От 2009 г. в списъка с празници влиза и Световният ден на социалната справедливост - 20 февруари. Въведен е съвсем не на майтап с решение на Общото събрание на ООН, за да се сещаме, че водещи в живота ни трябва да са равенството, уважението към различните, достъпът до социална защита и зачитането на човешките права.
"По Конституция ние сме социална държава и в интерес на истината има доста неща, които просто потвърждават тази социалност, дори само ако се погледне чисто формалната страна на въпроса. При нас и пенсионното, и здравното осигуряване е социално. Там точно е залегнала идеята за социалната справедливост, тъй като всички ние внасяме определени данъци в тези фондове. Например, може да се наложи някой никога да не ги ползва тези фондове- това също е елемент от социалната справедливост. Друг е въпросът доколко обществото като цяло извън това, което е регламентирано конституционно и заложено законово като някаква основа на социалната стабилност, доколко ние самите като граждани на тази държава спрямо себе си и спрямо околните сме достатъчно социално справедливи. Този ден на социалната справедливост не ни е натрапен, просто трябва да се говори за това нещо! И колкото повече се говори, толкова се надявам да са и стъпките към постигането на едно общество, което да обръща внимание на хората, които не могат да се грижат за себе си. Това е пътят!"
Петър Кичашки заяви, че запазва умерен скептицизъм за това дали можем да се самодефинираме като държава, която е социално справедлива.
"Причините са много. Част от тях идват от данъчно осигурителната система. Друга, по-съществена част се дължи на особености на българската общественост, които са типично характерни за страната ни. Хората с увреждания са най-уязвими в обществото, защото те най-лесно могат да бъдат забравени. Проблемите в сферата на достъпа са изключително широко мащабни. Доминира недостъпната среда. Достъпността е изключение, правилото е недостъпност. И това е нещо, което аз съм сигурен, че ще се промени. Вече се полагат усилия, даже включително Комисията за защита от дискриминация, на която имам честта да съм член, стартира една кампания "Достъпна България", с която ние сме започнали все по-системно да полагаме усилия за решаване на този проблем. Но това е общонационална задача. Тя не може да се изчерпа с усилията на една или друга институция, колкото и голямо да е желанието това да се случи. Има необходимост от обществено осъзнаване на този проблем."
"Ако живееш във Видинско, ако знаеш, че най-ниската средна работна заплата е в твоята област, трябва да сложиш голям диоптър розови очила, за да кажеш,че има социална справедливост. Защото най-ниската средна работна заплата, означава най-ниска средна пенсия и бедни, и болни старини. Съкращаването на болници и отделения в тях, означава нисък статус на здравеопазването, безкрайни митарства между Враца, Плевен и други болници, за да докажеш, че имаш увреждане и да ползваш минимални помощи за транспорт, телефон или придружител. Закриването на училища води до по-ниско образование и отново се завърташ в кръга с ниска работна заплата, непълен работен ден или безработица. Излизат ли хората от определена географска област, за да отидат на друго място, значи търсят по-добър живот, значи няма социална справедливост", са обобщените мнения на хора от Северозапада, събрани от Венци Величков и Светла Бондова.
Още по темата чуйте в звуковия файл.
На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..
Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника". "Тревожно е забавянето на строителството на новия..
От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение. В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...
Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..
Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото, за..
Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..
Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..