Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отношенията местна- централна власт?!

4
Снимка: Мария Съботинова
В "Посоките на делника" говорим за отношенията местна- централна власт, след годишната среща на сдружението на общините. Гледната точка е на кмета на Медковец Венцислав Евгениев, получил приза за “Най-дългогодишен кмет на малка община” и на Пламен Трифонов от Видин, награден за "Най-дългогодишен общински съветник”.


Всъщност, 12-ата годишна среща на местните власти преди седмица в курортния комплекс „Албена” фокусира вниманието на медиите и на активните хора. Сред темите, разисквани по време на форума, са устойчиво развитие на общините, алтернативите за финансиране на управлението на отпадъците, интелигентното местно управление, намаляване на административната тежест в общините, партньорството между властите. Подписани бяха и две споразумения- на националното сдружение на общините с правителството и с Народното събрание.


Веднага след годишната среща на местните власти, кметът на Монтана Златко Живков, получил приза за “Най-дългогодишен кмет на голяма община”, и заместник председател на Управителния съвет на сдружението заяви, че им предстои среща в Министерски съвет. За да обсъдят подготовката на финансовата рамка на Бюджет 2018! И срещата е един вид своеобразно продължение на проведената 12-та годишна среща на общините в Албена. Ясно е вече, че от 1 януари минималната работна заплата става 510 лева и тя ще наложи доста промени. 30 милиона лева повече искат общините за корекция на заплатите. 20 000 души са ангажирани в 265-те общински администрации. Как е протекла самата среща знаят само участниците в нея. Не успяхме да получим допълнителна информация, а кметът на Монтана заяви, че ще говори по темата след 25.10. /сряда/. 


СнимкаПо думите на кмета на община Медковец, "важното е че, на този етап има диалог, усеща се една поне в погледите, в думите добронамереност, а доколко има искреност, това е отделен въпрос. Много добре знаем, че възможностите на държавата са едни, нашите желания и очаквания са други. В същото време трябва да си признаем, че е необходимо да си саморевизираме поведението всички, които се наричаме граждани на това общество. И да видим кой какво може да направи повечко за просперитета на селото, на града, на общината, на държавата. Това е големият смисъл! Защото готови пари най-лесно се харчат. Въпросът е тези средства, които са потребни на едно общество, то да може да генерира приходи, да създаде заетост, поминък, икономика и по най-правилния начин да разпределя обществения ресурс. Казвам, че е налице положителна стъпка в диалога между централната и местната власт. Това би трябвало да намери израз и в бюджета за 2018 година."

СнимкаГостът в студиото на Радио ВИДИН Пламен Трифонов заяви, че "не е възможно да функционира община Видин и подобни общини без сериозна, положителна интервенция от страна на държавата. Спомняте си високите води на Дунав през 2006 година, ако държавата не се бе намесила тогава, сигурно още щяхме да копаем мръсотията и да я изхвърляме. Също, всички по-важни проекти, които се случват на територията на общината, определен пръст "за" или "против" казано, има и държавата. При нас особен бич в момента в нашата област са лошите пътища. Държавата не се ангажира достатъчно, за да ги оправи и това води до много последици. Една камара обещания и нищо! Когато обаче има разумни хора, които искат да се работи в името на обществото- дали ще е местно или национално, тогава се получават нещата. Когато някой изкриви и започне да се бие в гърдите, мислейки, че е царят-слънце, тогава нещата не се получават. Трябва да има баланс между отделните власти!"

Още от гледните точки чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

След пет години една трета от работещите в болницата във Видин ще са пенсионери

Средната възраст на лекарите в страната е над 50 години, а в 13 области в страната, сред които и Видин, по данни на Българския лекарски съюз, над половината от лекарите са на повече от 61 години. Прогнозата е за тежка криза в здравеопазването след 10 години. Във Видин основната част от лекарите, добили специалност са в..

публикувано на 04.12.24 в 16:31

Над 1,6 млрд. лева годишно е ползата за България, ако влезе в Шенген

На 31 март тази година страната ни влезе в Шенген по въздух и вода, а следващата седмица - на 12 декември, се очаква решението на вътрешните министри на ЕС България и Румъния да влязат в общото Шенгенско пространство и по суша от 1 януари. Шенген представлява група от 29 европейски държави, които са премахнали граничния контрол помежду си. Почти..

публикувано на 03.12.24 в 12:08

Справедливо ли е въвеждането на такса "водомер"

Проект на Закон за водоснабдяването и канализацията е публикуван на сайта за обществени консултации на Министерския съвет.  Една от целите на проекта на новия закон е да се въведе нова структура на цените на ВиК услугите. Планира се заплащането на водата да е двукомпонентно. Постоянната компонента е достъп до услугата водоснабдяване и..

публикувано на 02.12.24 в 13:55

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45