Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Реализират ли се младите хора по родните си места

4
Снимка: Радио Видин

Днешната ни тема бе провокирана от проведеното миналата седмица състезание по приложна електроника "Мога и зная как" във видинската професионална гимназия "Проф. д-р Асен Златаров". Училището бе домакин на поредния кръг от надпреварата. Учениците от специалност "Компютърна техника и технологии", демонстрираха своите знания и практични умения в два етапа, като младите техници се представиха отлично.

"Тези дечица са невероятни. Всяка година участваме в състезанието и миналата година се класирахме на трето място от 52 професионални гимназии. По- миналата бяхме втори. В регионите в Габрово винаги държим абсолютно първо място и индивидуално и отборно"- сподели техният преподавател Боряна Борисова.

 Видинските ученици са на едно от водещите места в страната и според председателя на журито Детелина Иванова, мениджър "Обучение и квалификация" към голяма търговска верига в Горна Оряховица.

"Нашата фирма предоставя материалите за провеждането на състезанието. Видинските ученици наистина са на много високо ниво"
- каза Детелина Иванова.

Много от възпитаниците на ПГ "Проф д-р Асен Златаров", след завършване на училището продължават обучението си в Габровския Технически университет и за радост вече намират реализация на трудовия пазар, не само в големите градове на страната, каза Продан Проданов, главен асистент в учебното заведение.

"Хубаво е, че вече тази специалисти могат да си намерят работа и извън София и Пловдив. Нивото на теоретична подготовка на видинските ученици е на много ниво, което е предпоставка за много успешна реализация след това като специалисти по електроника и компютърна техника." 


Победители в малката възрастова група 9-10 клас станаха Мартин Нанков и Павел Иванов, а в голямата група 11-12 клас за следващия етап от състезанието се класираха братята Цветомир и Николай Тобошарови.

Преди дни Община Монтана започна изпълнението на съвместен проект с Центъра за социални услуги в сръбския град Пирот, който предвижда създаването на привлекателна среда за израстване на младите хора в кариерата по родните им места.

"В Монтана фокусът е върху задържането на младите лекари в родилното отделение и неонатологията на местната болница чрез доставка на модерно медицинско оборудване и обучение. В нашите предприятия пък се стараем да подсигурим работа за младите хора от региона. Има и предприятие, в което работят хора от шест населени места"
- каза кметът на община Монтана Златко Живков.

СнимкаДобра практика има в професионалната гимназия по туризъм "Михалаки Георгиев във Видин. Всяка година възпитаници на профилираните паралелки практикуват или си намират работа в заведения и хотели в региона, както и по българското Черноморие.

"Във Видин нямаме тази натовареност на бизнеса да поема потока от завършващите ученици. Хубавото е, че нашите ученици са мобилни и имат опит от стажа си, който провеждат традиционно по куротните комплекси на българското Черноморие. Някои от тях сами се организират да карат годишните си стажове и не остават без работа, особено през лятото. Много от тях си намират и постоянна работа след това по специалността, която са изучавали. Болно ми е защото за съжаление в нашия край нещата не стоят по този начин и сякаш вече се уморихме от това.
Има и такива, които предпочитат да си останат да живеят и работят тук, но те са много малко, за съжаление" - коментира Евлогия Манджукова- директор на учебното заведение.

Разговаряхме и с възпитаници на профисионалната гимназия по туризъм във Видин за бъдещите им планове и реализация по специалността, която в момента изучават.

"Да, ходили сме и на стаж, и на работа по куротите, даже и в Испания бяхме. Направиха ни впечатление редът и дисциплината там. Работата не е толкова много и ние се справяме добре и мисля, че хората останаха доволни от показаното от нас"
- споделиха младите хора.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56