Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Един полицай на две села- ще гарантира ли реда в Северозапада?!

Снимка: БГНЕС
Отново се сещаме, за кой ли път, че битовата престъпност тормози малките населени места. Обещанията този път са за полицай във всяко село или в краен случай по един униформен на две села. Това ще е специализирана полицейска операция, която ще продължи 3 месеца, там, където има напрежение. Акцентът ще е в 5 области, където битовата престъпност е най-голяма. Три от тези области са Видин, Монтана и Враца.

В "Посоките на делника" гледната точка е на народни представители, бивши служители на видинската полиция, кметове.

"Силно съм изненадан от поведението на отиващото си правителство в последните дни от неговия мандат, защото едва ли не те сега преоткриват топлата вода или колелото. Все едно, че този проблем досега не съществуваше. Дали с един полицай в едно село ще се реши проблемът? Това би помогнало. Но в никакъв случай категорично няма като с гумичка да изтрие престъпността в региона. Самият факт, че се назначават такива служители, за мен е до известна степен кризисна мярка, кризисен пиар на правителството, защото в някои региони ситуацията е много тежка. Гръмко рекламираните 7 млн.лв., които се отпускат за борба с битовата престъпност в общия държавен бюджет бих казал, че са една капчица, крайно недостатъчна. Освен щата и назначаването на такива служители е необходимо въпросните колеги да имат приемни, да имат и автомобили, и комуникационни средства, да имат възможността бавно и методично да обикалят районите, да познават всяка улица, да познават криминалния контингент. Тук трябва да се обърнем и към представителите на прокуратурата, защото тези, които извършват кражби и грабежи по селата, са едни и същи. И много често спрямо едни и същи лица има не едно, не две, не три, а по някой път и десетки незавършени досъдебни производства. Тук вече е мястото и ролята на прокуратурата като контролираща наказателния процес в досъдебната му фаза, малко по-експедитивно да накара разследващите да събират годни доказателства. В края на краищата важно е извършителите да получат и присъди", заяви Явор Хайтов, народен представител от Врачанския регион и бивш заместник министър на вътрешните работи.

Гостът в студиото на Радио ВИДИН Борислав Василев, бивш заместник директор на видинската полиция- когато Областната дирекция на МВР беше Регионална дирекция на вътрешните работи, а в момента действащ адвокат коментира, че:

"Един полицай на две села би могъл да бъде и много, но би могъл да бъде и малко. Не бихме могли да кажем, че с назначаването на 1 500 души, които са бивши полицаи или военни, въпросът с битовата престъпност ще бъде решен като с магическа пръчка. Този човек трябва да е добре запознат с конкретните условия и хора. Той следва да има опита и умело да работи с апарата от секретни сътрудници. Чувството за безнаказаност също е един от огромните проблеми в борбата с тази престъпност."

По думите на Венцислав Евгениев, дългогодишен кмет на монтанската община Медковец, всичко зависи от статута на полицая- какво ще му бъде позволено да върши от гледна точка на закона и от самия полицай вече като манталитет. 

"Кадровият подбор през последните 10-20 години в МВР беше със значително принизени критерии поради липса на качествени хора. Не че няма качествени хора, но те намаляват. И фактически са недостатъчни да покриват целия спектър на потребностите. Сега ли го прозряха това тия, които управляват?! Сега ли разбраха, че във всяко село трябва да има полицай?! Това беше измислено преди 40 години- във всяко село имаше полицай. И имаше респект от тези полицаи, защото имаха правомощия. Приветствам идеята, но съм песимист за нейния успех."

Още по темата, както и коментарите на слушатели, и разказа на възрастна жена от монтанското село Септемврийци, нападната и ограбена, чуйте в звуковия файл.  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50
Любен Добрев

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..

публикувано на 28.10.24 в 14:19