Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НОИ приема документи за Програмата за профилактика и рехабилитация

Снимка: Радио ВИДИН

Започна приемът на документи за желаещите да ползват възможностите по Програмата за профилактика и рехабилитация, подпомогната от Националния осигурителен институт (НОИ). Това е възможност за ползването на различни възстановителни бази в страната, като продължение на определено лечение, като част от престоя и процедурите се заплащат от държавата.

За 2018 година приемът на документи се извършва от края на март. А кой може да кандидатства и на какви условия трябва да отговаря, обяснява Владимир Живков, от териториалното поделение на НОИ във Видин:

"Право да ползват помощта за профилактика имат две основни групи лица. Първата група, това са осигурените за общо заболяване, майчинство и/или трудова злополука и професионална болест. Това са работещи лица, които не са навършили възраст за пенсиониране в условията на трета категория. Тази година това са мъжете, навършили 64 години и един месец и жените на възраст 61 години и два месеца. Тези хора трябва да са задължително осигурявани шест месеца преди месеца, в който ползват услугата. В този 6-месечен период може да се включи отпуск по майчинство, неплатен отпуск до 30 дни... Въпросът е да има непрекъснато осигуряване, защото дори един ден прекъсване не позволява ползването на програмата.

Втората основна група са хората, получаващи инвалидна пенсия. За тях условието е да имат действащо валидно експертно решение към момента. За тях не се изисква никакъв друг документ, доказващ права, освен това решение.

Има и една трета група хора, но тя е много малка. Това са хората, които са претърпели трудова злополука.

НОИ поема на одобрените да ползват възможностите на програмата следните разходи:

В рамките на една календарна година, правоимащите могат да ползват 10 дни еднократно. През тези дни се поемат- средства за храна, частично, в рамките на 7 лева дневно, стойността на нощувките и стойността на 4 медицински процедури на ден. Лицата доплащат дневната разлика за храна, обикновено излиза около 18 лева дневно. За 10-дневния престой излиза около 180 лева допълнително. Другото, което лицата сами трябва да поемат като ангажимент, е организацията по пътуването и резервацията в базата", обясни Живков.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45