Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо е важно да сме грамотни

Снимка: радио ВИДИН

Грамотността е ценност, която помага на хората да общуват по-добре помежду си. Тя е изключително важно качество и необходимостта от нея не се изчерпва само с получаването на високи оценки в училище или на зрелостните изпити. Наш сутрешен гост днес бе Петър Петров, преподавател по български език и литератира в гимназията с преподаване на чужди езици " Йордан Радичков" във Видин. "Длъжни сме да сме грамотни. Няма нация в света, която да подценява този въпрос, но ние като че ли сме най- компромисни. Грамотността е най- важният елемент от общата култура на личността. Интернет не винаги е с нас - ние трябва да умеем да пишем. Дразня се от неправилно изписани надписи и зададени въпроси в телевизионни предавания. Младите хора четат предимно любовни романи. Старая се, когато преподавам да използвам и исторически факти, за да направя дадено произведение по- достъпно до учениците. Не трябва да се опростява литературното ниво. Съветвам хората да четат литературни произведения, но и повече литературни критици." - сподели Петър Петров.

В навечерието на 24 май класическият роман "Под игото" на Иван Вазов беше издаден на шльокавица. Решението на българско издателство е провокирано от загърбването на кирилицата и заплахата от нарастваща неграмотност. Писането на шльокавица набира все по-голяма популярност. Това е съчетание между латински букви, цифри и препинателни знаци. Издателството насочва вниманието към този проблем с публикуването на „Под игото”, преведено на шльокавица, с леко намигване към читателите. Самото произведение не може да се прочете в този му вид, каза за радио Видин един от собствениците на издателството и автор на идеята Манол Пейков. "Опитахме да създадем една провокация с цел, когато отвориш книгата да осъзнаеш гигантската нелепост на шльокавицата. В този момент осъзнаваме колко е важна за нас кирилицата. Има хора, които живеят със светините, но аз не съм от тях. Мисля, че има време и място за всяко нещо. Ние трябва да мислим за себе си тук и сега. Живеем под игото на шльокавицата и това е нашата мисловна парабола. Големият проблем проблем на българското образование е, че днес то не е вълнуващо." - каза Манол Пейков.

Жителите на Видин са категорични, че човек трябва да бъде грамотен и да чете странична литература. "Много е важно да сме грамотни. В интернет всеки може да пише каквото си иска ... Моята професия е свързана с това да бъдем грамотни. За съжаление нещата не са такива. Експериментът на пловдивското издателство е гавра с "Под игото" ... Ние по- възрастните умеем да пишем и четем на български език - тази шльокавица още не сме я научили ... Ние учим класическа българска литература, но срещаме затруднения с нея, защото не винаги я разбираме от първия прочит." - споделиха в анкетата видинчани. Грамотността на обществото ни зависи от нас. Не трябва да се страхуваме да задаваме въпроси. Нека четем повече и да излизаме от зоната си на комфорт - да не се ограничаваме само в обичайните списания и вестници. Така не само ще сме сигурни как се пишат сложните думички, които ни затрудняват и избягваме да употребяваме, но и ще обогатим и речниковия запас с нова лексика. по този начин по- често ще забелязваме публикациите в интернет изпълнени с грешки, неправилно изписаните табели по улиците и субтитрите на филмите. Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55

Предлагат промени в обучението по математика

Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...

публикувано на 14.07.25 в 13:23

Село Праужда- място, забулено в мистика и тайни

В рубриката "Добро утро кмете" днес ще посетим белоградчишкото село Праужда. То се намира в Западния Предбалкан, на около 7 км от Белоградчик. Разположено е в северната част на планинския рид Ведерник. От околностите на село Праужда започват на изток Белоградчишките скали. Това е живописно място, където историята извира като непресъхващ извор. В..

публикувано на 11.07.25 в 14:47

Еврото - новата валута на България

Европейският парламент и министрите на финансите на Европейския съюз излязоха с окончателно решение за присъединяването на България към единната европейска валута. С 531 гласа "за", 69 "против" и 79 "въздържал се" в парламента беше одобрен докладът за присъединяването ни към еврозоната от 1 януари следващата година, с което България става нейният..

публикувано на 10.07.25 в 10:00