Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В пограничното село Салаш

5
Снимка: радио Видин
В днешното издание на "Добро утро, кмете!" дестинацията е Салаш, Белоградчишко. Селото се намира в планински район, само на 4 км от границата със Сърбия. Още римляните са открили и използвали това място за живот. През прохода "Кадъ боаз" минавал римски път от пристанищата по Дунав към Ниш и Западна Европа. Сега в Салаш живеят 130 души. Селото е оживено до обяд, а след "оперативката", както я наричат като се видят при взимането на хляба, местните потъват отново в ежедневните си занимания.

"Вземаме хляба, после вкъщи, грижи за животните. Те са нещо като отдушник, да има с какво да се занимават старите хора като нас... Спокойно ни е селото, няма кражби", казаха пред Моника Йончева жителите на Салаш.


Кмет на селото е Румяна Алексиева. Пред Йорданка Петрова тя разказа за живота там. Лекар си имат- местен човек, който е на разположение на хората, медикаменти им носят с подвижна аптека. Хвали се, че в селото нямат кражби, но се тревожи, че бавно, но сигурно селото опустява:


Снимка"Всички са възрастни в Салаш, нямаме млади хора. Сега сме 130, но през лятото ставаме повече, идват да произведат зеленчуци по градините, и зимата отново се изнасят."
 Исканията на хората от Салаш към общинската управа не са много- да се подменят кабелите на електрическата инсталация, каза още кметът на селото.

Хората започнали да напускат Салаш в 60-те години на миналия век. През 1973 г. е закрито училището, което преди няколко години става Дом за стари хора, където са и единствените работни места, след кметството. Успели обаче да запазят пощенската си станция. Преди години искали да я закрият заради нерентабилност, но хората организирали подписка в защита на пощата и така я запазили, за тяхно удобство- да взимат пенсията оттам, да пускат писма и колети.

"Искаха да я затворят, когато беше реформата. Аз направих една подписка, защото хората искаха да си остане пощенската станция, удобно им е. Важното е, че я запазихме."

В миналото на около 2 км западно от Салаш е имало гранично подразделение, а после гранична застава на граничен отряд - Видин. През 2014 година е направен първа копка на новия Граничен контролно-пропускателен пункт Салаш - Ново корито и стартира изграждането на пътя до прохода "Кадъ боаз". Проектът предвиждаше нов път и съоръжения на 4-километровия участък след с. Салаш до границата със Сърбия. Проектът така и не се довършва.

"Бяхме сигурни, че ще го направят. Усилено се работеше, но спряха, отклониха парите за друго място. Даже там, на пункта, където се прави панаирът, имаше едни стълби, те ги разрушиха. Сега е кал и се налага за събора да засипваме мястото с камъни", обясни Румяна Алексиева.

Всяко лято на прохода “Кадъ боаз”, в местността "Корито", между селата Салаш и Ново корито, Сърбия, границата на България и Сърбия се отваря и на самия предел на двете държави се провежда българо-сръбски панаир. Това е най-големият международен събор на Балканите.

Книга за историята на Салаш написали местни хора, разказа още кметът Румяна Алексиева. Първите писмени сведения за населеното място в района на прохода датират от 1455 г. През ХХ век Салаш е едно от големите села на Белоградчишка околия. При преброяването през 1939 г. има 1450 жители.

Към читалището в Салаш имат певческа група, които са много дейни. Всяка година организират торлашка среща със сръбските си съседи.

Още за живота в малкото белоградчишко село може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Ще задоволят ли фотоволтаичните системи енергийните нужди на домакинствата?

Според най-новата статия на информационната платформа за отразяване на климатичните промени на достъпен език "Климатека", фотоволтаиците за балкони могат да задоволят до 30% от годишното потребление на едно домакинство. В съвместен проект "Достъп до енергийно обновяване" бяха представени възможностите да бъдат създадени облекчени условия и за..

публикувано на 18.09.24 в 10:45

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42

Грамотността днес - знания, умения и способности

На първия учебен ден отделяме внимание на грамотността, за да разберем какво означава да си грамотен днес и защо е важно да сме грамотни.  Според Димитър Тодоров - учител по български език и литература, сега пенсионер, г рамотността основно се разделя на две части- едната е базовата, която се определя като умения, способност за четене, писане и..

публикувано на 16.09.24 в 15:24

Полетковци- поредното изчезващо село в Северозапада

Село Полетковци е разположено в хълмиста местност, близо до едноименния язовир. То е най-малкото село в община Кула.  Природата тук е дала много, но дори това не е спомогнало за задържане на хората. Както и в други села от Кулския край, така и тук, жителите му са преселници от Централния Балкан. Знае се, че в края на XVIII и началото на XIX век в..

публикувано на 13.09.24 в 17:05
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Партиите да мислят за победа, а не за по-следващия мач

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, задълбочаващи партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 12.09.24 в 10:00

Забавят ли ръст цените на хранителните продукти?

Пазарът на хранителни продукти на едро в момента е "доста стабилен и равновесен", а пазарът на дребно е по-раздвижен и има своите регионални особености. Това каза в интервю за БНР Владимир Иванов , председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. В големите магазини може да се видят трендове, които не са обосновани..

публикувано на 11.09.24 в 10:45

Проблеми с финансирането затрудняват автобусния бранш

Пред множество затруднения е изправен автобусният бранш. Най-актуален към момента е проблемът с финансирането. Липсват компенсациите, с които трябва да бъдат подпомогнати превозвачите за безплатното пътуване на деца до 14-годишна възраст и други правоимащи граждани (ветераните от войните, военноинвалидите, военнопострадалите) в градския транспорт...

публикувано на 10.09.24 в 11:00