Българските шофьори си дават висока оценка за избягване на риска и прехвърлят отговорността към останалите участници в движението. Това е знак, че рисковете на пътя не просто са подценени, а често не се и разпознават, коментира Яна Спасова от екипа, реализирал проучването.
"Не бих казала, че съм лош шофьор, старая се да спазвам правилата. Опитвам да съм отговорна на пътя. Наблюденията ми са, че българският шофьор е изнервен зад волана, а това води до катастрофи. Най-честата грешка, която ми се е случвала, е отнемане на предимство. Лошо е, че повечето шофьори се смятат за най-добрите, а всеки прави грешки. Мисля, че не са достатъчни часовете за обучение по кормуване. Няма как само за 30 часа да станеш шофьор. Моят призив е всички да са отговорни зад волана, да не забравят, че трябва да пазят не само собствения си живот, а и останалите участници в движението.", каза в студиото на Радио ВИДИН Теодосия Микова, млад водач, участник в кампанията "Най-добър млад шофьор на България".
Най-честото нарушение, което водачите сами признават, че извършват, е шофирането с превишена скорост. А това е и най-честата причина за пътни произшествия. Над 2000 тежки катастрофи през миналата година са станали заради несъобразена с пътните условия скорост. При тях са загинали 228 души, ранени са над 2400.
През 2017 година по българските пътища загинаха 682 човека. От началото на тази година до днес смъртта си при катастрофи намериха още 229. Голяма част от тежките пътно-транспортни произшествия са в резултат на подценяване на обстановката, превишена скорост, чувство за безнаказаност и неуязвимост. Тези констатации се потвърждават и от националното изследване за Индекс на безопасно шофиране.
Налага се изводът, че са необходими мерки за повишаване на уменията и познанията на участниците в движението, обясни заместник- министърът на транспорта Ангел Попов.
Обмисля се по-дълго обучение на младите водачи, каза и заместник-изпълнителния директор на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" Дамян Войновски.
През миналата година на територията на област Видин са станали 75 тежки катастрофи с шестима убити и 76 ранени, във Враца- 183 тежки пътно-транспортни произшествия с 18 убити и 235 ранени, в област Монтана по пътищата са загинали 23, 169 са ранени при 132 катастрофи.
"Пътна полиция" отново напомня, че е важно всеки един от участниците в движението да е наясно, че е длъжен да пази себе си и е отговорен за живота на другите.
Повече по темата- в прикачения звуков файл.
Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица. Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава. Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..
С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните - насока...
За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..
България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..
Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..
Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..
Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност. Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност. Защо..