Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Каменна Рикса - царското село

10
Снимка: Радио Видин
Село Каменна Рикса се намира на 10 км от общинския си център Георги Дамяново и на 25 км от областния център Монтана. Надморската му височина е 750 метра. Планинско село, с интересни хора и много история. Достъпът до него от главния път Е-79 се оказа истинско предизвикателство за екипа на Радио ВИДИН. Отсечката от около 8 км не е виждала ремонт десетилетия, осеян с кратери е лъкатушещият през гората път. Хората го определят като черен път, а връзката на селото с останалия свят е през съседните села до Монтана.

"То е ужас там, никой не минава по него. Казват, че по европрограма този път ще се оправи, защото като идват хора и минават за София, 50 км се съкращава пътят им. Но все не го правят. 5-6 години откакто са планирали да го правят, но управляващите насочват парите към по-важни според тях неща... Намаляват хората, намаляват животните. Преди години имаше 100 крави, сега само две и едно магаре...", разказаха жителите на селото.


Единственият магазин в Каменна Рикса задоволява напълно нуждите на населението. Имат редовен транспорт до областния град Монтана, каза местната магазинерка Катинка Иванова, която се оказа майка на кмета на селото, който обаче отсъстваше поради служебни ангажименти. Казва, че хората са предимно възрастни, живеят скромно според възможностите на малките си пенсии.

СнимкаВ пенсионерския клуб срещаме предходния кмет- Първан Първанов. Два мандата е бил наместник тук и знае как бавно животът се променя в селото, за съжаление, не към добро. По негово време, около 2008 година, жителите нарастват от 85 на 108.

"Тихо и спокойно село сме, няма престъпления. Хубаво е, чист въздух. Някога оттук Панайот Хитов и Левски са минавали. Намалява населението, но все още има живец у нас"
, казва бившият кмет.  

Каменна Рикса е царско село, за това говорят архивите, разказва чичо Благой от Пенсионерския клуб. Според него, името им произлиза от латинската дума "рекс", която значи крал, цар. Имало е чифлик на богаташ от албански или турски произход. Наскоро са открити и зловещи находки:

"Навръх селото, при изкопаване на камъни за варница, се натъкнали на кости от ръце със златни гривни. Легендата разказва, че там е убит и заровен турски паша, който много закачал селските моми, а после бил затрупан с камъни."
   
Паметна площа на Панайот Хитов, Каменна РиксаВ малкото село имат паметен знак за войводата Панайот Хитов. Открита е преди две години, когато върху стената на местното читалище е поставена плоча с изображение на героя. Идеята за паметната плоча дошла от местната родолюбка Ана Георгиева, разказа Пенка Крумова, секретар на НЧ "Просвета 1928":

"Гордеем се с тази паметна плоча. Искаме да поставим плоча и на родения в селото Богдан Илиев, летеца. Миналата година се навършиха 100 години от рождението му, но не успяхме да направим ремонт на сградата ни. Предстои ни юбилей на читалището, та ще обединим двете събития", обясни тя.

Гордост за Каменна Рикса е старинната църква "Успение Богородично", казва Георги Георгиев от църковното настоятелство, който заедно със съпругата си взима присърце идеята тя да бъде възстановена, да се иззида нова камбанария, и да придобие отново някогашния си облик. Сградата била съсипана от животновъди, които затваряли в нея животните.

"Прекарвахме икони от София чак. С наша помощ, с помощ от селото всичко се оправи. Ремонт вътре правиха, боядисаха. Имаше един ъгъл, ударен от мълния, поправиха го. Предстои да се прередят плочите, да няма свличане. Майсторите чакаме. Чакаме и за ремонта на камбанарията, спонсор има от селото"
, обясни Георги Георгиев.

Разказите за Каменна Рикса може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56