Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В пограничното село Салаш

5
Снимка: радио Видин
В днешното издание на "Добро утро, кмете!" дестинацията е Салаш, Белоградчишко. Селото се намира в планински район, само на 4 км от границата със Сърбия. Още римляните са открили и използвали това място за живот. През прохода "Кадъ боаз" минавал римски път от пристанищата по Дунав към Ниш и Западна Европа. Сега в Салаш живеят 130 души. Селото е оживено до обяд, а след "оперативката", както я наричат като се видят при взимането на хляба, местните потъват отново в ежедневните си занимания.

"Вземаме хляба, после вкъщи, грижи за животните. Те са нещо като отдушник, да има с какво да се занимават старите хора като нас... Спокойно ни е селото, няма кражби", казаха пред Моника Йончева жителите на Салаш.


Кмет на селото е Румяна Алексиева. Пред Йорданка Петрова тя разказа за живота там. Лекар си имат- местен човек, който е на разположение на хората, медикаменти им носят с подвижна аптека. Хвали се, че в селото нямат кражби, но се тревожи, че бавно, но сигурно селото опустява:


Снимка"Всички са възрастни в Салаш, нямаме млади хора. Сега сме 130, но през лятото ставаме повече, идват да произведат зеленчуци по градините, и зимата отново се изнасят."
 Исканията на хората от Салаш към общинската управа не са много- да се подменят кабелите на електрическата инсталация, каза още кметът на селото.

Хората започнали да напускат Салаш в 60-те години на миналия век. През 1973 г. е закрито училището, което преди няколко години става Дом за стари хора, където са и единствените работни места, след кметството. Успели обаче да запазят пощенската си станция. Преди години искали да я закрият заради нерентабилност, но хората организирали подписка в защита на пощата и така я запазили, за тяхно удобство- да взимат пенсията оттам, да пускат писма и колети.

"Искаха да я затворят, когато беше реформата. Аз направих една подписка, защото хората искаха да си остане пощенската станция, удобно им е. Важното е, че я запазихме."

В миналото на около 2 км западно от Салаш е имало гранично подразделение, а после гранична застава на граничен отряд - Видин. През 2014 година е направен първа копка на новия Граничен контролно-пропускателен пункт Салаш - Ново корито и стартира изграждането на пътя до прохода "Кадъ боаз". Проектът предвиждаше нов път и съоръжения на 4-километровия участък след с. Салаш до границата със Сърбия. Проектът така и не се довършва.

"Бяхме сигурни, че ще го направят. Усилено се работеше, но спряха, отклониха парите за друго място. Даже там, на пункта, където се прави панаирът, имаше едни стълби, те ги разрушиха. Сега е кал и се налага за събора да засипваме мястото с камъни", обясни Румяна Алексиева.

Всяко лято на прохода “Кадъ боаз”, в местността "Корито", между селата Салаш и Ново корито, Сърбия, границата на България и Сърбия се отваря и на самия предел на двете държави се провежда българо-сръбски панаир. Това е най-големият международен събор на Балканите.

Книга за историята на Салаш написали местни хора, разказа още кметът Румяна Алексиева. Първите писмени сведения за населеното място в района на прохода датират от 1455 г. През ХХ век Салаш е едно от големите села на Белоградчишка околия. При преброяването през 1939 г. има 1450 жители.

Към читалището в Салаш имат певческа група, които са много дейни. Всяка година организират торлашка среща със сръбските си съседи.

Още за живота в малкото белоградчишко село може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49