Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо е важно да сме грамотни

Снимка: радио ВИДИН

Грамотността е ценност, която помага на хората да общуват по-добре помежду си. Тя е изключително важно качество и необходимостта от нея не се изчерпва само с получаването на високи оценки в училище или на зрелостните изпити. Наш сутрешен гост днес бе Петър Петров, преподавател по български език и литератира в гимназията с преподаване на чужди езици " Йордан Радичков" във Видин. "Длъжни сме да сме грамотни. Няма нация в света, която да подценява този въпрос, но ние като че ли сме най- компромисни. Грамотността е най- важният елемент от общата култура на личността. Интернет не винаги е с нас - ние трябва да умеем да пишем. Дразня се от неправилно изписани надписи и зададени въпроси в телевизионни предавания. Младите хора четат предимно любовни романи. Старая се, когато преподавам да използвам и исторически факти, за да направя дадено произведение по- достъпно до учениците. Не трябва да се опростява литературното ниво. Съветвам хората да четат литературни произведения, но и повече литературни критици." - сподели Петър Петров.

В навечерието на 24 май класическият роман "Под игото" на Иван Вазов беше издаден на шльокавица. Решението на българско издателство е провокирано от загърбването на кирилицата и заплахата от нарастваща неграмотност. Писането на шльокавица набира все по-голяма популярност. Това е съчетание между латински букви, цифри и препинателни знаци. Издателството насочва вниманието към този проблем с публикуването на „Под игото”, преведено на шльокавица, с леко намигване към читателите. Самото произведение не може да се прочете в този му вид, каза за радио Видин един от собствениците на издателството и автор на идеята Манол Пейков. "Опитахме да създадем една провокация с цел, когато отвориш книгата да осъзнаеш гигантската нелепост на шльокавицата. В този момент осъзнаваме колко е важна за нас кирилицата. Има хора, които живеят със светините, но аз не съм от тях. Мисля, че има време и място за всяко нещо. Ние трябва да мислим за себе си тук и сега. Живеем под игото на шльокавицата и това е нашата мисловна парабола. Големият проблем проблем на българското образование е, че днес то не е вълнуващо." - каза Манол Пейков.

Жителите на Видин са категорични, че човек трябва да бъде грамотен и да чете странична литература. "Много е важно да сме грамотни. В интернет всеки може да пише каквото си иска ... Моята професия е свързана с това да бъдем грамотни. За съжаление нещата не са такива. Експериментът на пловдивското издателство е гавра с "Под игото" ... Ние по- възрастните умеем да пишем и четем на български език - тази шльокавица още не сме я научили ... Ние учим класическа българска литература, но срещаме затруднения с нея, защото не винаги я разбираме от първия прочит." - споделиха в анкетата видинчани. Грамотността на обществото ни зависи от нас. Не трябва да се страхуваме да задаваме въпроси. Нека четем повече и да излизаме от зоната си на комфорт - да не се ограничаваме само в обичайните списания и вестници. Така не само ще сме сигурни как се пишат сложните думички, които ни затрудняват и избягваме да употребяваме, но и ще обогатим и речниковия запас с нова лексика. по този начин по- често ще забелязваме публикациите в интернет изпълнени с грешки, неправилно изписаните табели по улиците и субтитрите на филмите. Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45