Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Още за водата във Видин- да пием ли от чешмата

Снимка: Радио Видин
Видинчани изказаха различни мнения в анкета по темата днес: 

"Пия вода от чешмата и от години го правя. Харесва ми вкусът и съм доволна... Не се доверяваме и си купуваме вода от магазина ... Пия само минерална вода. Аз съм медицинско лице и съм запозната с тези проблеми" - бяха част от мненията на хората.

Има ли повод за притеснение? Припомняме позицията на Регионалната здравна инспекция във Видин по темата, непосредствено след проблемите в Хасково и Първомай:

"Няма основание за притеснение у жителите на Видинска област. В началото на всяка година ВиК, съвместно с Регионалната здравна инспекция- Видин изготвя мониторингова програма за контролиране качеството на питейните води. Изследват се проби, ежемесечно, периодично разпределени през цялата година. За тази година са предвидени 132 проби. За първото тримесечие за извършени 25 проби, като три от тях са нестандартни, за нисък остатъчен хлор. На територията на Видинска област са обособени 47 зони. Извършва се и периодична пролетна и есенна дезинфекция" - каза д-р Марияна Чавдарова, началник отдел "Държавен здравен контрол" в Регионалната здравна инспекция Видин.


Наш сутрешен гост днес беше инж. Георги Владов, управител на ВиК-Видин. 

"Гражданите могат да бъдат спокойни, тъй като ситуацията се контролира от два независими един от друг източника. Това са Регионалната здравна инспекция и "Водоснабдяване и канализация". Когато имаме предписания, те са спазвани и няма повод за притеснения. Видинска област черпи вода от четири кладенеца в село Сланотрън, а като резервен водоизточник се ползва един, който е създаден през 1938 година" - каза инж. Георги Владов и допълни: 

"За съжаление, Общинският съвет във Видин прие наредба цената на водата да не бъде увеличавана през следващите години. Това от своя страна, обаче води до отлив на квалифицирани кадри от нашите редици, поради ниските трудови възнаграждения. В региона липсва и голямо предприятие, което да е и сериозен потребител на вода, а с тези средства можем да подобряваме състоянието на ВиК." 

СнимкаСлушатели на Радио ВИДИН попитаха годна ли е за пиене водата от чешмата между селата Ботево и Цар Симеоново. От Регионалната здравна инспекция (РЗИ) във Видин ни отговориха, че са издадени предписания по места и кметските наместници са извършили необходимите действия, като на мястото са поставени забранителни табели. 
"Наистина към момента водата не е годна за пиене- такава е информацията ни от РЗИ. През миналата година проверките установиха, че има нитрати и нитрити във водата. Закупихме две табели и те са монтирани на място. Всеки си носи отговорността и както сам си реши, може да пие или не от тази чешма" - каза Галина Георгиева, кметски наместник на село Цар Симеоново. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45