Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Илиян Бърсанов: Трябва да се преборим за ремонта на църквата в Ракитница

6
Снимка: Радио Видин
Днес пътуваме до Ракитница- малко село, близо до Брегово, основано от средногорски бежанци от Копривщица, Тетевенско и Габровско. През 1900 г. наброявало 1125 жители. През 1926 г. в селото има близо 1800 души с 280 домакинства. Картината в днешни дни е коренно различна, както и в повечето села в региона- запустели къщи, тревясали улици, застаряващо население. Единственото забавление за по-младите е кафето пред магазините, които в селото са три. Хората с безпокойство отчитат опустяващите една след друга къщи и безхаберието на управниците за бъдещето на българското село. 


"Лоша работа, гледайте улиците какви са тревясали. Не се коси, не се пръска, пролетно време буболечки ще ни изядат... Много трева има по улиците и тротоарите. Големи улици, но накъдето се обърнеш-пустош, пусти къщи, пусти дворове. Останахме само старите, като си идем и ние, това село ще бъде мъртво. Никой не идва да купува..."
, изказаха мъката си хората от Ракитница.  


80% от населението на селото е в пенсионна възраст. Жителите му са около 300. Кмет за пореден мандат е Илиян Бърсанов. Разговаряме за тенденциите, които се наблюдават с обезлюдяването на българското село и безсилието нещо да се промени. Смущаващ е и фактът, че хората в трудоспособна възраст са отвикнали да работят, а лентяйстването по кафетата е ежедневие за някои.


"1991 година бяхме 900 избиратели, сега сме към 300. Тези в трудоспособна възраст не щат да работят, хронично става при тях, взимат помощи. Десет процента от населението пък получава храна по "Топъл обяд", програмата, спряха и да готвят",  каза Илиян Бърсанов.


В Ракитница имоти за продан има колкото пожелаете, но се искат смешни пари за къщи на два етажа. Търсене обаче няма кой знае какво. Любопитна подробност е, че наскоро имот си купило младо полско семейство, което се наело само да реновира къщата. 


От години църквата "Света Троица" в Ракитница се руши. Първите пукнатини се появяват при голямото земетресение през март 1977 година. От година на година, цепнатините стават все по-големи. Храмът е построен през 1938 година, основно с дарения. Да бъде издействан спешно ремонт на храма е приоритет номер едно за кмета Илиян Бърсанов: 


"За църквата тотално се отчаях, не мога да се преборя с църковните институции. Консервирахме някои течове, но трябва сериозен ремонт, нужни са планове, да се изготвят от инженер конструктори. Ако трябва, ще предприема крайни мерки, но ще издействам ремонта на църквата."   


Борис Богоцев е най-старият жител на Ракитница, който знае добре историята на селото и помни добре времената, когато къщите били пълни с хора. Имало много деца, които селското училище едва побирало. 


"Нашето село не е било влашко. От всички села тук, само то е било българско, после са се заселили власи. Когато аз учех, имаше по две паралелки от по 30 деца. Имахме старо училище с 4 стаи, учеха и по къщите..."
, спомня си дядо Борис.


Още за Ракитница и живота в селото може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28