Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кои са демотивираните българи?!

И защо над 300 000 души в трудоспособна възраст не си търсят работа? В "Посоките на делника" гост в студиото е социологът Любен Добрев. Темата коментират и Николай Иванов, народен представител и член на Комисията по труда и социалната политика в Народното събрание, и писателят и публицист Мартен Калеев.

"Преброяване“ на демотивираните българи. Едно изследване на изследователски център „Тренд“ по поръчка на Института за икономика и международни отношения и Фондация „Фридрих Еберт“. Проучването е за профила на групата на демотивираните български граждани да участват на пазара на труда. Оказва се, че над 300 000 българи, които са в трудоспособна възраст, не работят и не желаят активно да си търсят работа- около 18% от всички българи в трудоспособна възраст. Най-голям дял освободени от социални ангажименти има в групата 18-29 години - те са 27% от всички „демотивирани“. Изследването посочва още, че по-голямата част от безработните и неучещите живеят в брак и разчитат на доходите на половинката си. Повече от половината демотивирани българи смятат, че държавата е длъжна да им осигури работа. За тях най-важният мотив да работят е високата заплата. В същото време има сектори, които буквално се задъхват от липса на кадри от всякакъв тип.

По думите на социолога Любен Добрев това изследване ясно показва, че нещата изначално са много сбъркани. 

"Ако попитате някой защо не работи, той ще ви каже поне петдесет причини защо не иска да работи и сигурно нито една защо би искал да работи. И това не е от вчера. Последните 50 години най-малко. Цялата система е направена така, че ние не възпитаваме желанието да се прави нещо, а по-скоро стимулираме желанието да се прави нищо. Обществото не си е направило регулатор. Ние виждаме, че куп предприемачи наемат на половин ден, за да бягат от осигуровки. Едно от нещата е законодателството. Ние на практика стимулираме мързела. Всички лежат на социала- защо да работя за еди колко си лева, като без да работя, тези пари мога да ги взема от социала. Ама никой не си дава сметка, че някой трябва да ги вкара тези пари в този социал. Отношението към хората, които не са способни да се грижат за себе си е един много добър показател за хуманността на едно общество. Но то е направено за тези, които не могат, а не за тези, които не искат."


Според Николай Иванов проблемът е в неефективната държавна политика. 

"От това изследване ясно личи липсата на ефективност на държавния посредник за търсене на работа в лицето на бюрата по труда. И заедно с това големият проблем е недостатъчната квалификация и липсата на възможности за обучение, преквалификация и шанс на пазара на труда за тези в по-голямата си част млади хора, които са демотивирани да търсят работа. Необходимо е едно огромно усилие да се намери максималната ефективност от този огромен ресурс. Само за програма "Работа" това са около 80 млн.лв., което наистина да стреля целево точно в най-тежките проблеми за даването на шанс и надежда на тези хора. Защото иначе те ще продължат да бъдат обвинявани, че са с такъв манталитет или имат липса на лична мотивация, но на практика не само това е проблемът, да стоят настрани от възможностите, които държавната политика дава."


Писателят и публицист Мартен Калеев коментира, че в разговора вниманието се е насочило към демотивирания българин най-вече в посока работа-пари. 

"Никой обаче не говори за работа-призвание. И се получава някак си така, че като че ли по нашенски непрекъснато се перифразира вица: "Абе по-добре гладен, отколкото потен." И някой се опитва да обясни защо е така. Мотивацията е движеща сила към постигане на определени цели. Това е същността на нещата. Мотивацията включва целева насоченост на поведението. Изисква получаването на пряка връзка между действие и постигнати резултати. Най-големият проблем на българите е бремето на духа. Станахме подозрителни, защото като че ли нищо няма ясен смисъл. Има и един такъв позорен факт- освен демотивираните българи- 200 000 ги издирват, за да ги вкарат в училище. Това е позор за нацията! Когато ето това като явление, като психосоциална кауза се е разпаднала изцяло, когато този модел на общуване и на съпоставяне на ценностите е разрушен или изглежда точно така изкривен, не може да очакваме да има и мотивирани българи. Само 10% се опитват да променят живота си- всички останали по някакъв начин или се приспособяват, или чакат нещо така да се случи отнякъде."

 
Анкетата на Пламен Коцев сред видинчани показва кое ги мотивира или демотивира. 


Демотивация или просто мързел?! Още от гледните точки на събеседници и слушатели чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00