Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще променят ли живота на децата с увреждания новите месечни помощи

2
Снимка: Радио ВИДИН

Катя Стоянова е майка на 16-годишния Влади, който има мускулна атрофия, трети тип. Налага се да се придвижва с количка. Влади е ученик във видинското училище по изкуствата "Св. Св. Кирил и Методий", където учи живопис. В училището има изграден асансьор, който му помага за придвижването между етажите и различните кабинети. Казва, че рисуването му носи удоволствие. В свободното си време играе шах. Майка му е назначена по програмата за личен асистент на 4-часов работен ден и получава заплата.

"Това ми е всъщност работата. Получавам детските, които са двоен размер, според заболяването на детето, еднократно за месец, плюс тези интеграционни добавки- за обучение, за балнеолечение, за храни, диети. На месец съм взимала 380 лева, общо", разказа Катя Стоянова.

Сега, с новия вид месечна помощ за отглеждане на дете с трайно увреждане, семейството ще получава 930 лева. Толкова е размерът на месечната помощ за отглеждане на дете с 90 и над 90 на сто степен на увреждане.

"Това е по- добър вариант, защото може да си ги разпределиш в кое направление да идат- например, част от тях за лечение, за почивка, средства, които са нужни за самото дете."

Новият вид месечна помощ за отглеждане на дете с трайно увреждане цели облекчаване и подпомагане на семействата на деца с увреждания при отглеждането им в семейна среда. Месечните помощи ще се предоставят независимо от доходите на семейството.

Венцислав Боянов"Промените в Закона за социално подпомагане на деца са свързани с предоставяне на месечни помощи за отглеждане на дете с трайно увреждане по чл.8 от Закона за семейни помощи за деца /ЗСПД/, чиято цел е подпомагане на семействата при отглеждането им в семейна среда и тяхното социално включване. На родители и осиновители, които отглеждат деца с трайни увреждания, при условие, че децата живеят постоянно в страната и не са настанени за отглеждане извън семейството, по реда на чл.26 от Закона за закрила на детето /ЗЗД/ е единият вид и другият е семействата на роднини или близки и приемните родители, при които са настанени деца с трайни увреждания по реда на чл.26. Размерите на помощите са диференцирани в зависимост от степента на увреждането или степента на намалената работоспособност", каза Венцислав Боянов- директор на Регионална дирекция "Социално подпомагане"- Видин.

За дете с определени 90 и над 90 на сто вид и степен на увреждане помощта е 930 лева; за дете с определени от 70 до 90 на сто вид и степен на увреждане- 450 лева и от 50 до 70 на сто- 350 лева.

Според закона дете с трайно увреждане е дете или лице до 20-годишна възраст с определени 50 и над 50 на сто вид и степен на увреждане или степен на трайно намалена работоспособност. Месечните помощи ще се предоставят до навършване на 18-годишна възраст или до завършване на средно образование, но не по- късно до 20-годишна възраст. След това хората с трайни увреждания имат право на месечни добавки за социална интеграция.

Потърсихме и Митко Николов от видинското сдружение  "Достоен живот"- правозащитна неправителствена организация на и за хора с увреждания. Според него с новия вид месечни помощи нищо няма да се промени в живота на Владко и майка му:

Митко Николов"Единствено ще дойдат едни средства допълнително. Всеки един човек има нужда от едни средства допълнително. Той може да си купи повече сирене, може да купи повече хляб, но това не означава, че животът на Владко ще се промени. Той ще продължи да ходи на училище по стария си начин, той ще продължи да ходи със старата количка, защото държавата с тия пари, които му дава сега тя няма да му купи нова количка, няма да му даде техническо помощно средство, ако има нужда затова, че той рисува прекрасно."

Сдружение "Достоен живот" настоява за разглеждане на Закон за личната помощ и реформа в системата на социално подпомагане.

"Ако държавата е решила, че трябва да даде още средства, нека да ги използва по правилния начин. Нека тези средства да ги даде под формата на личен бюджет и тези средства да бъдат използвани за образованието на детето, за наемането на асистенти, за различни курсове, да бъдат използвани за технически помощни средства и само затова", допълни Митко Николов.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00