Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Подмяна на водопровода искат в Киреево

7
Снимка: Радио Видин

Киреево е малко, китно, полупланинско село, в което са останали малко над стотина работливи хорица. Правят впечатление подреденият център и спретната църква. Освен няколкото обичайни посетители на кафенето, хората, които срещаме са забързани - да вземат хляба и да продължат по пътя си, улисани в ежедневието. Някога селото било оживено, жителите му наброявали над 1500. Имали училище, хората се трудели и в селското стопанство, и в промишлеността, тъй като наоколо функционирали множество фабрики и цехове. Картината днес е коренно различна- население от едва 120 жители, повечето пенсионери. Тези, които все още ги държат краката и ги слушат ръцете все още се занимават с отглеждане на животни. Обичайните обитатели на селските дворове са няколко щастливи кокошки и куче-пазач. Рядкост са хората като бабата, която срещаме на центъра, повела козичката си нанякъде. Казва, че все още има сила да се грижи за нея, дава и мляко, и няколко козлета всяка година. Но, основна грижа сега за жената е идващата зима. Защото все още не се е снабдила с дърва за огрев. 

СнимкаСелото се управлява от жена, амбициозна и работлива, решена да направи много, докато е на стола на кмета. Тя ще настоява за ремонта на 7-километрова отсечка от пътя за граничния пункт Връшка чука до селото, който не е ремонтиран отдавна, само частично- на отбивката.

"Преди година правиха кърпежи на пътя, но трябва изцяло да се оправи, в лошо състояние е, така е и от Киреево до Раковица. Не знам дали ще заделят скоро средства за ремонта, но ще настоявам", заканва се кметицата Маргарита Георгиева.

Наскоро в кметството в Киреево е извършен ремонт за 50 000 лв. През лятото е сменена дограмата, пребоядисано е отвътре и отвън, сменен е и покривът на читалището, който бил в много лошо състояние, похвали се Маргарита Георгиева. Казва, че не се страхува от работата, ако трябва, сама ще обгрижва и самотните хора, тъй като липсват хора по програмите за временна заетост, които иначе ѝ помагат.

Киреево, войнишки паметникГоворим и за уредените градинки в центъра и приветливия площад, за открития войнишки паметник в двора на църквата.
 
"Миналата година през декември открихме нов войнишки паметник в двора на църквата, руският посланик беше тук за откриването. Много хубав паметник..."


Кметицата разказва и за нещата, които би трябвало да се случат- като подмяната на стария водопровод, от който авариите са почти ежедневни.  

"Водопроводът, това е работа и на ВиК-то, не само на общината. Много е стар, трябва да се сменят тези тръби. През ден имаме аварии, добре че от ВиК-то в Кула идват хората, оправят веднага, но нали все се спира водата, неприятно е", обяснява Маргарита Георгиева.

СнимкаНякогашното училище на името на "Христо Ботев" датира в селото от 1884 г., първите учители са били Алексей Бенчев от Долни Лом и Панто Дилов от село Калугер. Затворено от години, селското школо е вече история.

На финала на нашия разказ за Киреево стигаме до интересната история на селището, наречено на капитан Николай  Киреев - руски офицер, герой от Сръбско-турската война от 1876 г.

"Той е от дворянски род... Оставя писмо на майка си и баща си, че не може да гледа как един братски славянски народ е угнетен и потиснат от турците и се записва доброволец, защото иска да освободи България. Идва в България, дават му отряд, но загива край раковишката мелница. Погребан е на манастира", разказва Тони Йотов, жител на селото.

Иначе, в Киреево, оказа се, знаят и как да се веселят, защото празнуват няколко пъти в годината, а не както другите села- само на събор. Селският празник, или съборът, е на 24 май, после е празникът на Киреев на 6 юли, на 28 август пък правят курбан и скара на площада.

Още за делника и празника в село Киреево може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28