Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Международния ден на военноинвалидите- за мястото им в обществото

Снимка: БТА
Международният ден се отбелязва от 1990 г., като годишнина от създаването през 1915 г. на Съюза на военноинвалидите в България. Организацията е възстановена отново след прекъсване на дейността ѝ през 1952 г. До 2005 г. този ден се отбелязва като Ден на военноинвалидите и пострадалите при изпълнение на воинските си конституционни задължения. На 17 март 2005 г. 39-ото Народно събрание приема и Закон за военноинвалидите и военнопострадалите. 

Военноинвалидите са хора, които по една или друга причина са получили трайни увреждания, водещи до инвалидизация, като те са се случили, докато са изпълнявали и реализирали военните си задължения към Република България. Основните им права са описани детайлно в Закона за военноинвалидите и военнопострадалите. 

Във Видин днес те са малко на брой, но са част от нашето общество. Свързахме се с Бойко Прангаджийски, председател на дружество "Военноинвалид" в крайдунавския град. 

"Видинското дружество е създадено на 17 юни преди 25 години. Когато аз поех дружеството, в него членуваха над 150 души, а в момента сме 74. Ние сме малко по- специална група хора, в сравнение с другите инвалиди. Социално представени сме и имаме за цел да помагаме на нашите членове като контактуваме с много организации и институции. Между нас има ветерани от войните и офицери от запаса, има и майки и бащи, загубили своите деца по време на изпълнение на воинския им дълг към родината" - каза Бойко Прангаджийски.


За съжаление, днес голяма част от военноинвалидите и военнопострадалите не могат сами или с помощта на своите близки да задоволяват основните си жизнени потребности. За правото им на социално подпомагане и еднократно дневно хранене потърсихме за коментар Росица Еленкова, главен специалист към Военния клуб във Видин. 

"Има открита социална кухня, към Министерството на отбраната и Военния клуб във Видин. Има определени изисквания, за да може да се кандидатства за ползване услугите на тази кухня. Първото условие е задължително да си член на военнопатриотичните съюзи, запасните офицери или дружеството на военноинвалидите и военнопострадалите. Второто условие е месечният доход да е под определена сума. В момента тук се хранят около 60 души. Освен това имаме сформирани клубове по интереси- шахмат и табла" - коментира Росица Еленкова

Бориска Тодорова, майка на загинал воененСрещнахме се с една жена, която членува в дружество "Военноинвалид"- Видин. Една майка, която преди 27 години губи единствения си син, който по това време отбива военната си служба в редовете на Българската народна армия. През 1990 година редник Румен Петков остава завинаги на двадесет, а Бориска Тодорова потъва в самота. Тази самота продължава и до днес. 

"Той бе шофьор в поделението в Горна Малина и си отиде само за три дни ... Казаха ми, че е мозъчен инсулт ... Погребахме го във Видин и оттогава съм сама. Нямам други деца и мъката ми по него е огромна. Много деца си отидоха в тия казарми. Ако можех да върна времето назад, бих направила всичко, за да мога да го върна обратно" - разказа през сълзи Бориска Тодорова


"Всичко За България" - такъв е девизът на Дружеството на военните инвалиди в Лом днес. Владимир Недев се срещна и разговаря с Борислав Младенов, председател на контролния съвет на Дружеството на военноинвалидите и военнопострадалите в Лом. 

"Пострадах при железопътна злополука и за съжаление пострадах с единия си крак. Днес има много хора от нас в болница и ние ги посещаваме и се стараем да си помагаме. Нашето дружество работи с много организации и на празниците винаги се събираме" - разказа Борислав Младенов.

Военноинвалидите и военнопострадалите, както и техните национално представителни организации, могат да бъдат подпомагани допълнително и чрез данъчни облекчения, определени със закон.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45