Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Възпитава ли музиката

Снимка: Радио ВИДИН

Каква е ролята на образованието по музика за развитието на младите хора? За музиката, която възпитава говорим с Йоанна Крумова и Симона Момчилова, възпитанички на училището по изкуствата "Св. Св. Кирил и Методий" във Видин и с преподавателите Живка Сливенова- по музика и народно пеене и Ани Илиева- по музика и пиано.  

Йоанна Крумова е ученичка в 7 клас, Симона Момчилова- в 10 клас. Йоанна учи музика и от първи клас е в училището по изкуствата. Носителка е на много медали, участва в конкурси и печели на повечето първите места. Нейната майка е била танцьор в Ансамбъла за народни песни и танци "Дунав". Бащата на Симона пък е певец, тя е профил "Хореография", танцува и пее. Казват, че музиката е и развлечение, и възпитание на духа.

"Слушам музика по всяко време. Аз имам допълнителни часове по изучаване на народно пеене и е забавно да го правя. Има и други стилове музика, които също харесвам", каза Йоанна.

"Изучаването на българския фолклор би трябвало да е задължително. Защото, ако не запазим българския фолклор, няма смисъл. Трябва да се наблегне на българските народни песни", казва за учебния материал Симона.

Йоанна и Симона слушат народна музика и в свободното си време. Приятелите им също. Вкусът към музиката зависи от всеки човек- всеки си избира какво да слуша.

Цензура в музиката трябва да има, смята Симона. Според Йоанна всичко си има граници- в училище, например, не е допустимо да се слушат песни с неприличен текст. Социалната среда донякъде влияе при избора, казва Симона:

"Когато някоя песен е известна и много хора я слушат, това няма как да не повлияе."


"Семейната среда също е важна", допълни Йоанна.

В българското училище преди 1989 година се изучаваше класическа и популярна музика, преминала през партийната цензура. След демокрацията започна да се създава и комерсиална музика. Сега всеки може да си избира какво да слуша, изкуството се подчини на пазара- каквото се слуша, това се пее. Спорът за качеството на музиката не стои на преден план. За разлика от училището, защото учителите по предмета се съобразяват с изискванията на Министерството на образованието и с това, което децата трябва да постигнат в края на учебната година. Всичко това е заложено в учебната програма. От първи клас се започва с началните стъпки по елементарна теория на музиката, включване на фолклорните обичаи и с годините се надгражда материалът. Изучаваната музика обхваща всички стилове- в 5-и и 6-и клас, например, се учат фолклорни области, в 7-и клас- история на музиката.

Снимка"Много е важно самият учебник да бъде достъпен за децата, да няма прекалено много информация. Когато детето отвори учебника, песента трябва не само като мелодия, а и като текст да бъде близко до детето, да бъде запеваема, съобразена с музикалните способности на едно дете. Музиката възпитава, разширява кръгозора на децата. Когато говорим за народната музика, за фолклорните обичаи, всяка една песен е нещо, което се е случило. Децата добиват представа, връщат се много години назад и черпят информация от извора на българщината, което е най- ценно. И това е нещото, което ни отличава от всички- българското", коментира Живка Сливенова- старши преподавател по музика и народно пеене.

"Макар че има теми, които им се струват малко тежки, сега в момента работя с 7 клас и и те учат история на музиката, хубаво е да познават отделните епохи, отделните стилове, да се ориентират. Това им дава една обща култура, за да могат после те самите да правят избор, когато слушат музика. Категорично, социалната среда влияе при избора на музика и ако на тези деца в часовете не им се даде достатъчно обща представа за музикалната култура, те не могат да направят своя избор. Трудно е, защото влияе и семейната среда, влияе и социалната среда. Но ние се опитваме и работим в тази посока. В същото време имаме много изяви, децата свикват да излизат на сцена, вече формират своя вкус и ние го показваме и с концертите, които много често правим", заяви Ани Илиева- старши преподавател по музика и пиано.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00