Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Без такси в детските градини?

Снимка: Радио ВИДИН, архив

Кампания за отпадане на таксите в детските градини ще стартира омбудсманът Мая Манолова заедно с неправителствени организации и родители на 1 юни- Деня на детето. Манолова посочи, че таксите са препятствие за включване в образователната система:

"Смятам, че е несправедливо и незаконно да се плащат такси за посещение на детска забавачка. Общинските съвети, които определят подобни такси за родителите, са в противоречие със закона за предучилищното образование. Освен това, ако искаме всички деца да бъдат обхванати в училище, да не отпадат, най-сигурният начин е преди това да са посещавали предучилищни форми."


Представители на местната власт обаче определиха инициативата като популизъм и пиар ход от страна на омбудсмана.

Част от родителите във Видин одобряват предложението на Мая Манолова, други обаче смятат, че това ще влоши условията в детските градини:

"Мисля, че може да останат таксите, но да бъдат по-ниски... Това би облекчило семейния бюджет, но все пак таксата не е непосилна, а ако трябва да разчитаме изцяло на общинския бюджет, смятам, че доста ще се занижи качеството на услугата... Не съм съгласна с това, което каза омбудсманът. Специално за мен значение има детските градини да имат добра база, методическа, добре да бъдат подготвени децата за училище, а за това трябват средства. Една част от тези средства са именно таксите, които се заплащат от родителите."

Общински съветници от БСП две поредни години предлагат таксата във Видин да бъде намалена наполовина, мнозинството в местния парламент обаче е против тази мярка.

"С оглед на демографската криза в региона и ниските доходи смятаме, че това е едно облекчение за родителите. Това предложение бе отхвърлено още на ниво комисии. Част от общинските съветници се притесняват от това, че Общината ще загуби част от приходите си. Другият мотив на някои колеги беше, че в детските градини се провеждат обучения, които се заплащат извън тази такса, което означавало, че родителите са склонни да дават тези пари и защо тогава да намаляваме таксите на детските градини", обясни общинският съветник Мария Джамбазова.

Видинската община Чупрене е сред пионерите в демократична България за премахване на таксите в детските градини. Преди близо десетилетие местната власт реши да въведе символични цени- два лева месечно за първо дете и левче за второ.

"Нашите мотиви бяха, че по този начин ще стимулираме най-вече представители от малцинствата да пращат децата на училище. Премахнахме таксите и това се получи. Дори се докупиха креватчета, напълниха се детските градини. Тези деца, които не ходеха заради причината, че в семейството има 3-4 деца и не може да плаща таксите, започнаха да ходят. Нашият мотив тогава беше, че ходейки на детска градина, тези деца вече ще бъдат възпитавани, ще се приобщават към обществото, ще се учат да се хранят, да спят в подходящи условия, да си мият ръцете и прочие. След това продължават по същия начин и в училище. Има ефект от тази мярка", каза кметът на Чупрене Ваньо Костин.

В други общини в България, където са били премахнати таксите за посещение на детска градина, изчисляват че с близо 40 процента ще намалее посещаемостта на децата, ако заплащането от страна на родите бъде възстановено.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00