Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Каменна Рикса - царското село

10
Снимка: Радио Видин
Село Каменна Рикса се намира на 10 км от общинския си център Георги Дамяново и на 25 км от областния център Монтана. Надморската му височина е 750 метра. Планинско село, с интересни хора и много история. Достъпът до него от главния път Е-79 се оказа истинско предизвикателство за екипа на Радио ВИДИН. Отсечката от около 8 км не е виждала ремонт десетилетия, осеян с кратери е лъкатушещият през гората път. Хората го определят като черен път, а връзката на селото с останалия свят е през съседните села до Монтана.

"То е ужас там, никой не минава по него. Казват, че по европрограма този път ще се оправи, защото като идват хора и минават за София, 50 км се съкращава пътят им. Но все не го правят. 5-6 години откакто са планирали да го правят, но управляващите насочват парите към по-важни според тях неща... Намаляват хората, намаляват животните. Преди години имаше 100 крави, сега само две и едно магаре...", разказаха жителите на селото.


Единственият магазин в Каменна Рикса задоволява напълно нуждите на населението. Имат редовен транспорт до областния град Монтана, каза местната магазинерка Катинка Иванова, която се оказа майка на кмета на селото, който обаче отсъстваше поради служебни ангажименти. Казва, че хората са предимно възрастни, живеят скромно според възможностите на малките си пенсии.

СнимкаВ пенсионерския клуб срещаме предходния кмет- Първан Първанов. Два мандата е бил наместник тук и знае как бавно животът се променя в селото, за съжаление, не към добро. По негово време, около 2008 година, жителите нарастват от 85 на 108.

"Тихо и спокойно село сме, няма престъпления. Хубаво е, чист въздух. Някога оттук Панайот Хитов и Левски са минавали. Намалява населението, но все още има живец у нас"
, казва бившият кмет.  

Каменна Рикса е царско село, за това говорят архивите, разказва чичо Благой от Пенсионерския клуб. Според него, името им произлиза от латинската дума "рекс", която значи крал, цар. Имало е чифлик на богаташ от албански или турски произход. Наскоро са открити и зловещи находки:

"Навръх селото, при изкопаване на камъни за варница, се натъкнали на кости от ръце със златни гривни. Легендата разказва, че там е убит и заровен турски паша, който много закачал селските моми, а после бил затрупан с камъни."
   
Паметна площа на Панайот Хитов, Каменна РиксаВ малкото село имат паметен знак за войводата Панайот Хитов. Открита е преди две години, когато върху стената на местното читалище е поставена плоча с изображение на героя. Идеята за паметната плоча дошла от местната родолюбка Ана Георгиева, разказа Пенка Крумова, секретар на НЧ "Просвета 1928":

"Гордеем се с тази паметна плоча. Искаме да поставим плоча и на родения в селото Богдан Илиев, летеца. Миналата година се навършиха 100 години от рождението му, но не успяхме да направим ремонт на сградата ни. Предстои ни юбилей на читалището, та ще обединим двете събития", обясни тя.

Гордост за Каменна Рикса е старинната църква "Успение Богородично", казва Георги Георгиев от църковното настоятелство, който заедно със съпругата си взима присърце идеята тя да бъде възстановена, да се иззида нова камбанария, и да придобие отново някогашния си облик. Сградата била съсипана от животновъди, които затваряли в нея животните.

"Прекарвахме икони от София чак. С наша помощ, с помощ от селото всичко се оправи. Ремонт вътре правиха, боядисаха. Имаше един ъгъл, ударен от мълния, поправиха го. Предстои да се прередят плочите, да няма свличане. Майсторите чакаме. Чакаме и за ремонта на камбанарията, спонсор има от селото"
, обясни Георги Георгиев.

Разказите за Каменна Рикса може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Село Сираково – малко, но задружно

Сираково е село в Северозападна България. То се намира в община Борован, област Враца.   Днес в него са останали около 180 жители.  Селото е малко, но китно и красиво. Възникнало е в древността. В местността Пчелиня има останки от тракийско селище. Това са могили гробници на местни тракийски владетели. По време на римското..

публикувано на 16.05.25 в 12:00
Епископ Мелетий Знеполски

Епископ Мелетий Знеполски: Духът на безбожния комунистически режим не е разобличен и все още присъства в обществото

Защо и днес продължава да бъде актуална, независимо от дистанцията на времето, проблематиката за отношенията между Българската православна църква и държавата по времето на тоталитарния комунистически период?  Продължава ли да рефлектира тази връзка върху актуалните проблеми, с които се сблъскват Църквата и православните християни?  Могат ли да..

публикувано на 15.05.25 в 10:00

Ще се вдигнат ли осигурителните вноски и възрастта за пенсиониране?

Ocигypитeлнaтa внocĸa зa пeнcия да бъдe yвeличeнa c 1 пpoцeнтeн пyнĸт пpeз 2027 гoдинa и c oщe 2 пpoцeнтни пyнĸтa пpeз 2028 гoдинa. Toвa e зaлoжeнo в aĸтyaлизиpaнaтa cpeднocpoчнa бюджeтнa пpoгнoзa, пpиeтa oт пpaвитeлcтвoтo. Bъзpacттa зa пeнcиoниpaнe ce yвeличaвa плaвнo, ĸaтo ĸpaйнaтa цeл, cпopeд ceгaшнoтo зaĸoнoдaтeлcтвo, а мъжeтe и жeнитe дa..

публикувано на 14.05.25 в 10:45

Петко Петков, "Галъп": Този "подарък" от президента допълнително стабилизира правителството и го сплотява за еврото

Извънредното обръщение на президента Радев, с което поиска референдум за еврото, вдигна градусите на политическото напрежение у нас. Остро реагираха премиерът Росен Желязков, от ГЕРБ, от ПП-ДБ. Против референдума се обяви и лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски. ДПС на Ахмед Доган декларира, че подкрепя европейския път на България. От ИТН..

публикувано на 13.05.25 в 12:38

Защо е необходим спешен ремонт на пътя Добри дол - Козлодуй

Граждански протест се проведе през декември м.г., заради лошото състояние на пътя Козлодуй - Лом , част от републикански път II-11. В началото на януари т.г. последва втори .  На 9 януари от АПИ съобщиха , че предприемат действия за трайно и дългосрочно подобряване на експлоатационното състояние на второкласния път II-11 в участъка Лом -..

публикувано на 12.05.25 в 16:07

Кметът на Добролево: Повечето неща в селото са направени с доброволен труд

Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..

публикувано на 09.05.25 в 14:27

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00