да намалят катастрофите- всичко е до възпитание и до човека... Да се надяваме, че ще има ефект, в цял свят е така... На българина единствено, ако му бръкнеш в джоба, може да има ефект. Във Видин положението е много зле- никой не спазва правилата..."


"Глобата за висока скорост вече няма да има лимит", каза председателят на транспортната комисия Настимир Ананиев и добави:

"Мисля, че никой не може да си позволи да прави такива нарушения всяка седмица."


Статистиката сочи, че само в област Видин от януари до септември тази година пътните полицаи са установили 12 184 нарушения. Превишената и несъобразена с пътните условия скорост остава най-честото нарушение. Броят на санкционираните за превишена скорост през 9-те месеца на 2016 година е 3 704. За нередовни документи са санкционирани 2 241 водачи. Броят на установените неправоспособни водачи е 419, а на шофьорите, седнали зад волана след употреба на алкохол - 115.

Славяна Гайдарова става неволна жертва на катастрофа във Видин, след като на бул. "Панония" автомобил внезапно излиза от странична улица без да осигури предимство, заради което следва неизбежен сблъсък. За щастие, няма сериозно пострадали, щетите са главно по двете коли, но шокът от преживяното остава дълго:

"Надявам се по-високите глоби да имат ефект. Аз лично бих се замислила преди да наруша някое правило."

На страницата ни във Фейсбук също получихме коментари по темата:

"Закони и до сега имаше. Няма ли ефективно прилагане на наказания, няма да има и спазване! Няма по-долно шофиране от това в България! Мнозина мислят, че са яхнали болид и са сами на пътя. За съжаление, заради такива боклуци умират невинни хора. За миналата година общият брой на убитите при ПТП е над 700. Разбира се, за тях няма ден на траур, остават една проста статистика, а че са разрушени стотици семейства на никой от пишещите закони не му пука. Вземат си възнаграждението от комисиите, че са направили впечатляващи поправки и Весела Коледа...! А, че идва краят на годината и поредната суха статистика няма значение. Другия декември ще направим нови промени и така всяка година... Много важно е и да има кой да санкционира нарушителите!! Три пъти вече засичаме пътни превозни средства да карат в насрещното платно, уведомяваме полицията и те не искат да дойдат!!! Пътищата са ужасни, това е основният проблем. Тесни, с обратни виражи, безбройни завои и безумни отбивки към села и паланки. Пълни са с ограничения на скоростта, които са "хранилки" за полицаите. Ако спазвам всички ограничения, от Видин до София ще стигна за 5 часа. 250 км за 5 часа. Идиотщина."

Потърсихме мнението на експерти от Българската асоциация на пострадалите при катастрофи. Според Илия Тодоров само увеличаването на глобите не е достатъчно, защото събираемостта е твърде ниска.

"Ако едно наказание бъде абсолютно неизбежно и ако всеки нарушител знае, че направи ли нарушение, ще понесе съответните последици, това ще има много по-добър ефект", каза още той.

Председателят на транспортната комисия в парламента Настимир Ананиев обясни, че се мисли за по-висока събираемост на глобите. Такава мярка е залепянето на глобата на неправилно паркирали автомобили, чрез което ще се смята, че тя е връчена на нарушителя.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Седмица до окончателното "да" за еврото

ЕС скоро ще одобри кандидатурата на България за присъединяване към еврозоната от 1 януари догодина, като така тя ще стане 21-ият неин член, съобщава "Политико". По данни на няколко официални източника, се очаква Европейската комисия и Европейската централна банка най-сетне да дадат благословията си в доклада, който ще бъде публикуван на 4 юни -..

публикувано на 29.05.25 в 10:00

Има ли икономиката ни потенциал за растеж?

Според Асоциацията на индустриалния капитал, икономиката ни има потенциал за растеж, чрез насърчаване на заетостта. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов и председателят на Управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Румен Радев се обединиха около идеята за отключване на потенциала на..

публикувано на 28.05.25 в 10:45

Има ли лек за демографския срив?

И през миналата година продължава тенденцията Северозападът да се обезлюдява . По последни данни на НСИ в област Видин вече живеят малко над 70 000 души, спадът на населението за една година е 1231 човека, което е най-голямото намаление като процент в страната. Област Враца е загубила за година 1617 жители и към декември 2024 година е 146 000 души,..

публикувано на 27.05.25 в 13:38

Ценим ли българското слово

Отбелязахме 24 май - Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.  "В библията пише "Началото бе словото" и словото на роден език е нещо, което не всеки народ има. А ние като българи би следвало да сме изключително горди с това, че това е празник, който е наш. Празник, в който е..

публикувано на 26.05.25 в 12:59

Село Радовене- живописна природа и млади хора с желание за по-добър живот

След дълго пътуване по пътищата на Северозападна  България, екипът на радио Видин пристига в село Радовене. То се намира в община Роман, на 4 км е от общинския център.  На около 1 км от селото се намира жп спирка на линията София - Варна. С общинския център има и автобусна връзка.  Радовене е едно красиво полупланинско село, разположено в..

публикувано на 23.05.25 в 12:25

Във Видин най-много зрелостници ще се явят на втора матура по английски

Утре е вторият задължителен зрелостен изпит за дванадестокласниците. Той е по предмет, който е избран от учениците. В област Видин най-много зрелостници ще се явят на матура по английски език - 156. Следват предпочитанията към изпита по география и икономика, където ще се явят 28 души. 26 зрелостници са пожелали да държат матура по история. Началото на..

публикувано на 22.05.25 в 14:54

Тома Ушев: Срастването с държавата превръща Църквата в административна услуга

Задължителното изучаване на "Религия и добродетели" в училище доведе до напрежение и раздели обществото.  Част от него протестира под надслов “Училището не е църква”, а другата - шества начело с патриарха.  Какви са аргументите "за" и какви са "против" идеята?  Постижимо ли е духовното и морално развитие на децата чрез пряката роля на държавата?..

публикувано на 22.05.25 в 10:00