Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ансамбъл "Дунав"- пазител на северняшкия фолклор

Снимка: Радио ВИДИН
Дългогодишен главен художествен ръководител на видинския ансамбъл за народни песни и танци "Дунав", с малки прекъсвания, е композиторът Генчо Генчев. Изявеният музикант и композитор сега отново е ръководител на ансамбъла и подготвя големия концерт по повод 45-годишнината от основаването му.

В почивката между репетициите се срещаме с гъдуларя Петко Петков, оркестрант в ансамбъла от 1 октомври 1975 година. Диригент тогава е Любчо Бондоков.

"Ансамбълът е създаден за запазване и развитие на фолклора в Северозападна България. Идвайки тук, заварих Генчо Генчев. Тогава нямаше училища музикални. Когато аз бях ученик, нямаше къде да уча музика. Първият ми учител Камен Марков, лека му пръст, ми редеше пръстите от 1962 година, започнах на гъдулчица. И тогава, 1975 година, полуготов, постъпих в ансамбъла. Тогава такива като мен идваха самоуки. И благодарение на Генчев, и на някои от колегите ми като Евгени Боянов, който беше водещ гъдулар, лека-полека настъпих в тази всеобхватна фолклорна област и станах музикант. И от тогава съм професионалист, само с музика съм се занимавал и до ден днешен съм в ансамбъл "Дунав". Това ми е животът", сподели Петко Петков.

Петко ПетковЗа 45 години изявите на сцена за безбройни.

"Фактът, че публиката ръкопляска, е единственото удовлетворение. Ние работим за тях. И публиката е това, което ние се стремим да привлечем. И запявайки с нас, и ръкопляскайки по време на изпълнението, това е най- голямото признание."

Веска Илиева 20 години е била една от певиците в ансамбъл "Дунав". Постъпва през 1973 година- една година след основаването му, когато главен художествен ръководител е Любчо Бондоков. Няколко месеца по- късно на негово място идва Генчо Генчев, когото Веска Илиева познавала като отличен музикант:

"Първата ни среща с него никога няма да я забравя. Знаех, че той е професионалист, но до такава степен не си представях. Още като започна да се запознава с нас, аз от предишния диригент бях поставена в сопраните, първата партия, той се обърна към мен, като си казах името и започна да разговаря с мен, първият му въпрос беше "ти какво правиш в сопраните?". При което аз бях много изненадана, защото въпреки че бях студентка тогава и учех музика и музикален инструмент, не можах до такава степен да определя височината за моя глас. Той от първата дума разбра, че аз не съм за първата партия, а за втора- в алтите. И тогава реших, че тук ще има много сериозна и професионална работа."

Всички песни и танци се отработват на професионално ниво. Ансамбълът тогава е над 70 човека- само в хора са 20 певиците.

"Бяхме се сработили. В ансамбъл "Дунав" ни събираше любовта към фолклора. Изнасяли сме концерти в много градове в България, във фестивали сме участвали, отделно- турнета. Най- вълнуващо беше когато успявахме ние с нашата музика, с нашите костюми, с нашата визия на сцената, да вдигнем публиката на крака. Генчо Генчев много държеше и обработваше само песни от Северозападна България."

Николета ВалентиноваНиколета Валентинова е най- младото попълнение на ансамбъл "Дунав". Тя е една от четирите певици. Завършила е народно пеене. Казва, че идва на работа, за да прави това, което обича:

"Работим в екип. Много сплотено, много комфортно се чувствам тук. Предимно залагаме на северняшките песни, но в програмата ни има от всички фолклорни области. Един изпълнител трябва да може да пее всичко. Аз лично за себе си предимно изпълнявам северняшки народни песни. Има си трудни моменти във всяко едно изпълнение. Преди всичко трябва да почувстваш песента, трябва да вложиш чувство в това, което изпълняваш."

Младата певица казва, че с Генчо Генчев се работи приятно. От тях изисква да са отговорни.

"Аз не приемам работата като ангажимент, а като удоволствие", допълни Николета Валентинова.

За 37 години начело на видинския ансамбъл "Дунав" професионалният път на Генчо Генчо пресичат много родни музиканти, композитори, хореографи, които и сега си спомнят съвместната работа и професионализма на художествения ръководител на видинския фолклорен ансамбъл.

СнимкаИзвестният български хореограф доц. Георги Хинов се среща с Генчо Генчев, когато е главен хореограф на Северняшкия ансамбъл в град Плевен. Иван Вълев- ръководител на плевенския ансамбъл, препоръчва на Георги Хинов за съвместна работа Генчо Генчев.

"И така се отвори вратата към една бъдеща дейност. Ние с Генчо тръгнахме към изследователска работа из Видинския край. Няма да забравя срещата ни с фолклорния ансамбъл в село Косово. Бай Вергил, който беше ръководител на танцовия състав на село Косово, показа така известната "Гъмзовяна". Аз вечерта накарах Генчо, събрахме ансамбъла и направихме пасторални картини от Видинско. Това е първата голяма съвместна постановка на ансамбъл "Дунав". И от тогава "Гъмзовяната" стана патент на всички ансамбли на целия видински край, на Северозападна България", разказа доцент Георги Хинов.

9 авторски произведения има за ансамбъла доц. Георги Хинов. Автор на музика на тези произведения, различни по съдържание и интонация е Генчо Генчев.

"Юбилеят, който предстои, е достоен за уважение, защото няма по- силно за България от традициите, бита, културата на нацията, по отношение на обредите, обичаите, музикално- танцовото и певческо изкуство. А ансамбъл "Дунав" със своя репертоар го носи."

Любчо Василев е главен художествен ръководител на ансамбъл "Мизия"- град Търговище и заместник председател на Съюза на българските музикални и танцови дейци. Преди 15-ина години прави мъжка постановка, коледарска, в ансамбъл "Дунав" и остава с прекрасни впечатления от професионализма на състава.

Снимка"Въпреки че беше толкова отдавна, спомените ми са мното трайни и съм с прекрасни впечатления. Приветствам годишнината на ансамбъла и успехите, които е завоювал. Феноменален фолклор притежава северозападната част на нашата страна. Да сте живи и здрави да го пазите! Народът ви е гениален щом го е запазил до такава степен. Вашият край успя да запази автентичността и облика на региона, което е голяма ценност", каза Любчо Василев.

По повод 45-ата годишнина на ансамбъла на художествения ръководител Генчо Генчев пожела дълголетие:

"Ако има физическо дълголетие, той на всяка цена ще има и творческо, защото е гениален български композитори и много уважаван от мен български творец. На колектива- да вървят напред! Да запазят идентичността и присъствието на сцената, с фолклора, който показват от региона си, защото те са ценни за България."

СнимкаРектор на Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив е професор академик Милчо Василев, композитор и диригент. За ансамбъл "Дунав" казва, че е емблема на видинския край. И до ден днешен продължава да се изпълнява неговата концертна пиеса, която е поставил с оркестъра и хора от Видин.

"Много се радвам, че Генчо Генчев отново се е върнал в ансамбъла. Искам да отбележа, че ансамбъл "Дунав" е емблематичен за този район, за Северозападния район на България, защото ние нямаме друга музикално- танцова формация, която така точно да отразява фолклора на този край. Ансамбъл "Дунав" е представител на нашата национална традиционна музика. Те изпълняват и пиеси, изпълняват и танцови постановки, и песни от различни фолклорни области", заяви Милчо Василев.

Концертът на ансамбъла за народни песни и танци "Дунав", с който ще отбележи 45 години от създаването си, ще бъде на 26 май, от 18.30 часа в Драматичен театър- Видин.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00