Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да бъде ли въведена доброволната военна служба

Снимка: Здравка Маслянкова

Готвеният проект за въвеждането на доброволната военна служба ще бъде представен на депутатите от Комисията по отбрана и след това ще бъде предложен за обществено обсъждане. Това коментира преди дни министърът на отбраната Красимир Каракачанов. Той каза, че очаква и допълнителни предложения, а темата е доста деликатна, защото доброволната служба е стъпка към връщането на наборната военна служба. Според министъра 100% от българите са за доброволната служба, но приблизително 35% са против връщането на наборната. Вицепремиерът е на мнение, че премахването на наборната служба през 2007 г. без обществено обсъждане е довело до недокомплекта в армията и неудачите при набирането на професионални войници. Според министъра на отбраната младите хора в България трябва да имат военна подготовка. Предложението за първата стъпка към връщането на казармата предвижда да могат доброволно да служат онези млади хора, които желаят да получат подобни знания и умения. Те ще бъдат не кадрови военнослужещи, а доброволни. Прогнозният срок е 6-9 месеца в зависимост от специалността. Преминалите доброволната служба ще влизат след това в резерва. Каракачанов предлага да се въведе швейцарската система по отношение на наборната служба. Министърът посочи като примери Швеция, Финландия и Норвегия, които връщат наборната военна служба. Според него с въвеждането на доброволната военна служба ще се попълни недостигът на войници, а недостигът на офицери сержанти може да се компенсира с увеличаването на випуските във военния университет и сержантския колеж, както и с възстановяването на военновъздушното училище. 

Видинчани изказаха разнопосочни мнения относно идеята за въвеждането на доброволната военна служба: 

"Това няма как да се случи толкова лесно, както го мислят... Сега бих станал войник с тази заплата и униформи... За да се възстановят тези поделения, са необходими много средства. Не вярвам, че това може да се случи отново... Приветствам тази идея." 

По темата потърсихме за коментар полк. о.з. Венизел Петков, председател на Областния съвет на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва във Видин

"Всеки един, който желае да влезе в редовете на българската народна армия, ще принадлежи към доброволната военна служба. Доброволната военна служба има възрастово ограничение, освен това има и ограничения по здравословни причини. Не всеки ще може да подлежи на наборна военна служба. Имаме младежи, които употребяват наркотици и те няма да могат да служат... Разговарям с много родители, които желаят децата им да бъдат вкарани в казармата с една единствена цел - създаване у тях на навици. Това е крайно нужно не само за тях, но и за съвременния бизнес като цяло" - коментира полк. о.з. Венизел Петков.


Според готвените текстове желаещите да се включат в доброволната военна служба трябва да са на възраст максимум до 30 години. Ако този закон бъде приет, е въпрос на време да се премине към наборната военна служба, защото това е тема, която все по-силно се завръща в Европа, смята Каракачанов. Възможно ли е да се случи това? Ани Цекова разговаря с Борис Цветков, бивш служител на българските военно- въздушни сили: 

"Скочихме сега да правим професионална армия. Взехме хора от улицата, които не са с подходящо военно образование. Трябва да се учи - не можеш от улицата да го хванеш и да го направиш сержант."

Наскоро министър Каракачанов съобщи, че се очакват оферти за закупуване на самолети за ВВС от седем фирми. От САЩ се чакат оферти за закупуването на "Ф-16" и "Ф-18". Държавата Израел ще предложи втора употреба самолети "Ф-16", към Германия има запитване за нови "Еврофайтер", към Италия за същите самолети, но втора ръка и от Швеция за "Грипен". Ако бъде сключен договор до края на годината, след две години ще дойдат първите самолети, а през този период трябва да бъдат обучени пилотите, които ще ги експлоатират. 

Нужно ли е на Видин военно поделение днес и може ли запустелите казармени помещения отново да приемат военнослужещи? Това попитахме Димчо Георгиев, председател на областната структура на ВМРО- Видин. 

"Нужно е съществуването на поделение, особено за град Видин, във връзка с водите на река Дунав. Всяка пролет сме много зле, когато се покачи нивото на реката. Навремето си поддържахме базите в граничните поделения и можехме да реагираме своевременно както при защита на държавната ни граница, така и при природни бедствия. Днес обаче казарменият фонд е рухнал. Повече от 25-30 години войнишки крак не е стъпвал в тях" - коментира Димчо Георгиев

Предвиденото увеличение на трудовите възнаграждения на военнослужещите за тази година е с 11%, като това ще се случи и през 2019 и 2020 години. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52