В книгата "Търнава древна и млада" на Евгени Аговски пише, че местното население е живяло в този край още от 14-ти век, а може би и от по-рано. Археологическите разкопки показват, че там са водени епични боеве през различните епохи на съществуване на селището. За това говорят 9-те тракийски могили и другите 35 древни гробници, някои от тях на тракийски велможи. Селото се е местило няколко пъти преди да достигне до сегашното си местоположение.
В Търнава днес живеят около 2500 жители. Въпреки, че е най-голямото село в общината и тук демографският проблем е налице. Хубавото е, че имат млади хора и деца, които да пълнят с живот детската градина и училището. Село без училище е болно, казва кметът Габриела Раловска. Гордее се с местните деца, които тази година отново, единствени в общината, са изминали пътя Ботевата чета "Козлодуй-Околчица".
Разговорът продължава с работното ежедневие на кмета на едно голямо село. Не се хвали, но със спокойствие отчита липсата на домови кражби, каквито преди имали. С хъс кметицата се залавя с всеки проблем, а вратите на кметството са отворени по всяко време. Габриела Раловска се шегува, че би искала като другите институции да имат дни на отворени врати, но при тях да са на "затворени врати". Това, което си пожелава истински обаче кметът е да има хора, на които да може винаги да разчита.
Църквата в село Търнава "Свети апостол и евангелист Лука" е една от най-старите църкви в Северозападна България. В близост до храма се намира паметник, на който са изсечени имената на участниците в Руско-турската война. В момента по проект на дирекцията по вероизповеданията храмът се ремонтира.
"Ремонтираме дограмата и входната част на църквата, стълбището, което води към камбанарията и укрепване на предверните помещения. Вътре в църквата тече друг ремонт, който се прави с дарения. Почиства се иконописът, ремонтира се и олтарът. Парите за това са от дарителя Стилян Чомаковски", разказа кметицата.
Във времето храмът има своите години на възходи, рушения и надежди. От 2000-та година започва неговото възстановяване и реставриране от наследници на строилите я преди много години.
"След 90-те години църквата беше в окаяно състояние, разграбена, огньове са палени в нея, буквално на тоалетна беше превърната. През 2000 година се събрахме доброволци няколко души и започнахме да чистим, след това да сменяме прозорци, да боядисваме това, което ни е позволено. После намерихме дарител, който ни дари първия ред от дограмата и така продължихме с дарения. Писахме и до Дирекцията по вероизповеданията, които дадоха средства, купихме си камбана, за да заменим старата, която беше открадната", разказа Полина Тацинска, която работи в местното читалище "Напредък". Тя и още няколко жени полагат грижи храмът да изглежда великолепно в днешни дни.
Разговорът ни с кмета на Търнава продължава около другите ремонти, които изпълняват в момента. Предстои да се довършат ремонтните дейности на сградата на кметството, очакват скоро да започне и работата по читалището. В близост до кметството прави впечатление автобусната спирка, на която са изписани приказни герои, а единият от надписите гласи: "Тука няма добри или лоши. Само село е... То е Обичане!". Спирката ни е литературно-приказна, каза Габриела Раловска.
"Спирката ни е литературна- вътрешната част е с илюстрации на приказки, а външната част са откъси от вечните български творби. Инициативата ни е съвместна с момичетата от читалището. Заедно с всички онези, които обичаме Търнава, можем да продължим напред", обещава кметицата.
С удоволствие ни разказа за бъдещата им инициатива- в читалището ще поставят стан, на който през лятната ваканция ще учат децата да тъкат килими и пътеки с мотиви като на чипровските килими.
Още за село Търнава може да чуете в звуковия файл.
105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост. Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..
Заради липсата на бюджет от началото на годината реално у нас има две различни минимални заплати - в частния и обществения сектор. Парите са по-малко за чиновниците и повече за всички останали. В бюджета за 2025-та година. трябва да бъде разписан новият размер на минималното възнаграждение за работещите в обществения сектор. Докато това..
37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят. "Повече от..
Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков. "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..
Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..
Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт. Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната. Мнозинството е от 126 депутати. Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив? Ще успее ли..
От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..