Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Без такси в детските градини?

Снимка: Радио ВИДИН, архив

Кампания за отпадане на таксите в детските градини ще стартира омбудсманът Мая Манолова заедно с неправителствени организации и родители на 1 юни- Деня на детето. Манолова посочи, че таксите са препятствие за включване в образователната система:

"Смятам, че е несправедливо и незаконно да се плащат такси за посещение на детска забавачка. Общинските съвети, които определят подобни такси за родителите, са в противоречие със закона за предучилищното образование. Освен това, ако искаме всички деца да бъдат обхванати в училище, да не отпадат, най-сигурният начин е преди това да са посещавали предучилищни форми."


Представители на местната власт обаче определиха инициативата като популизъм и пиар ход от страна на омбудсмана.

Част от родителите във Видин одобряват предложението на Мая Манолова, други обаче смятат, че това ще влоши условията в детските градини:

"Мисля, че може да останат таксите, но да бъдат по-ниски... Това би облекчило семейния бюджет, но все пак таксата не е непосилна, а ако трябва да разчитаме изцяло на общинския бюджет, смятам, че доста ще се занижи качеството на услугата... Не съм съгласна с това, което каза омбудсманът. Специално за мен значение има детските градини да имат добра база, методическа, добре да бъдат подготвени децата за училище, а за това трябват средства. Една част от тези средства са именно таксите, които се заплащат от родителите."

Общински съветници от БСП две поредни години предлагат таксата във Видин да бъде намалена наполовина, мнозинството в местния парламент обаче е против тази мярка.

"С оглед на демографската криза в региона и ниските доходи смятаме, че това е едно облекчение за родителите. Това предложение бе отхвърлено още на ниво комисии. Част от общинските съветници се притесняват от това, че Общината ще загуби част от приходите си. Другият мотив на някои колеги беше, че в детските градини се провеждат обучения, които се заплащат извън тази такса, което означавало, че родителите са склонни да дават тези пари и защо тогава да намаляваме таксите на детските градини", обясни общинският съветник Мария Джамбазова.

Видинската община Чупрене е сред пионерите в демократична България за премахване на таксите в детските градини. Преди близо десетилетие местната власт реши да въведе символични цени- два лева месечно за първо дете и левче за второ.

"Нашите мотиви бяха, че по този начин ще стимулираме най-вече представители от малцинствата да пращат децата на училище. Премахнахме таксите и това се получи. Дори се докупиха креватчета, напълниха се детските градини. Тези деца, които не ходеха заради причината, че в семейството има 3-4 деца и не може да плаща таксите, започнаха да ходят. Нашият мотив тогава беше, че ходейки на детска градина, тези деца вече ще бъдат възпитавани, ще се приобщават към обществото, ще се учат да се хранят, да спят в подходящи условия, да си мият ръцете и прочие. След това продължават по същия начин и в училище. Има ефект от тази мярка", каза кметът на Чупрене Ваньо Костин.

В други общини в България, където са били премахнати таксите за посещение на детска градина, изчисляват че с близо 40 процента ще намалее посещаемостта на децата, ако заплащането от страна на родите бъде възстановено.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

600 евро минимална заплата обещават управляващите - изпълнимо ли е?

Ако се запази сегашният механизъм за определяне на минималната работна заплата (МРЗ), за следващата година тя ще бъде около 1200 лв. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов относно транспонирането на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС и механизъма за минималната работна заплата у нас. Той..

публикувано на 23.07.25 в 10:45

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55